Události v Nově mohou ovlivnit slovenskou Joj

radiotv22Není pravda, že by CET 21 neměla bezprostřední vliv na slovenskou televizi Joj. Licenci sice ovládá MEF Holding Jiřího Šmejce, bez CETu ale Joj nemůže vysílat reprízy starších pořadů televize Nova a jednat s regionálními televizemi.

Spory uvnitř CET 21 mohou ovlivnit chod slovenské televize Joj. Ačkoli to její představitelé popírají, CET 21 má na vysílání Joj TV značný vliv, i když nevlastní podíl v licencované společnosti Mac TV. Tu ovládá Česká produkční invest, kterou prostřednictvím České produkční 2000 vlastní MEF Holding. Minoritní podíl 30 procent v Mac TV patří spolumajiteli MEF Holdingu Vladimíru Komárovi. CET 21 si ale na Slovensku zaregistrovala veškeré ochranné známky pro pořady TV Nova. Právě „novácké“ pořady tvoří většinu programu televize Joj.

CET 21 kontroluje regiony

„Sledujeme situaci v Praze, protože se děje v prostředí, ve kterém má majitel Joj – Česká produkční invest včele s Jiřím Šmejcem – též svoje zázemí. Je třeba ale jasně říci, že problémy se týkají společnosti CET 21, která není majitelem Joj, takže se nás to majetkově ani žádným finančním způsobem netýká. Joj funguje normálně dál,“ řekl generální ředitel stanice Richard Rybníček deníku Pravda. Spekulaci o tom, že Rybníčka v dohledné době nahradí Železný, slovenský tisk nepovažuje za příliš reálnou.

CET 21 však nemá na Joj TV vliv pouze prostřednictvím ochranných známek k pořadům televize Nova. V rámci „dělení moci“ pod CET spadla společnost TV Global, která zajišťuje spolupráci několika desítek regionálních televizí, jejichž prostřednictvím Joj vysílá na značném území Slovenska. Podle slovenského obchodního rejstříku na internetu by sice měla firma TV Global patřit slovenským vlastníkům, MEF Holding ji ale ve své struktuře uvádí jako společnost, která spadá pod CET 21. Ta rovněž vlastní ochrannou známku na název Joj v České republice.

Železný o sobě rozhodne sám

Prostřednictvím společnosti TV Global může CET 21 ovlivňovat názory regionálních televizí, na jejichž rozhodnutí záleží osud televize Joj. Ta sice nevysílá pouze prostřednictvím těchto stanic, její vlastní vysílače ale pokrývají jen zlomek Slovenska. Košická společnost Mac TV, které patří licence Joj TV, se sice snaží postupně získat vlastní licence pro vysílání v oblastech, které nyní pokrývá prostřednictvím spřátelených regionálních televizí, tento postup ale potrvá delší dobu. Než se Joj bude moci úplně osamostatnit, musí spoléhat na dobrou vůli regionů a smlouvu o spolupráci, kterou zaštiťuje TV Global.

„Pro mě je Vladimír Železný stále generálním ředitelem TV Nova a určitě i nadále bude jezdit na Slovensko – vždyť je konzultantem projektu televize Joj,“ říká šéf stanice Richard Rybníček. „Zda se jeho pozice změní, nebo zda zaujme místo v orgánech společností vlastnících televizi Joj a licenci na vysílání, o tom nerozhodují já, ale majitelé společně s doktorem Železným.“ Šéf České produkční Jiří Šmejc, který společně s Vladimírem Komárem rozhodne o případném jmenování Železného do funkce generálního ředitele televize Joj, je stejného názoru: „Ten kdo zná Železného ví, že o tom, jaká bude jeho pozice rozhoduje především on sám.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .