TV Nova loni vydělala přes miliardu korun

radiotv221V exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl předseda představenstva MEF Holdingu Jiří Šmejc, podle něhož má Nova pět potenciálních strategických partnerů. Nejdále je RTL Group, mezi zájemci by měla být také skandinávská společnost Telenor.

Zisk společností CET 21 a Česká produkční 2000 za loňský rok se pohybuje nad miliardou korun, přičemž tržby meziročně vzrostly o sedm až osm procent. V exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl Jiří Šmejc, předseda představenstva firmy MEF Holding. Ta prostřednictvím dceřinné firmy MEF Media zcela ovládá Českou produkční 2000 a v CET 21 vlastní 24 procent, přičemž usiluje o získání majority. K tomu by mělo dojít odprodejem podílů Vladimíra Železného, Josefa Alana, Vlastimila Venclíka a Petra Hunčíka.

Zatímco za podíl Železného nabízí MEF Holding 33 milionů dolarů a celá částka by měla přejít na konto americké společnosti CME jako vyrovnání za miliardovou pohledávku určenou mezinárodní arbitráží, ceny ostatních podílů Šmejc nechce komentovat. „Jde o obchodní transakce, které nemají žádné další podmínky. V případě podílu pana Železného to má nějaké další podmínky, proto musíme tu transakci CME ukázat,“ vysvětlil. Prezident CME Fred Klinkhammer však prostřednictvím tiskové zprávy formu postupného splácení dluhu, kterou nabízí Železný, odmítl.

MEF Holding míní, že má právo na licenci v Bulharsku

Pokud by se MEF Holdingu podařilo uskutečnit všechny transakce okolo CET 21, jeho podíl by vzrostl na 57,26 procenta a fakticky by tak kontroloval licenci TV Nova. Jeho prostřednictvím by pak probíhala všechna další jednání o vstupu strategického partnera, kterých se podle Šmejce účastní pět zahraničních firem. V minulosti se hovořilo o skandinávské společnosti Telenor, nyní je jedním z nejvážnějších kandidátů německá RTL Group. „Mohu říci, že se dostala již daleko,“ řekl Šmejc Hospodářským novinám.

Strategický partner by měl získat 34-procentní podíl ve firmách blízkých Nově, tedy v CET 21 a České produkční 2000. Jejich celkovou hodnotu Šmejc odhaduje na 10 miliard korun. Cena se zvyšuje rozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o prodloužení licence TV Nova do roku 2017 a koupí majoritního podílu v klíčové firmě slovenské televizní sítě Global, která se začátkem března přejmenuje na JOJ TV. MEF Holding také usiluje o vysílací licenci v Bulharsku (už podruhé, loni však neuspěl). Šmejc míní, že jeho firma na ni má automatický nárok.

Vladimír Železný zůstane ředitelem CET 21

„Získali jsme jako jediní programovou licenci a podle názoru našich právníků máme podle platného bulharského mediálního zákona okamžitý nárok na automatické přidělení vysílacích frekvencí. O přidělení jsme požádali tamní mediální radu a čekáme na rozhodnutí,“ řekl Šmejc v rozhovoru pro HN. MEF Holding má v Bulharsku dceřinnou firmu BBG Finance, jejímž prostřednictvím má přehled o místním mediálním trhu. Expanzi do dalších zemí Šmejc zatím vylučuje. Mluvčí CET 21 Martin Chalupský ale v nedávném rozhovoru pro slovenskou agenturu TASR řekl, že Nova uvažuje o dalších zemích, jako je Maďarsko nebo Rumunsko.

Jiří Šmejc potvrdil, že MEF Holding nadále počítá s Vladimírem Železným jako generálním ředitelem CET 21. „Jsem přesvědčen, že zůstane v pozici generálního ředitele. Je to špičkový televizní profesionál. Nevidím žádný důvod něco měnit,“ řekl. Současné problémy šéfa TV Nova však podle Šmejce do jisté míry znejisťují zahraniční investory. „Je v zájmu vlastníků Novy, aby se to uklidnilo,“ řekl na závěr exkluzivního rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .