Televizi Prima částečně kontroluje J&T Banka

radiotv22Obchodní skupina J&T odkoupila od Československé obchodní banky pohledávku společnosti GES Holding, která ovládá televizi Prima. J&T může prostřednictvím dalších půjček získat kontrolu i nad televizemi Nova a Joj.

Pražská J&T Banka slovenských podnikatelů Patrika Tkáče a Ivana Jakuboviče odkoupila v pondělí od Československé obchodní banky osmisetmiliónovou pohledávku společnosti GES Holding (nynější Czech Media Corporation), která ovládá televizi Prima. J&T, která poskytla úvěry i firmám okolo televizí Nova a Joj, tak získala přímý vliv na Primu. Uvedl to deník Mladá fronta Dnes, podle něhož však zástupci J&T Banky nechtějí transakci a další případný postup vůči Primě nijak komentovat.

Získá J&T kontrolu nad Novou a Joj TV?

„Vše proběhlo tak, jak bylo ujednáno,“ řekl deníku viceprezident J&T Banky Dušan Palcer. Vše ostatní je věcí obchodního tajemství, dodal. Banka za pohledávku zaplatila částku okolo 350 miliónů korun, což je suma, kterou ČSOB předem avizovala pro případný prodej úvěru. Existovala přitom ještě možnost, že pohledávka skončí v České konsolidační agentuře, jejímž prostřednictvím by se Prima dostala pod kontrolu státu. Podobným způsobem měla přejít pod konsolidační agenturu také zhruba miliardová pohledávka České produkční 2000, servisní organizace TV Nova.

Jde o miliardu, kterou si Česká produkční půjčila od Investiční a obchodní banky (IPB) na rozjezd „nové Novy“ z Barrandova – bez účasti bývalého investora stanice, americké společnosti CME a jí ovládané servisní organizace ČNTS. Po krachu IPB přešel úvěr na ČSOB, která nyní převádí některé z pohledávek pod konsolidační agenturu. Ačkoli Česká produkční úvěr pravidelně splácí, hrozí jí stejné riziko jako GES Holdingu – převodem pohledávky by se servisní organizace Novy dostala pod kontrolu státu. Tomu se chce šéf České produkční Jiří Šmejc vyhnout.

GES Holding je klíčem k impériu

Šmejc by chtěl pomocí jiných úvěrů odkoupit od ČSOB celou pohledávku, která by se nyní měla pohybovat okolo 600 miliónů korun. Otázkou zůstává, zda na to firmy okolo MEF Holdingu získají prostředky. Již nyní totiž MEF dluží zhruba 380 miliónů korun obchodní skupině J&T a bratislavské Poštové bance, a ručí za ně stoprocentním podílem v České produkční 2000 a firmě MEF Media, která vlastní 24-procentní podíl ve společnosti CET 21. Pokud by se mu nepodařilo úvěr splatit do začátku října, obě firmy by propadly J&T, která by tak kontrolovala servisní organizaci Novy, licenci slovenské televize Joj a částečně i licencovanou společnost televize Prima.

GES Holding neboli Czech Media Corporation, jehož pohledávku J&T Banka odkoupila, vlastní prostřednictvím dceřinné firmy Domeana 30-procentní podíl ve společnosti FTV Premiéra, držiteli licence televize Prima. Zbývajících 70 procent patří firmě GES Real Investment, kterou z 51 procent ovládá Ivan Zach a zbývajících 49 procent společnost GES, prapůvodní základ současného GES Group. Czech Media Corporation rovněž vydává týdeník Mladý svět a díky dceřinným firmám kontroluje časopisy TV TiP seriál a Recepty prima nápadů. Přes spřátelené firmy navíc kontroluje licence ostravského Rádia Fajront, brněnského Rádia Špica a pražského Rádia Tón.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .