Skončí Nova a Joj pod kontrolou J&T Banky?

radiotv22Týdeník Euro zveřejnil informace o miliónových úvěrech pro televizi Nova, za které MEF Holding ručí stoprocentním podílem v České produkční 2000. Úvěry poskytla slovenská finanční skupina J&T.

Společnost MEF Holding zastavila svou dceřinnou firmu Českou produkční 2000, servisní organizaci TV Nova, za úvěr 170 miliónů korun od pražské J&T Banky, 30 miliónů Kč od společnosti J&T Securities a 270 miliónů slovenských korun od bratislavské Poštové banky. Uvádí to týdeník Euro s odvoláním na příslušné smlouvy. Podle nich má MEF Holding za všechny tři půjčky ručit stoprocentním podílem České produkční 2000. Doba splatnosti úvěrů běží do 2. září letošního roku.

V případě, že by se MEF Holdingu nepodařilo uvedené částky splatit v řádném termínu, má podle smluv ještě 30 dní na to, aby slovenské obchodní skupině J&T zaplatit dlužnou částku a penále ve výši 20 miliónů českých korun. Pokud by se MEF Holdingu nepodařilo splatit celou částku do 2. října, stala by se Česká produkční 2000 majetkem slovenské společnosti J&T Securities, píše Euro. Slovenská firma získala zástavní právo také ke sto procentům firmy MEF Media, která ovládá 24 procent společnosti CET 21, držitele licence TV Nova.

Ve hře je licence televize Joj

Česká produkční 2000 není pouze servisní organizací televize Nova, ale vlastní také stoprocentní podíl v České produkční invest. Ta je 70-procentním vlastníkem košické firmy Mac TV, která je držitelem licence slovenské televize Joj. Pokud by se tedy MEF Holdingu nepodařilo dlužné částky včas splatit, získala by J&T rozhodující vliv v televizi Joj a naprostou kontrolu nad hlavní servisní firmou TV Nova. Důvodem, proč si MEF Holding vzal tak velký úvěr, měly být podle Eura velké výkyvy ve financování provozu obou televizí.

Šéf MEF Holdingu Jiří Šmejc již před časem v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že jeho firma chystá změny ve financování televizí Nova a Joj. Peníze na potřebné investice měly televize a jejich servisní organizace získávat od konsorcia bank, které by zastřešoval jeden bankovní ústav. Šmejc sice neřekl, o jakou banku má jít, z informací časopisu Euro by ale vyplývalo, že půjde o J&T Banku. MEF Holding měl získat úvěr v únoru nebo březnu letošního roku, doba splatnosti je tedy přibližně půl roku.

Česká produkční půjčovala deníku Super

Úvěr od J&T Banky ve výši 170 miliónů Kč má sloužit k optimalizaci finančních toků, 270 miliónů Sk od Poštové banky zase k nákupu práv na zahraniční filmy a seriály. Euro však upozorňuje na skutečnost, že k půjčkám dochází krátce poté, co firmy ovládané MEF Holdingem investovaly desítky miliónů korun do „netelevizních“ aktivit. Mezi ně má patřit i údajná půjčka rakouské společnosti Epic Holding, která prostřednictvím firmy e-Media vydává bulvární deník Super. O jeho propojení s televizí Nova a ztrátovosti se přitom hovoří dlouho dobu. Epic navíc již začátkem roku oznámil úmysl deník Super prodat.

„Půjčka firmě Epic Holding byla standardní obchodní půjčka, která je zcela splacena,“ řekl Euru Jiří Šmejc, podle něhož je spolupráce Novy se Suprem finančně výhodná. Stejně výhodná je také pro televizi Prima, která je největším inzerentem deníku Super. Podle některých informací údajně proto, že jí Super dluží za masovou reklamní kampaň na její obrazovce. Generální ředitel Primy Martin Dvořák to však popírá a tvrdí, že si Prima a Super za reklamní prostor navzájem platí. „Souvisí to s velmi výhodnými podmínkami, které nám tento deník poskytnul. Bylo by hříchem je nevyužít,“ řekl Dvořák koncem února v rozhovoru pro RadioTV.

Snaha zbavit se Železného?

Cena, kterou Epic požaduje za deník Super, se pohybuje okolo 500 miliónů korun. Odborníci ji ale považují za vysoce nadsazenou a odhadují, že reálná hodnota deníku dosahuje maximálně 300 miliónů Kč. Super se navíc potýká s poklesem prodaného nákladu a dlouhodobě se spekuluje o tom, že jde o projekt, který vzniknul jenom kvůli červnovým parlamentním volbám. Tomu by nasvědčovaly i jeho nápadně pozitivní zprávy o ODS. Nelze proto vyloučit, že pokud by Epic nenaleznul kupce, nebo by nezískal další úvěr, Super po volbách zanikne. Nehledě na to, že zaměstnanci Supru mají podepsány smlouvy na dobu určitou do konce června.

Podle Eura se proti transakcím MEF Holdingu, který odčerpává peníze z televize Nova, ostře ohradil Aleš Rozehnal, právní zástupce šéfa TV Nova Vladimíra Železného. Ten požaduje splacení miliardové pohledávky Železného vůči CME, kterou uznala amsterodamská mezinárodní arbitráž. Ačkoli Šmejc veřejně deklaruje splacení tohoto dluhu, podle Eura tak učinit nehodlá. CME proto nadále blokuje podíl Železného v CET 21 a nechává obstavovat jeho současný i dřívější majetek. MEF Holding z Novy odsává peníze i tak, že si za služby poskytované Českou produkční 2000 účtuje velmi nadsazené ceny, uzavírá týdeník Euro.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .