Shrnutí sledovanosti fotbalového MS na obrazovkách ČT

radiotv22Česká televize zprostředkovala fotbalovým fanouškům ze 17. mistrovství světa v kopané přenosy a informace ze všech 64 fotbalových utkání a dále pak i přímé přenosy ze zahajovacího a závěrečného ceremoniálu šampionátu. Součástí zpravodajského servisu České televize všem fotbalovým fanouškům bylo i pravidelné večerní zpravodajské shrnutí z každého hracího dne šampionátu a dále pak i opakování fanoušky vybraného fotbalového utkání. Veškeré informace z mistrovství světa byly fanouškům k dispozici i na teletextových a internetových stránkách na adrese www.fotbal02.cz.

Vzhledem k místu konání se prakticky všechny zápasy odehrávaly dopoledne a v poledne. I přes tento časový handicap se přiblížení průběhu festivalu světového fotbalu těšilo značnému zájmu diváků. Potvrzuje to skutečnost, že o fotbalovou nabídku České televize projevovala zájem třetina až polovina dospělých, kteří v danou dobu byli u televizorů. Přenosy všech 64 zápasů vidělo v průměru 447 tisíc, tj. 5,3 % dospělých  diváků a 23 tisíc dětí, což představuje 1,8 % chlapců a děvčat ve věku od  4 do 14 let.

Z dospělých diváků sledovali fotbalové přenosy především muži, kteří v publiku jednoznačně převažovali nad ženami s průměrem sledovanosti 8,2 versus 2,5% a podílem na publiku 52,41% versus 17,52%. Relativně nejvíce zájemců o fotbalové dění se rekrutovalo z řad diváků starších 55 let s průměrnou hodnotou sledovanosti 6,3% při podílu na publiku 35,56%. Pozornost věnovaná šampionátu kolísala rovněž z hlediska vzdělání. Přenosy zápasů relativně nejvíce sledovali vyučení s průměrnou hodnotou sledovanosti 5,7% při podílu na publiku 34,83%. Vysokoškolsky vzdělaní diváci zaznamenali největší podíl na publiku  o hodnotě 45,93%.

Zájem o mistrovství světa rostl s tím, jak se jeho průběh blížil k vrcholu. Zatímco zápasy hrané ve skupinách a v osmifinále sledovalo v průměru méně než 0,5 miliónu dospělých, tedy zhruba každý třetí divák u televizoru, čtvrtfinálová a semifinálová utkání si nenechalo ujít už více než 600 tisíc dospělých, tedy bezmála polovina diváků starších patnácti let u televizorů.

Střetnutí o třetí místo hrané domácími Korejci a hostujícími Turky v sobotu 29. června 2002 vyhledalo 9,7% dospělých při podílu na publiku  40,23 %. Zřetelně atraktivnější bylo finále, v němž se setkali Němci s Brazilci. Jejich nedělní zápas o mistra světa s napětím sledovalo 17,7% dospělých diváků při podílu na publiku 57,58%, tedy téměř 1,5 miliónů diváků.

Pro další dotazy ke sledovanosti pořadů ČT, prosím kontaktujte: Karel Zeman, APA ČT, tel: 02 6113 7378/9, e-mail: karel.zeman@czech-tv.cz.

David  J i r u š e k
pověřený vedoucí PR&Promotion
Česká televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .