Polská televize TVN jde s akciemi na burzu

V červenci se začalo na Varšavské burze obchodovat s akciemi populárního polského rádia RMF. Teď chce rádio RMF následovat jedna z největších polských televizí TVN, která chce na burzu vniknout v prosinci.Nejen svět burzovních makléřů letos zaujala zpráva, že na trh s akciemi vstoupil vyhledávač Google. Pustit se do světa Wall Streetu a burzovních makléřů se rozhodla i jiná, mnohem menší média. Tento trend se teď začíná prosazovat v Polsku. V červenci se začalo na Varšavské burze obchodovat s akciemi populárního polského rádia RMF (Radio Muzyka Fakty). Toto rádio začínalo v roce 1990 jako nelegální vysílání pro Krakov a okolí. A teď se jeho akcie obchodují na burze. RMF je se svým bohatým celoplošným programem, AC formátem a vlastní sítí korespondentů lídrem na polském trhu. Kromě toho ještě v kabelových rozvodech a přes satelit vysílá stanici RMF Classic.

Teď chce rádio RMF následovat jedna z největších polských televizí TVN, která chce na burzu vniknout v prosinci. Skupina TVN S.A. vysílá jednak celoplošný kanál TVN a pak ještě několik specializovanějších programů, které se šíří přes satelit a po kabelu. Sem patří stanice TVN7, TVN24, TVN Meteo, TVN Turbo, ITVN a TVN Style.

TVN je běžnou komerční televizí. Vysílá seriály, filmy, zprávy, talk show a reality show. Teď např. běží Výprava Robinson, díky tomuto kanálu poznali poláci i Milionáře a reality show Big Brother, letos se tady bude vysílat i Miss Polonia 2004.

TVN má možnost sledovat zhruba 85 procent z 39 miliónů Poláků a od března 2002 je doplňkem její nabídky TVN 7, která vysílá hlavně seriály (např. Městečko South Park), filmy apod. TVN Siedem (7) může sledovat 40 procent veškerého polského obyvatelstva.

Další nabídkou je zpravodajská stanice TVN24 (polská obdoba slovenské TA3, americké CNN nebo německé N24), dostává se i k polským komunitám v USA. Aktuální předpověď počasí může polský divák sledovat od května 2003 na TVN Meteo a motoristům je určen kanál TVN Turbo. Kromě pořadů o silných a rychlých autech nebo motorkách jsou tady i praktické rady, které se týkají například leasingů nebo pojištění. Takový program logicky preferují spíše muži.

Ženám je určen kanál TVN Style. Ten vysílá od letošního 1. srpna pořady o zdraví, módě, magazíny pro maminky, nastávající maminky, vaření a pořady o kráse. ITVN se orientuje na Poláky žijící v zahraničí. Vysílá program běžné komerční televize. Soutěže (mj. Nejslabší máte padáka), polské animované seriály pro děti, dokumenty, sitcomy, talk a reality shows.

Televize chce na trhu prodat maximálně 18 miliónů akcií, což představuje 27,4 procentní podíl ve společnosti. Nejedná se o novou emisi, ale o částečný prodej podniku. TVN doufá, že po vstupu na burzu bude přijata do polského akciového indexu WIG-20. Většinu, tedy 15,3 milióny akcií, si mají rozdělit instituce, zbytek poputuje mezi drobné investory. Hlavní akcionář TVN ITI Holding chce své menšinové akcionáře přesvědčit, aby vyměnili akcie ITI za TVN. Informace o možné výměně akcii se akcionáři dozvědí po 15. listopadu.

Už loni vydala TVN dluhopisy v objemu 235 milionu euro. Tehdy šlo o možnost, jak se vypořádat s dluhy ve výši 20 milionu euro. Předseda představenstva Jan Wejchert tehdy tento akt označil za navýšení jmění. Dluhy se podle něj zaplatily z běžícího obchodu. Příjmy jsou letos docela příznivé. Oproti loňsku je letošní třetí kvartál o 30 procent úspěšnější. Příjmy dosahují 115 milionů euro. Zisk stoupl ze 450 tisíc euro na 5 milionů. Pokud menšinový akcionáři promění své podíly v ITI v podíly TVN a tyto prodají, mohlo by se začátkem prosince na burze obchodovat s 49 procenty televize. Debut na Varšavské burze se odehraje 7. nebo 8. prosince.

Společnost ITI se v Polsku angažuje nejen na poli televizního vysílání. Má také vlastní síť multikin, pořádá zábavní akce a koncerty, vlastní nakladatelství Pascal, které vydává turistické průvodce. ITI má i vlastní filmová studia. Do portfolia ITI Holdingu dále patří například přední polský portál Onet.pl, interaktivní a multimediální služby na internetu a mobilních telefonech hlavně mladým nabízí Tenbit.pl. OPM dodává na polský trh počítačové hry a výukové programy. Sportovní fanoušky asi zaujme to, že do ITI Holding patří i fotbalový klub Legia.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .