Princezna ze mlejna II. na Nově propadla

radiotv22Sledovanost pohádkového seriálu na TV Nova byla minimální, diváci dali přednost pohádce v celku na České televizi. Kauza s autorskými právy „vyšuměla“.

Vysílání pohádkového seriálu Princezna ze mlejna II. na televizi Nova, které koncem roku vzbudilo pozornost díky tomu, že stejnou pohádku do svého svátečního vysílacího schématu zařadila i Česká televize, nebylo příliš úspěšné. Zatímco na ČT1 dosáhla pohádka, kterou televize vysílala vcelku jako film, sledovanost 41,1 procent, na Nově jeden díl sledovalo v průměru 17 procent televizních diváků.

Práva prodal druhý koproducent

Vysílání stejné pohádky na dvou konkurenčních televizích způsobilo poprask zejména proto, že ČT na snímku spolupracovala jako koproducent. Programový ředitel ČT Petr Koliha serveru RadioTV před vánočními svátky řekl, že se problémem zabývá právní oddělení ČT. Televizi nebylo jasné, jak se Nova mohla dostat k vysílacím právům. Ty jí prodal další koproducent pohádky, společnost S PRO ALFA.

Česká televize navíc vlastní práva pro filmovou podobu pohádky, zatímco Nova zakoupila práva pro seriál. Obě televize uvedly pohádku na Štědrý večer – ČT jako celý film od 19:30, Nova jako první ze šesti dílů seriálu o hodinu dříve. Po Novém roce jakoby problém s vysílacími právy už neexistoval. Koliha na dotaz, k jakému závěru došlo právní oddělení ČT, odkazuje na vedoucí tohoto oddělení Vladimíru Vocetkovou nebo šéfproducenta Petra Erbena. Ten však nereaguje.

ČT šetřila, šetřila, až došetřila

Podle mluvčího TV Nova Martina Chalupského k žádnému vývoji v této kauze po vánočních svátcích už nedošlo. „Jsem přesvědčen, že po přečtení smluv bublina splaskla,“ řekl mluvčí serveru RadioTV. K průměrným výsledkům sledovanosti seriálové podoby pohádky ve svátečním vysílání Novy Chalupský podotkl, že bylo ovlivněno jeho časovým nasazením: „Seriál byl vysílán ve velmi konkurenčním prostředí, tedy proti zpravodajským relacím na konkurenčních televizích.“

Princeznu ze mlejna II. na programu ČT1 sledovaly na Štědrý den téměř čtyři miliony diváků, pohádka se stala nejsledovanějším pořadem tohoto kanálu za loňský rok. Seriál na Nově od 24. do 29. prosince sledovalo v průměru 1,4 milionu diváků, přičemž nejsledovanější byl poslední díl, který dosáhnul sledovanosti 19,5 procenta a sledovalo jej více než 1,6 milionu diváků.

Sledovanost Princezny ze mlejna II. na TV Nova (% rating)

24.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (1/6) – 17,8 %
25.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (2/6) – 16,0 %
26.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (3/6) – 18,3 %
27.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (4/6) – 14,6 %
28.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (5/6) – 16,9 %
29.12.2001 – Princezna ze mlejna II. (6/6) – 19,5 %

Sledovanost Princezny ze mlejna II. na ČT 1 (% rating)

24.12.2001 – Princezna ze mlejna II. – 41,1 %

Zdroj: ATO – CET 21, ČT

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .