Proč zajíc Zaza nahradil na Nově psa Nováka

radiotv22Společnost CET 21 může psa Nováka používat pouze v televizním vysílání, ale jako hmotnou cenu by ho udělovat neměla. Snad proto ho při udělování cen Anno 2001 vystřídal zajíc Zaza.

Od jara loňského roku se po obrazovce televize Nova prohání místo hnědého psa Nováka růžový zajíc Zaza. Ředitel Novy Vladimír Železný s ním laškuje ve svém pořadu Volejte řediteli a Zaza v podobě originální sošky byl také hlavním oceněním vítězům ankety Anno 2001 o nejsympatičtější muže a ženy televize Nova. Moderátorka show Bára Štěpánová řekla, že je sympatičtější než pes Novák, a dá se s ním víc „užít“.

Jaký je prapůvod změny maskota TV Nova? Hlavní problém je pravděpodobně v tom, že provozovatel Novy, společnost CET 21, vlastní ochrannou známku na využití psa Nováka v televizním vysílání, zatímco ochrannou známku pro dalších 15 tříd jeho využití patří její bývalé servisní organizaci ČNTS. Podle jejího mediálního zástupce Michala Donatha by mohl právě to důvod, proč Nova svého původní maskota opustila a přišla se zajícem Zazou.

Chalupský: Zaza je modernější

Mluvčí CET 21 Martin Chalupský tvrdí, že za příchodem Zazy stojí potřeba změny: „Zaza je velmi moderní a díky prezentaci v TV Nova a v ostatních médiích i velmi populární. To nás vedlo i vytvoření nové ceny v podobě růžového zajíce.“ O důvodech spojených s ochrannými známkami Chalupský údajně neví. „Protože pes Novák už delší dobu spí a nevychází ani na televizní obrazovku, tak nás tato otázka trochu zaskočila. Museli bychom hledat podklady hluboko v archivu,“ řekl serveru RadioTV.

ČNTS i CET 21 si zažádaly o registraci ochranné známky na psa Nováka ve stejný den, 2. února 1995. V případě ČNTS je její plánované využití mnohem širší – společnost může použít kresleného psa Nováka například na tubách zubních past pro děti, obaly nenahraných zvukových nosičů, videokazety a nosiče dat, budíky, nástěnné hodiny, hudební nástroje, pohlednice a dopisní papíry, nástěnné kalendáře, a podobně. Registrace se týká rovněž hraček, a to i plyšových, které Nova používá i po rozchodu CET 21 s ČNTS.

Nova nakoupila plyšáky od ČNTS

Plyšové psy Nováky rozdávají každoročně hvězdy TV Nova dětem s mentálním postižením. Ne jinak tomu bylo i na sklonku loňského roku. „Nevím, jakým způsobem k nim Nova přišla,“ řekl serveru RadioTV Donath. Podle jeho slov by CET 21 ani jiná firma kromě ČNTS neměla plyšové psy Nováky vyrábět. V úvahu podle něj připadá možnost, že jde o staré zásoby z doby, kdy CET 21 ještě spolupracovala s ČNTS. Chalupský nabízí mnohem prozaičtější vysvětlení: „Nova nakoupila psy Nováky v době, kdy ČNTS rozprodávala své zásoby.“

Pes Novák postupně zmizel nejen z obrazovky TV Nova, ale také z klubového časopisu Anno, kde jej ve zvláštní dětské příloze nahradil Zaza. ČNTS totiž vlastní oprávnění i na vydavatelskou a nakladatelskou činnost spojenou s ochrannou známkou psa Nováka. Bývalá servisní organizace by dokonce mohla vyrábět a prodávat audiovizuální díla, ve kterých by pes Novák vystupoval. Nesměla by se však objevit v žádné české televizní stanici, protože pro televizní prezentaci psa Nováka má výhradní právo CET 21. Jediným místem, kde ještě lze psa Nováka veřejně vidět, je proto stěna Měšťanské besedy, odkud do 5. srpna 1999 vysílala TV Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .