Vyjádření fondu Argus Capital ke kauze TV3

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má zítra (úterý 20. 11.)  – prakticky definitivně – rozhodnout o osudu televizní stanice TV3. Na stole má žádost podanou společností RTV Galaxie o změnu licenčních podmínek. Jestliže ji schválí a zbaví tak držitele licence povinnosti šířit program TV3, zmizí tento program z éteru. Projekt, do kterého jsme během uplynulých dvou let vložili hodně přes půl miliardy korun, by se tak ocitnul v propadlišti dějin.

Rada by tím pohřbila ambice dalšího zahraničního investora, o kterém s oblibou tvrdí, že nemá k dané licenci žádný vztah, žádná práva, žádné nároky. Chtěli bychom jen připomenout, jaká byla naše motivace na počátku tohoto příběhu: uvažovali jsme o vstupu na český mediální, specificky televizní trh a viděli zajímavou výzvu v možnosti doplnit ho o určitou alternativu k tomu, co je zatím silně zakonzervováno jako duopol veřejnoprávního a úzce definovaného soukromého sektoru. Zárodkem této alternativy mohl být postupný rozvoj regionálního projektu Martina Kindernaye.

Pan Kindernay se tehdy ocitl ve vážné finanční krizi a hrozila mu ztráta licence. Dohodli jsme se s ním velmi korektně, pomohli mu licenci zachránit a více než rok se zdálo, že naše spolupráce bude bez problémů. Vše bylo smluvně upraveno a my jsme vždy plnili naše závazky. Nechápeme proto prohlášení některých členů Rady, že k licenci nemáme žádný vztah. Šokuje nás vyloženě nepřátelský až xenofobní postoj místopředsedy Rady Petra Štěpánka, který veřejně prohlásil, že zahraniční investoři v České republice porušují pravidla hry, že je sem nikdo nezval a podobně. To je pro mě a mé partnery obrovské zklamání.

Přesto pořád zbývá naděje, že zvítězí zdravý rozum a smysl pro fair play. Jestliže se tak nestane, budeme příští měsíce trávit namísto tvořivé práce na rozvíjení malé, perspektivní televizní stanice méně zábavným způsobem: projednáváním kauzy TV3 u soudů a arbitrážních orgánů. Pro koho má tohle smysl?

George E. Collins
Místopředseda, European Media Ventures S.A.
a
Investiční ředitel, ARGUS Capital International, Ltd.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .