PPF již kontaktovala CME, chystají vzájemné jednání

radiotv222Mezi své priority v CET 21, ve které údajně vlastní 52 procent, považuje finanční skupina PPF urovnání sporů s bývalým investorem TV Nova, americkou společností CME. K prvním kontaktům již došlo, potvrdil mluvčí PPF Ivan Lackovič.

Finanční skupina PPF chystá jednání s americkou společností CME o urovnání sporů okolo televize Nova. K prvním kontaktům již došlo, nyní si obě strany připravují podklady ke vzájemné schůzce. „Připravujeme takové kroky, aby se jednání s CME uskutečnilo. CME jsme již kontaktovali a vyměnili si základní informace. Vzájemná komunikace měla ryze informativní charakter,“ potvrdil serveru RadioTV mluvčí PPF Ivan Lackovič. Jako jeden z prioritních bodů při restrukturalizaci CET 21, kterou PPF připravuje, si skupina stanovila vyrovnání s bývalým investorem televize Nova.

Klinkhammer: PPF by mohla splnit závazky CET 21

Kontakt s PPF potvrdil i prezident CME Fred Klinkhammer. „Zdá se, že PPF je silná, stabilní a dobře financovaná společnost s dobrou pověstí. Nejsme schopni posoudit, zda nákup jejich podílů od některých původních podílníků CET 21 je závazný a platný, nebo zda byl realizován na základě nějakého přednostního práva,“ odpověděl Klinkhammer na dotaz RadioTV. Podle šéfa CME nelze předjímat, jaký vliv na celkový vývoj bude mít PPF. „Rozhodně však mají prostředky na to, aby mohl CET 21 splatit své závazky vůči ČNTS včetně Železného dluhu vůči CME, ale nevíme, zda budou ochotni poskytnout tyto prostředky, aniž by došlo k úplnému vyřešení všech problémů okolo CET 21 a se společností CET 21 souvisejících.“

Klinkhammer vyloučil, že by CME na toto téma již vedla s PPF nějaká podrobnější jednání. Odmítnul také spekulace, že by PPF mohla nabídnout CME odprodej svého podílu v CET 21. „CME má prostřednictvím ČNTS uzavřenou exkluzivní smlouvu s CET 21. Od této smlouvy CET 21 neprávem odstoupil za plné a aktivní podpory českého státu (Rady pro vysílání). CME si nebude zpátky kupovat to, nač má plné právo a co jí bylo zcizeno,“ vysvětil prezident CME. Také mluvčí PPF Lackovič se odmítnul bavit o tom, zda by skupina mohla v budoucnu prodat svůj podíl na licencované společnosti Novy právě CME. „Hovořit nyní o potenciálních zájemcích je předčasné,“ uvedl.

PPF: Novu za dva až čtyři roky prodáme

Podle Klinkhammera by věc neřešilo ani odstoupení CET 21 od smlouvy se servisní organizací Česká produkční 2000 a uzavření nové dohody s ČNTS. Mezi CET 21 a ČNTS totiž podle něj dosud existuje platná exkluzivní smlouva o poskytování servisních služeb, kterou licencovaná společnost Novy porušuje. „ČNTS má exkluzivní smlouvu s CET 21. Společnosti Česká produkční 2000 a Mag Media poskytují své služby společnosti CET 21 neprávem,“ říká Klinkhammer, který podle svých slov ani neslyšel o možnosti, že by CET 21 ovládaná skupinou PPF mohla vypovědět smlouvu České produkční.

Skupina PPF tvrdí, že chce stabilizovat ekonomickou situaci ve skupině firem okolo televize Nova a ustálit v ní tok financí tak, aby byl průhledný. V první fázi chce PPF navýšit základní jmění CET 21 o 100 miliónů korun, čímž by si ale především upevnila vliv na licenci TV Nova. „Pro skupinu PPF je investice do společnosti CET 21 střednědobou investicí. Poté, co bude společnost CET 21 finančně stabilizovaná, počítáme s jejím prodejem v horizontu dvou až čtyř let strategickému zahraničnímu investorovi,“ uvedl Lackovič. MEF Holding, který je protivníkem PPF v boji o kontrolu nad TV Nova, však navýšení základního jmění CET 21 odmítá a vstup PPF do této společnosti neuznává.

CME zatím marně čeká na miliardu

PPF totiž dosud neprokázala, že prostřednictvím společnosti Vilja vlastní podíl v CET 21. MEF Holding tvrdí, že původní vlastníci Vilji – Josef Alán, Vlastimil Venclík a Peter Hunčík – na tuto společnost nepřevedli své podíly v CET 21, a tudíž vlastnický vztah mezi Viljou a CET 21 neexistuje. PPF naopak oznámila, že žádný podíl v CET 21 nemá MEF Holding Jiřího Šmejce, který do společnosti vstoupil prostřednictvím navýšení základního jmění v roce 1999. Jeho dceřinná firma MEF Media má ovládat 27 procent CET 21, Rejstříkový soud však změnu vlastnické struktury CETu odmítnul zapsat.

Kromě sporu o exkluzivitu smluv mezi CET 21 a ČNTS se CME již přes rok snaží od Vladimíra Železného získat miliardu korun, kterou jí přisoudila amsterodamská mezinárodní arbitráž. CME kvůli tomu nechala obstavit veškerý Železného majetek, Novy se však tato pře oficiálně nijak netýká, což v pondělním Interview BBC potvrdil i šéf MEF Holdingu Jiří Šmejc: „Momentálně je to tak, že je to věc pana Železného a CME.“ MEF Holding v lednu letošního roku CME nabídnul postupné splacení této částky výměnou za zrušení exekuce podílu Železného v CET 21, bývalý investor Novy na to ale nepřistoupil.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .