Ztráta Galaxie dosahuje téměř 10 milionů korun

radiotv22„Jsme nízkonákladová televize. Při tvorbě finančního plánu na tento rok jsme však nepočítali s tím, že budeme od ledna vysílat v 50 procentech vysílacího času jen titulek,“ říká výkonný ředitel televize Galaxie Marek Kindernay.

Celková ztráta televize Galaxie od obnovení jejího vysílání v lednu letošního roku dosahuje téměř 10 milionů korun. Serveru RadioTV to řekl výkonný ředitel stanice Marek Kindernay, podle něhož jde o ztráty z reklamy, kterou zadavatelé zrušili kvůli tomu, že Galaxie nevysílá po celý den. „Galaxie je nízko-nákladová televize s poměrně vyrovnaným rozpočtem. Při tvorbě finančního plánu na tento rok jsme však nepočítali s tím, že budeme od ledna vysílat v 50 procentech vysílacího času jen titulek,“ vysvětlil Kindernay.

Na financování televize Galaxie se nadále podílí bruselská společnost Districan, která podle dřívějších prohlášení Martina Kindernaye vložila do projektu 30 milionů korun. Za ty měla získat minoritní podíl v licencované RTV Galaxii, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale změnu vlastnické struktury zamítla. „Stále věříme, že Rada na zamítnutí 34-procentního vstupu do RTV Galaxie, a.s. neměla právo,“ říká Marek Kindernay. Galaxie nadále počítá, že se Districan stane podílníkem RTV Galaxie. Zbylých 66 procent chce Martin Kindernay nabídnout případným zájemcům o majoritu.

Galaxie má minimální příjmy

Ačkoli Galaxie vysílá jen v krátkých časových úsecích během dne, které přerušují titulky s oznámením, že TV3 nedodala v souladu s licenčními podmínkami program, podle Marka Kindernaye o ni projevují zájem někteří inzerenti. „Jde ale jen o velmi malé příjmy z regionálně zaměřené reklamy,“ říká. Stanice musela kvůli finančním problémům přerušit spolupráci s televizní agenturou TVD, která jí dodávala zpravodajství z Prahy. To nyní zajišťují přímo zaměstnanci RTV Galaxie. Kvalita zpravodajských příspěvků viditelně klesla.

Podle Marka Kindernaye je hlavním důvodem vypovězení spolupráce s TVD probíhající soudní spor s Radou pro vysílání o odebrání licence RTV Galaxii. „Zdálo se nám korektní nepřenášet riziko případného neúspěchu v tomto soudním procesu na jiné subjekty. Od 1. března si RTV Galaxie, a.s. zajišťuje metropolitní zpravodajství sama,“ upřesnil. Podle informací, které má RadioTV k dispozici, však TVD požadovala od RTV Galaxie platbu předem a stanice si tyto náklady již nemohla dovolit.

TV3 opět odmítla spolupráci

Marek Kindernay nechce smlouvu s TVD komentovat s tím, že jde o obchodní tajemství. „Pražské zpravodajství si zajišťujeme prostřednictvím vlastního studia, které sídlí v Praze a denně připravuje metropolitní zpravodajství v licencí určených vysílacích časech,“ říká. Kromě zpravodajství, hudebních klipů a sportu stanice prakticky nevysílá žádný jiný program. Atraktivní sportovní přenosy navíc musí často přerušovat titulkem, protože ve vybraných časech má na frekvencích RTV Galaxie vysílat kabelová a satelitní stanice TV3 CZ.

Licenční podmínka, která neumožňuje Galaxii vysílat po celý den, odrazuje diváky. „Nebudou sledovat program, který je několikrát za den přerušen titulkem. TV3, a.s. nám v minulém týdnu zaslala dopis, ve kterém odmítá spolupráci i dodávání programu,“ říká Marek Kindernay. Situace donutila Galaxii ke kompromisu: atraktivní sportovní přenosy, k nimž nakoupila práva po zaniklém kanálu Sport 1 a které by měly tvořit program nové stanice Galaxie Sport, vysílá ze záznamu ve zkrácené podobě. „Zbývá jen doufat, že nám Rada tuto podmínku šířit program subjektu, který o to nemá zájem, zruší,“ uzavírá Marek Kindernay.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .