Televize Gimi chce koupit jihlavskou TV JSC

radiotv221Stanice požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby tento obchod předjednala s majitelem TV JSC, ta ale roli prostředníka odmítla.

Českobudějovická televize Gimi jedná o koupi jihlavské stanice TV JSC, která vysílá na jednom z nejsilnějších televizních vysílačů u nás, Javořici na Vysočině. Vedle hošťálkovického vysílače ostravské televize Polar jde o nejsilnější vysílač regionální televize v České republice, jehož výkon dosahuje 600 kW. Společnost Gimi se zatím na Radu obrátila s požadavkem předjednání této transakce, což však radní odmítli.

Barák: Nebudeme nic zprostředkovávat

Podle mluvčího Pavla Baráka Rada odmítla vystupovat v roli prostředníka, která jí nenáleží. „Lze to interpretovat tak, že Rada odmítla požadovaný postup – obchodní vztahy nechť si upravují mezi sebou, Rada se do toho nehodlá plést, ani se nechce nechat vtáhnout do pozice nějakého účastníka, kmotra či dokonce garanta konstrukce obchodního ujednání,“ uvedl mluvčí na dotaz RadioTV. Podle zákona totiž radní nemohou vstupovat do obchodních jednání provozovatelů.

„Zákonný postup předpokládá, že provozovatel sám podá žádost Radě o souhlas se vstupem nového společníka (třeba i do výše 100 %) – teprve tímto krokem provozovatele se zájemce o koupi stává partnerem Rady,“ vysvětlil Barák. Ředitel TV Gimi Ivo Brabec ale serveru RadioTV řekl, že jeho stanice na Radě neintervenovala kvůli zprostředkování obchodu, nýbrž kvůli převodu licence TV JSC z původního majitele Jiřího Svobody na jeho společnost Televize JSC, s.r.o., bez kterého by k obchodu nemohlo dojít. Rada převod schválila v lednu.

Pokrytí TV Gimi

Rada si prodejem TV JSC vydechne

Prodej jihlavské TV JSC radní vítají. Vztahy s jejím současným provozovatelem jsou totiž už několik let vypjaté. V době, kdy stanice nesla název TV Stela, dokonce Rada rozhodla o odebrání licence. Provozovatele ale zachránila formální chyba v písemné podobě správního rozhodnutí, která je anulovala. Rada nedávno řešila případ neoprávněného vysílání TV JSC v Třebíči a udělila jejímu provozovateli pokutu 350 tisíc korun za nedodržování povinnosti archivovat odvysílané pořady.

TV JSC je jedinou regionální terestricky vysílající televizí v kraji Vysočina. Licenci záskala v červnu 1994. Oficiálním sídlem stanice je Pelhřimov, televize však vysílá především z vysílače Javořice u Jihlavy. Českobudějovická televize Gimi zahájila vysílání v roce 1995 a pokrývá prakticky celý Jihočeský kraj. Kromě regionálního vysílání v přesně vymezených časech na Primě připravuje program Infokanálů kabelových společností Elsat a UPC a věnuje se výrobě komerčních a propagačních filmů a reklamních spotů.

Sledovanost? Přesné údaje nejsou.

Televize Gimi v současné době pokrývá podle svého šéfa Iva Brabce asi tři čtvrtiny území jižních Čech. „Jde o probližně 450 tisíc obyvatel. Televize JSC pokrývá přibližně necelý jeden milion obyvatel, z toho přibližně 300 tisíc je pokryto společným signálem obou televizí. To je také hlavní důvod k jejímu odkoupení,“ vysvětluje Brabec. Sledovanost obou stanic se dá pouze odhadovat, zejména podle reakcí diváků. Údaje za televizi Gimi jsou součástí peoplemetrového projektu, kterého se účastní televize Prima.

Televize JSC sleduje přibližně 80 tisíc diváků. „Některá média dokonce uvádějí až dvojnásobek, tato informace pochází ze zdroje velmi blízkého Asociaci provozovatelů soukromého vysílání,“ uzavřel Brabec pro RadioTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .