Al Jazeera koupila práva na fotbalové EURO 2008

Katarská televize Al Jazeera koupila vysílací práva na přenosy z fotbalového Mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu 2008 v Rakousku a Švýcarsku. Práva Al Jazeery jsou určena pro vysílání na Středním východě a severní Africe. Evropská práva na EURO 2008 spravuje společnost Sportfive, kterou před měsícem koupil francouzský mediální koncern Lagardère.

Katarská televize Al Jazeera, která si na celém světě udělala jméno díky neortodoxnímu přístupu ke zpravodajství z Blízkého východu, je mnohým fotbalovým fanouškům rovněž dobře známá jako zdroj přímých přenosů ze špičkových evropských ligových soutěží. Vedle arabského zpravodajského kanálu a jeho anglické mutace totiž Al Jazeera provozuje i několik sportovních kanálů.
Jak sdělila Evropská unie fotbalových asociací UEFA ve svém pátečním prohlášení, byla udělena vysílací práva pro EURO 2008 v neevropských destinacích – stanici ESPN pro Severní Ameriku, ESPN Star pro indický subkontinent, PCCW pro Hong Kong a Al Jazeeře pro severní Afriku a Střední východ. Zmíněné společnosti získaly televizní práva v rámci přímého vyjednávání s UEFA. Prodejem práv v ostatních neevropských destinacích pověřila UEFA agenturu Sportfive. Ta pro UEFA spravuje i televizní práva pro Evropu.


Sportfive a vysílací práva na EURO 2008 pro Evropu
Poprvé v historii evropského šampionátu budou vysílací práva pro Evropu udělena na základě vyjednávání v jednotlivých zemích. Doposud byla tato práva vždy postoupena European Broadcasting Union (EBU), což je sdružení veřejnoprávních broadcasterů. Přenosy zápasů ze šampionátu pak realizovali samotní členové EBU. V únoru letošního roku však UEFA správou a prodejem vysílacích práv ze zápasů šampionátu pověřila pařížskou agenturu Sportfive, která nyní vyjednává přímo se zájemci z jednotlivých zemí.
To je pravý opak toho, k čemu se odhodlala Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA, která pořádá světový šampionát ve fotbale. Ta totiž neprodala práva pro MS 2010 jednotlivým zájemcům, ale dohodla se na spolupráci s EBU. Český divák tak má jistotu, že Mistrovství světa ve fotbale, které se uskuteční v roce 2010 v Jihoafrické republice, uvidí na obrazovkách České televize.


Sportfive od listopadu patří Lagardère
Společnost Lagardère 20. listopadu oznámila, že se dohodla se současnými vlastníky agentury Sportfive na akvizici 100% podílu v této společnosti za cenu 865 mil. EURO. Sportfive zaujímá vedoucí místo v evropském byznysu s televizními a marketingovými právy předních sportovních eventů jako je např. EURO 2008 nebo Africký pohár národů či špičkových evropských fotbalových týmů. Je rovněž marketingovým partnerem Francouzské fotbalové federace. Skupina Lagardère je pak minoritním akcionářem firmy Canal+ France, jež je majitelem práv na zápasy francouzské fotbalové ligy.
Lagardère je tak prostřednictvím Canal+ France či agentury Sportfive aktivní na všech úrovních byznysu s mediálními právy k fotbalovým zápasům: spravuje mediální a marketingová práva předních evropských týmů, má podíl na právech na vysílání francouzské Ligue 1, drží práva na vysílání zápasů francouzské reprezentace a rovněž televizní práva na zápasy evropského šampionátu v kopané.
Bližší informace o agentuře Sportfive, byznysu s televizními právy a o samotné akvizici lze najít v prezentaci, kterou pro své akcionáře připravila společnost Lagardère.


Lagardère je jednou z největších evropských soukromých korporací. Vedle aktivit ve zbrojním a leteckém průmyslu hraje Lagardère důležitou roli na evropském mediálním trhu. V tomto oboru podniká i v České republice, kde drží podíl ve vydavatelství Hachette Filipacchi 2000. Je aktivní i na českém rozhlasovém trhu, kde provozuje rozhlasové stanice Frekvence 1, Evropa 2, Radio Bonton a Info Rádio.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .