Prodej Galaxie se zdrží; brzdí ho spor TV3 s Radou

radiotv221Není jisté, zda je RTV Galaxie právoplatným provozovatelem terestrické televize Galaxie. Soud má rozhodnout, zda loňské zamítnutí žádosti o převod licencí Martina Kindernaye na lucemburskou firmu KTV bylo v pořádku.

Převodem královéhradecké společnosti RTV Galaxie, která provozuje pozemní vysílání televize Galaxie v Praze a Hradci Králové, na firmu GES Media Holding (součást skupiny GES, do které patří i televize Prima), by se dnes měla zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. K hlasování o převodu ale patrně nedojde, protože ho blokují dvě soudní řízení, která po loňském zamítnutí žádosti o převod licencí Martina Kindernaye na lucemburskou firmu KTV vyvolala tato firma. Serveru RadioTV to potvrdil mluvčí Rady Pavel Barák.

Rada by se měla převodem Galaxie na GES zabývat, opravné prostředky podané firmou KTV jsou ale konečnému verdiktu na překážku, vysvětlil Barák. GES Media Holding má získat stoprocentní podíl v RTV Galaxii a zcela ovládnout televizi Galaxie. Prostřednictvím RTV Galaxie by také kontroloval kabelovou a satelitní stanici Galaxie Sport, pro níž je RTV Galaxie hlavní servisní organizací. Do poloviny března byla Galaxie Sport dceřinnou společností RTV Galaxie a dodnes využívá jejího studia v Hradci Králové i moderátorů.

Televize pro mladé a ženy v domácnosti

Generální ředitel televize Prima Martin Dvořák, který za GES o koupi RTV Galaxie vyjednával, nevyloučil také zájem o přímý vstup do Galaxie Sport. Rada však podle Baráka žádnou žádost o převod podílu Galaxie Sport neeviduje. O nejbližším vývoji terestrické Galaxie, která v Praze vysílá ze sídla televize Prima a využívá služeb její servisní organizace TV Produkce, se Dvořák v posledních dnech zmínil v rozhovorech pro Hospodářské noviny a server Česká média. Těm řekl, že GES hodlá do televize investovat desítky miliónů korun. Do dvou let by podle něj mohla Galaxie začít vydělávat.

Není ale vůbec jisté, zda to bude ještě Galaxie. GES uvažuje o novém názvu a změně programového schématu. Chce však zůstat u projektu metropolitní televize. „Jméno je ve stádiu úvah. Bude tam asi osmkrát denně regionální zpravodajství, dopoledne a přes den bude program zaměřen na ženy, večer naopak na mladší publikum,“ přiblížil šéf televize Prima. Zpravodajství se má zaměřit na Prahu a středočeský kraj. Při prodeji reklamních časů chce GES postupovat jinak něž u televize Prima. „Metropolitní televize bude spíše pro menší zadavatele, které nezastupuje mediální agentura,“ míní Dvořák.

GES se vypořádal s investorem Galaxie

Původně chtěl GES získat také televizi TV3, která po rozchodu s Kindernayem vysílala pouze v kabelových rozvodech a na satelitu. „Výsledkem měl být projekt metropolitní televize, který by naplňoval původní záměr pana Kindernaye z počátků jeho televizního působení,“ říká Dvořák. TV3 nabídku GESu odmítla, a v polovině června požádala Městský soud v Praze o vyhlášení konkurzu na svůj majetek. Správkyně konkurzní podstaty následně požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o souhlas s přerušením vysílání na dobu 30 dní. Televize se odmlčela 28. června a pokud neobnoví vysílání do 27. července, přijde o licenci. Nelze ovšem vyloučit variantu, že ji předtím – od správkyně konkurzní podstaty – koupí GES.

Otevřená zůstává otázka případné mezinárodní arbitráže o ochraně investic lucemburské společnosti European Media Ventures (EMV), která provoz TV3 financovala. Arbitráž by ale přišla na pořad dne patrně až ve chvíli, kdy by EMV a TV3 prostřednictvím KTV neuspěly u soudu s opravným prostředkem proti zamítnutí převodu Kindernayových licencí na tuto luceburskou firmu. Na GES zase v případě úspěšného převodu RTV Galaxie čeká vypořádání půjčky od belgické společnosti Districan, která Martinu Kindernayovi poskytla začátkem roku 20 miliónů korun. Podle mluvčí GES Jany Adamčíkové již došlo k dohodě, kterou však skupina blíže nespecifikovala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .