Systém MMDS neskončí přímo o Silvestru

radiotv22Divákům, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím systému MMDS, obrazovky o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna nezčernají. Stane se tak o den nebo dva později.

Televizní diváci v Praze, Brně a na Teplicku, kteří přijímají program prostřednictvím mikrovlnného systému MMDS, nepřijdou o televizní signál úderem silvestrovské půlnoci, ale až 2. nebo 3. ledna. Na tiskové konferenci České asociace kabelových komunikací to řekl její prezident Zdeněk Vaníček, podle něhož kabelové společnosti dostaly ústní příslib od Českého telekomunikačního úřadu, že k vypnutí MMDS dojde až v prvních lednových dnech.

Systém MMDS umožňuje příjem televize prostřednictvím „bezdrátové kabelovky“, kdy anténa společná pro celý dům přijímá vzduchem signál z jednoho vysílače. Odpadají tak výkopové práce spojené s položením kabelu. Frekvenční pásmo, na kterém MMDS vysílá, však Český telekomunikační úřad vyčlenil pro mobily nové generace UMTS, a tak tento systém musí do konce roku ukončit vysílání.

Pražáci přijdou o české kanály

Prostřednictvím MMDS přijímají televizní programy klienti společností UPC Česká republika v Praze a Brně, a TES Media na Teplicku. Celkem jde o 49 tisíc domácností, které musí postupně přejít na alternativní příjem televizního signálu: buď na klasickou kabelovou televizi, společnou terestrickou anténu nebo satelitní příjem. Malá část klientů však může zůstat bez příjmu obou programů České televize, TV Nova a Primy.

V případě UPC nyní přijímá prostřednictvím MMDS televizní signál 34 tisíc domácností. Na běžný kabelový příjem přejde 14 tisíc z nich, dalších sedm tisíc bude moci přejít ke konkurenčním společnostem. Zhruba dva tisíce domácností v Praze pod Krčským kopcem však zůstane bez příjmu terestricky vysílajících stanic. Místo leží v zákrytu signálu, a i když tu lze přijímat digitální satelitní službu UPC Direct, v její nabídce programy ČT1, ČT2, Nova a Prima chybí.

Nova na satelitu vůbec není

Důvodem je nesouhlas provozovatelů těchto stanic se zařazením do této nabídky, ať už z důvodu vlastního projektu digitálního vysílání (ČT), nebo odmítání možnosti, že by divák musel za příjem jinak zcela volně vysílajících stanic platit (Nova). Nabízí se také možnost příjmu satelitního vysílání paketu Czech Link, kde je možný příjem programu TV Prima a částečně kódovaného vysílání ČT1 a ČT2, chybí na něm ale Nova.

Problém se netýká pouze diváků v Praze, ale také v severních Čechách. Naprostá většina z devíti tisíc klientů společnosti TES Media sice přejde na alternativní příjem signálu, necelých 300 domácností se však dostane do stejné situace jako domácnosti pod Krčským kopcem v Praze. Největší počet diváků, kteří od ledna zůstanou bez příjmu českých televizních stanic, je ale mezi pirátsky napojenými „klienty“ systému MMDS.

Kabel pokrývá 22 procent země

„S těmito lidmi nejednáme, a je logické, že právě z této skupiny přicházejí největší protesty proti ukončení provozu MMDS,“ upozorňuje Jaromír Glisník z UPC. Mikrovlnný systém MMDS je v České republice v provozu od roku 1994 a využívalo jej sedm procent klientů třech největších českých kabelových společností sdružených v České asociaci kabelových komunikací.

„Rušení vysílání v systému MMDS vychází z nařízení ČTÚ. Jde o očekávanou a objektivní skutečnost, o které byli zákazníci příslušných operátorů v předstihu informováni,“ uvedl prezident asociace Zdeněk Vaniček. V České republice působí před 90 kabelových společností, které mají pokryto 105 až 110 měst. Kabel pokrývá pouze 22 procent území ČR, společnosti se disud soustředily pouze na větší města.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .