Začíná soud o platnost licence RTV Galaxie

radiotv223

Martin Kindernay chce zpochybnit prosincové rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterým RTV Galaxie přišla o licence k terestrickému vysílání televize Galaxie v Praze a Hradci Králové.

U Městského soudu v Praze dnes proběhne první stání ve sporu mezi královéhradeckou společností RTV Galaxie a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta RTV Galaxii odebrala loni v prosinci licence pro terestrické vysílání televize Galaxie v Praze a Hradci Králové, protože stanice opakovaně porušila zákon a nedodržovala licenční podmínky. Provozovatel se ale prakticky ihned proti verdiktu Rady odvolal k soudu a pojistil si tak vysílání TV Galaxie až do vynesení pravomocného rozsudku.

 

Štěpánek: Rada to prohraje

 

Prosincové rozhodnutí Rady neuznávají ani někteří radní. Například místopředseda Petr Štěpánek míní, že RTV Galaxie soudní při vyhraje na plné čáře. Úspěchem si je jistý také stoprocentní vlastník RTV Galaxie Martin Kidernay. „Věřím, že na rozdíl od rozhodnutí vysílací rady se bude český soud chovat politicky zcela nezávisle a že rozhodne podle platných českých zákonů,“ řekl v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Právo. Serveru RadioTV Kindernay již dříve řekl, že i kdyby neuspěl, hodlá se odvolávat až v mezinárodnímu soudu.

 

RTV Galaxie přišla o licenci poté, co se Martin Kindernay ve zlém rozešel s investorem metropolitní televize TV3, lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Sporu předcházela snaha EMV získat úplnou kontrolu nad vysíláním TV3, ke které mělo dojít převodem terestrické licence Martina Kindernaye na lucemburskou firmu KTV. Tu poté měla ovládnout EMV, která do té doby kontrolovala pouze kabelovou a satelitní registraci programu TV3 CZ.

 

Investor se s Kindernayem nemazlil

 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání však v září loňského roku převod terestrické licence TV3 na firmu KTV zamítla a později ji na základě druhé žádosti Martina Kindernaye – ovšem bez vědomí EMV – převedla na jeho společnost RTV Galaxie. EMV poté obvinila Kindernaye z podvodu, zrušila hradecké studio TV3 a zmrazila jakékoli další investice do této stanice. Ačkoli licenci pro pozemní vysílání vlastnila RTV Galaxie, z vysílačů v Praze a Hradci Králové nadále vysílala TV3. To byl pro Radu hlavní důvod pro odebrání licence.

 

Na přímou žádost Rady přerušila TV3 vysílání z pozemních vysílačů, v kabelových rozvodech i na satelitu. Později obnovila už jen kabelové a satelitní vysílání, ke kterému má oprávnění. Kindernay získal žalobou na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání čas pro vybudování nového studia v Hradci Králové. Terestrické vysílání vlastní TV3 však musel přerušovat titulkem v době, kdy měla podle licenčních podmínek dodávat program stanice TV3 CZ vlastněná lucemburským investorem.

 

Z Galaxie vznikla Galaxie Sport

 

Nečinností Rady v otázce žádosti o změnu názvu stanice získal Kindernay další trumf: mohl přejmenovat terestrickou stanici TV3 na televizi Galaxie, kterou dříve provozoval. Zároveň s tím začal připravovat projekt kabelové a satelitní stanice Galaxie Sport. Na provoz terestrické Galaxie získal Kindernay půjčku 30 miliónů korun od belgické společnosti Districan, která je později slíbila vložit do Galaxie Sport. Licenci pro kabelové a satelitní vysílání získal nový sportovní kanál 19. března, tři dny poté, co jej Kindernay prodal jednateli společnosti Galaxie Sport Jiřímu Hojgrovi. RTV Galaxie se stala servisní organizací Galaxie Sport.

 

Terestrická televize Galaxie nadále přerušuje své vysílání v Praze a Hradci Králové titulkem, který oznamuje, že TV3 CZ nedodala program. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání sice RTV Galaxii opakovaně povolila, aby dočasně nahradila program TV3 CZ pořady ve vlastní režii (především promem na Galaxii Sport), pokaždé ale své rozhodnutí vzala zpět. Podle výkonného ředitele RTV Galaxie Marka Kindernaye dosáhla ztráta z provozu terestrické televize Galaxie za první tři měsíce letošního roku téměř 10 miliónů korun.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .