Společný teletext TV Nova a TV Prima je v pořádku

radiotv22Na využívání služeb společnosti N-Text oběma celoplošnými komerčními televizemi není nic špatného, tvrdí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Klientem N-Textu je televize Nova i televize Prima.

Využívání služeb stejné společnosti pro teletextové služby obou celoplošných komerčních televizí v zemi, TV Nova a TV Prima, je v pořádku. Na dotaz Romana Joury, zakladatele internetové konference „Veřejná ČT“, tak odpověděl Jan Bareš z útvaru informací, komunikace a zahraničních styků Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Joura se pozastavil nad tím, že teletexty obou stanic využívají shodné zprávy, které se často liší pouze v titulku. „Podle zákona je za obsah vysílání plně zodpovědný provozovatel vysílání, kterému také zákon jasně stanovuje určitá omezení. Pokud se týká obsahu informací zpravodajského charakteru, je provozovatel při výběru svých informačních zdrojů nezávislý a svobodný, pokud však dodržuje základní povinnosti, jako např. povinnost vysílat objektivní a vyvážené informace,“ upozornil Bareš.

Podle Bareše televize neporušují využíváním služeb stejné společnosti, firmy N-Text, zákon. Nova a Prima využívají služeb stejné společnosti také v případě nákupu zahraničních pořadů a v některých regionech odebírají příspěvky pro své hlavní zpravodajské relace – Televizní noviny a Zpravodajský deník – od stejných stanic.

Službu spojenou s poskytováním teletextu lze přirovnat k činnosti tiskové agentury, jejíž zprávy rovněž využívá větší množství médií. Problém by nastal v okamžiku, kdy by se ve zpravodajství N-Textu začaly objevovat záměrně zkreslené a neobjektivní informace. V tomto případě by musela zasáhnout vysílací rada jako regulační orgán a vyzvat provozovatele obou stanic, aby dodržovali zákon.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .