Sledovanost 2/2007: Primě se daří

Pokles sledovanosti posunutých Událostí vyvolává „pelíškovskou“ otázku, kdeže to udělali soudruzi z Kavčích hor chybu? Primě se proti všem předpokladům daří. TV Nova problémy své konkurence neřeší a dál šlape jako dobře promazaný stroj.

Kdo čekal, že první týden v roce napoví, jakým směrem se bude ubírat sledovanost českých televizí, musel hned po následujícím týdnu znejistět. Není radno podceňovat Primu, která se rozpomenula, cože ji to přineslo úspěch před třemi lety. Její spor s RTA se netýká nejexponovanějších večerních časů, přesto nárůst jejího podílu na sledovanosti v prime timu a po celý den čekal málokdo. I minulý týden peoplemetry společnosti Mediaresearch zaznamenávaly sledovanost českých televizních stanic.


TV NOVA: Jde to i bez doktorů a pojišťováků
Nejsilnější česká televize zkouší, jaké to je fungovat bez dvou magnetů podzimních večerů – Pojišťovny štěstí a Ordinace v růžové zahradě. Radost ji musí dělat zjištění, že to není vůbec špatné. Povídkový seriál To nevymyslíš (1,716 mil. a 1,484 mil. diváků) sice nedosahuje takových výsledků jako jeho dva zmínění předchůdci, ale stále spolehlivě poráží konkurenci. Jistota dobrých čísel je tradičně ukryta v Televizních novinách (2,711 mil. – 3,145 mil. diváků) a nově pak ve fenoménu pozdních odpolední – seriálu Ulice (1,454 mil. – 1,655 mil. diváků). Pokud pak Nova nasadí na 20:00 divácky atraktivní pořad – například ve středu film Vesničko má středisková či v neděli estrádu Sportovec roku 2006 (oba po 2,048 mil. diváků) – vydrží ji diváci ve větším počtu sledovat i po 22:00 – viz. Střepiny (1,683 mil. diváků) a Na vlastní oči (1,710 mil. diváků). To se pak nelze příliš divit číslům, kterých Nova dlouhodobě dosahuje. Minulý týden se její podíl na celodenní sledovanosti mírně zvýšil z 41,51% na 41,62% a share v prime timu lehce poklesl z 46,85% na 46,48%.


ČT1: První vyhrání, z kapsy vyhání
První kanál České televize vstoupil do nového roku s řadou programových změn a velkými očekáváními. První týden naznačil možnosti, ten druhý pak možné komplikace. Zklamáním jsou určitě výsledky „posunutých“ Událostí (1,142 mil. – 1.313 mil. diváků), jejichž čísla se propadla až na loňskou úroveň. Zajímavá je vyšší sledovanost Událostí v regionech (nedělní s 1,55 mil. diváků byly nejsledovanějším pořadem ČT1 minulého týdne). Vysvětlení se nabízí hned několik. Buď jsou televizní bioritmy v českých divácích zapuštěny tak hluboko, že s nimi zkrátka nějaký posun začátku „zpráv“ nehne a oni se budou na „zprávy“ dívat až v půl osmé. A nebo se skalní příznivci Prvních zpráv raději podívají na zprávy z regionů, než aby sledovali na Nově prakticky to samé, co před chvílí viděli na Primě. Hlad po takových informacích se konečně u diváků Primy dá s ohledem na současnou podobu regionálního vysílání na kmitočtech sdílených s RTA pochopit. Pokles sledovanosti talk-show Jana Krause Uvolněte, se prosím (1,311 mil. diváků) snad na ČT1 nespustí tomuto pořadu umíráček. I přes mírný úbytek diváků to stačilo na 4. místo v TOP10 nejsledovanějších pořadů ČT1.
Kanál ČT1 si celkově pohoršil, když poklesl jak jeho podíl na sledovanosti v prime timu tak i celodenní share – z 23,12% na 21,81% resp. z 22,39% na 21,89%.


Prima TV – překvapivě roste
Kdo začal Primu kvůli jejím aktuálním problémům odepisovat, nedělal dobře. Její dramaturgové se rozpomenuli, cože vytáhlo Primu před třemi lety z televizního podpalubí na hlavní palubu. Hercule Poirot (1 mil. diváků) a šéfinspektor Barnaby ve Vraždách v Midsomeru (890 tis. diváků) tak opět na Primě řeší své případy a jako pilné včelky přinášejí cenné body do jejího sharu. Začalo se dařit Letišti (994 tis. a 1,024 mil. diváků) a změna jména zapůsobila na Rodinná pouta alias Velmi křehké vztahy (1,295 mil. a 1,371 mil. diváků) jako živá voda. 1. zprávy (779 tis. – 966 tis.diváků) neprocházejí lehkým obdobím, ale pořád vykazují vzhledem ke všeobecně známým okolnostem slušnou sledovanost. Prima TV tak minulý týden překvapivě rostla, když její share v prime timu vzrostl z 18,16% na 19,54% stejně jako její podíl na celodenní sledovanosti, který se zvýšil z 19,45% na 20,46%.


ČT2 jde dál svou cestou
Z druhého programu ČT se pomalu stává kanál dokumentů. Jeden z nich, Podivná doba v historii naší planety – vetřelci, se tak opět stal nejsledovanějším pořadem ČT2. Událostem a komentářům (514 tis. diváků) „čétédvojka“ svědčí, když se jejich páteční vydání stalo tamním druhým nejsledovanějším pořadem. Podíl ČT2 na celkové sledovanosti se nevyvíjel jednoznačně – share v prime timu vzrostl z 5,4% na 6,06% zatímco podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 7,85% na 7,34%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .