Vladimír Železný může prodat podíl v CET 21

radiotv221Převod téměř dvanáctiprocentního podílu Železného v CET 21 předběžně odsouhlasila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Fakticky mu ale brání soudní opatření, které inicioval bývalý investor TV Nova, společnost CME.Generální ředitel televize Nova Vladimír Železný může převést svůj podíl ve společnosti CET 21 na firmu Meto, a.s. Předběžný souhlas s transakcí vyslovila na svém čtvrtečním výjezdním zasedání v Plzni Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Na její žádost se jednání zúčastnil Jiří Šmejc, šéf společnosti MEF Holding, která je stoprocentním vlastníkem firmy Meto. Radní rovněž zajímala snaha MEF Holdingu získat v CET 21 majoritu a získat tak kontrolu nad televizí Nova.
Souhlas Rady s převodem podílu Vladimíra Železného ještě neznamená, že k transakci dojde. „Rada vyslovila předchozí souhlas, ale nezakládá to žádné nové skutečnosti, ani to nevytváří právní fikci,“ vysvětlil její mluvčí Pavel Barák. Převodu brání soudní opatření, které Železnému zakazuje s tímto podílem jakkoli nakládat. Za ním stojí bývalý investor Novy, americká společnost CME, která se už více než rok snaží donutit ředitele TV Nova, aby jí zaplatil miliardu korun přiznanou mezinárodní arbitráží v Amsterodamu.
CME blokuje jakékoli změny
„Je to čistě formální krok, který odstraňuje formálně-právní překážku v tom, aby CET 21 mohla dál jednat s americkou protistranou ve věci sporu,“ vysvětlil Barák. Postup Rady je překvapivý, neboť při projednávání stejné žádosti CET 21 v březnu případ odložila do vyřešení soudní blokace Železného podílu. Opatření vyvolané CME ale nadále trvá. „Rada si nechala k této záležitosti vypracovat posudek od dvou nezávislých expertů, jaký dopad by její rozhodnutí mělo v situaci, kdy je Železného podíl předběžným opatřením soudu zablokován,“ řekl Barák.
MEF Holding je druhým největším podílníkem CET 21, vlastní 24-procentní podíl. Firma nedávno oznámila, že se dohodla s dalšími spoluvlastníky CET 21 Vlastimilem Venclíkem, Josefem Alánem a Petrem Hunčíkem, kteří prostřednictvím společnosti Vilja ovládají 21,46 procenta CET 21, na odkoupení jejich podílů. Společně s podílem Železného by MEF Holding získal více než 57-procentní podíl v licencované společnosti TV Nova. Dalších 25 procent ovládá firma Edikon, která patří programové ředitelce Novy Libuši Šmuclerové a právníkovi Aleši Rozehnalovi.
MEF Holding láká investora
Minoritním vlastníkem CET 21, který odmítá veškeré dohody s MEF Holdingem, je slovenský režisér Peter Kršák. Jeho podíl dosahuje téměř 17 procent. Další procento vlastní německá firma CEDC a 0,2 procenta patří České spořitelně. MEF Holding stoprocentně vlastní servisní organizaci TV Nova Česká produkční 2000, jejíž dceřinná firma Česká produkční invest ovládá 70 procent košické společnosti Mac TV, provozovatele slovenské televize Joj. Zbývajících 30 procent nedávno získal spolumajitel MEF Holdingu Vladimír Komár.
Snahou MEF Holdingu je získat co největší podíl v CET 21 a poté jeho část prodat zahraničnímu investorovi. Transakci by měla usnadnit změna CET 21 ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. S tou už Rada pro rozhlasové a televizní vysílání předběžně souhlasila, ale podobně jako u převodu podílu Vladimíra Železného ji blokuje společnost CME. Předběžné opatření soudu zakazuje MEF Holdingu a Edikonu hlasovat o změně právního charakteru CET 21 na valných hromadách této společnosti.
Současná vlastnická struktura CET 21, s.r.o.:
Edikon, a.s. – 24,51%
MEF Media, a.s. – 24,02%
Vilja, a.s. – 21,46%
Peter Kršák – 16,61%
Vladimír Železný – 11,78%
 CEDC Management Services GmbH – 1,42%
Česká spořitelna, a.s. – 0,20%

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .