Souboj o Novu pokračuje před Radou pro vysílání

radiotv221Na „kobereček“ dnes k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání přijdou dvě znesvářené skupiny, které bojují o vliv na televizi Nova: PPF a MEF Holding. Víceméně informativní schůzka ale nejspíš nepřinese nic nového.

Dvě informativní schůzky s hlavními stranami sporu o vliv na televizi Nova dnes absolvují členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Během návštěvního dne je čeká setkání se zástupci finanční skupiny PPF, která koncem června odkoupila akcie firmy Vilja a podle svých slov tak získala podíly Vlastimila Venclíka, Josefa Alána a Petra Hunčíka v CET 21. Poté se radní setkají s představiteli MEF Holdingu, který ovládá servisní organizaci Novy, Českou produkční 2000 a prostřednictvím firmy MEF Media drží podíl i v CET 21 (pokud platí navýšení základního jmění CET 21 z roku 1999).

MEF Holding je proti PPF v defenzivě

PPF chce radním přiblížit své záměry s CET 21, které navenek prezentuje jako snahu restrukturalizovat firmu a po dvou až čtyřech letech svůj podíl výhodně prodat (nejlépe zahraničnímu investorovi). Zároveň se jistě zmíní o jednání se slovenským Istrokapitálem, který se chce této velmi lukrativní akce zúčastnit. MEF Holding se bude snažit Radu přesvědčit o tom, že PPF nemohla kvůli platné opční smlouvě koupit podíly Venclíka, Alána a Hunčíka v CET 21 a pokud tvrdí, že získala firmu Vilja, že tato společnost nemá v CET 21 ani jedno procento.

Rada mezitím dala najevo mírný příklon k MEF Holdingu, když na svém výjezdním zasedání v Českém Krumlově vyzvala Venclíka, Alána Hunčíka, aby doložili převod nebo prodej svých podílů v CET 21 na firmu Vilja. Pokud by se jim to nepodařilo neprokázat, platí verze MEF Holdingu: Vilja sice existuje, založili ji tři podílníci CET 21, ale k licenci TV Nova nemá žádný vztah. Zvláště ne vlastnický. PPF by tak získala jenom „prázdnou skořápku“, což se ale vzhledem k opatrnosti silné finanční skupiny zdá být poněkud přitažené za vlasy. Sama PPF tvrdí, že si transakci nechala důkladně prověřit.

Rada nemá pravomoci, spor rozhodne soud

Sama Rada nemůže spor mezi PPF a MEF Holdingem rozhodnout, protože jde o obchodní spor. Radní navíc mohou schvalovat vlastnické změny pouze do „prvního kolene“ licencované společnosti, tedy v případě CET 21 pouze na úrovni spoluvlastníků této firmy. Kdo bude vlastnit tyto spoluvlastníky, už Rada kontrolovat nemůže. Pokud tedy Vilja opravdu sdružuje bývalé podíly Venclíka, Alána a Hunčíka v CET 21 (jejich převod na Vilju radní sami schválili), nemůže Rada do obchodu s PPF vůbec hovořit. Zcela jiná situace by byla v případě, že by PPF kupovala podíly tří „otců zakladatelů“ přímo, bez účasti Vilji.

Radní tedy mohou pouze zpochybnit převod původních podílů Venclíka, Alána a Hunčíka v CET 21 na firmu Vilja, čímž by paradoxně zpochybnili i své dřívější rozhodnutí. Situace je o to nepřehlednější, že Rada v současné době nezná platnou vlastnickou strukturu CET 21. Díky probíhajícím a chystaným soudním řízením existuje několik variant, které přihrávají majoritu v CET 21 buď PPF, Petru Kršákovi nebo MEF Holdingu. Všechny tři strany chtějí ovládnout licenci Novy a odmítají se dohodnout se svými konkurenty. Vladimír Železný, kterého ve funkci generálního ředitele Novy drží šéf MEF Holdingu Jiří Šmejc, tak má pravdu, když tvrdí, že o budoucím uspořádání Novy rozhodne jedině soud.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .