Pokud TV3 skončí, v kabelech ji patrně nahradí Galaxie či Galaxie Sport

radiotv221Současná situace TV3 pomalu spěje k jejímu zániku, kabelové společnosti by tak mohly získat volné místo ve své programové nabídce. Zaplní ho pražská a královéhradecká televize Galaxie nebo kabelová a satelitní Galaxie Sport?

Pokud kabelová a satelitní stanice TV3 CZ ukončí své vysílání, je velmi pravděpodobné, že kabelové společnosti využijí volný prostor ve své programové nabídce pro jednu z televizí Galaxie. V případě Prahy může jít o terestrickou televizi Galaxie Praha nebo sportovní kanál Galaxie Sport, v případě Hradce Králové o televizi Galaxie Hradec Králové a Galaxii Sport. Stanici TV3 by tak nahradilo vysílání, které provozuje bývalý partner jejího provozovatele, královéhradecký podnikatel Martin Kindernay.

Program TV3, který tvoří několikrát reprízované pořady, vysílání Deutsche Welle a sporadické sportovní magazíny, vedl již v minulosti kabelové společnosti k úvahám, zda televizi nevyřadit z programové nabídky. Ta je totiž technicky omezena a jakýkoli málo sledovaný kanál zbytečně zabírá místo jiné stanici, která by mohla přilákat pozornost nových potenciálních klientů kabelových společností. Například společnost TES Media tvrdí, že poté, co do nabídky zařadila kanál Galaxie Sport, zaregistrovala zvýšený zájem o zavedení kabelové televize.

Nového investora si stanice nehledá

Společnost TV3, která provozuje stejnojmenný kabelový a satelitní kanál, podala v pátek u Městského soudu v Praze návrh na konkurz svého majetku. „Konkurz jsme vyhlásili vzhledem k tomu, že současný investor, European Media Ventures (EMV), již nehodlal financovat chod stanice. Co bude dál, záleží plně na EMV, přičemž hledání nového investora není na programu dne,“ řekl místopředseda představenstva TV3 a bývalý generální ředitel stanice Jan Obrman. Správkyně konkurzní podstaty ve čtvrtek požádala Radu pro vysílání o souhlas s přerušením vysílání TV3 na dobu 30 dní.

Některým zaměstnancům TV3, kterým končily smlouvy v průběhu května, je společnost prodloužila pouze na měsíc. V bývalé metropolitní televizi přitom pracuje už jenom zlomek lidí z původního týmu. Například vedení TV3 nyní tvoří už jenom generální ředitel Jan Martinek a výkonný ředitel Vít Vojtěch. Televize přestala využívat většinu prostor v pražské Senovážné ulici, které si pronajímá od vydavatele deníku Mladá fronta Dnes, společnosti Mafra. Od konce minulého roku také přestala odebírat zpravodajství od agentury TVD, kterou rovněž vlastní Mafra.

Otázka arbitráže kvůli TV3 je otevřená

Otevřená je zatím možnost mezinárodní arbitráže, kterou v minulosti pohrozila EMV kvůli postupu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání při převodu terestrických licencí TV3 z Martina Kindernaye jako fyzické osoby na společnost KTV. Ten Rada zamítla, a následně schválila převod na Kindernayovu firmu RTV Galaxie, o kterém EMV podle vlastního vyjádření nevěděla. Investor tak ztratil možnost ovlivňovat pozemní vysílání TV3. Podle Obrmana rozhodnutí o případné arbitráži kvůli nedostatečné ochraně investic EMV dosud nepadlo. „Vše má v rukou EMV,“ říká bývalý šéf TV3.

Martin Kindernay v uplynulých měsících opakovaně informoval o snaze domluvit se s majitelem EMV, americkým fondem Argus Capital, na jeho majoritním vstupu do RTV Galaxie. Role zprostředkovatele se měla zhostit společnost Czech Media Corporation (CMC), bývalý GES Holding. „Žádný oprávněný zástupce TV3, a.s., ani zástupci investorů TV3, a.s. nejednali od začátku roku 2002 s RTV Galaxií nebo zástupcem RTV Galaxie a ani o takové jednání neusilovali,“ namítá Obrman. „Tvrzení pana Kindernaye, že GES Holding byl jakýmsi prostředníkem mezi jeho společností a TV3, a.s. je absurdní.“

Krachující televizi možná koupí GES

Obrman nicméně potvrdil, že investor TV3 jednal s GES Holdingem o případném společném projektu. Jak ale dodává, šlo o jedno z mnoha jednání s celou řadou subjektů, mezi nimiž byla například i slovenská zpravodajská televize TA3. „Jednání s GES Holdingem proběhla na žádost GES Holdingu,“ přiblížil. „K dohodě ale nedošlo a jednání byla přerušena.“ Na otázku, zda zaregistroval snahy GES Holdingu o koupi akciové společnosti TV3 nebo České mediální společnosti, která je blízká TV3, Obrman řekl, že to v tuto chvíli nemůže komentovat.

Bez komentáře Obrman ponechal rovněž nedávné jednání zástupců americké ambasády se členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se týkala kauzy TV3 a otázku, zda Argus Capital bude nadále podnikat na televizním trhu v České republice. GES Holding prostřednictvím servisní organizace vlastní televize Prima, společnosti TV Produkce, navázal úzkou spolupráci s Kindernayovou televizí Galaxie. TV Produkce pro ni bude zajišťovat pražské zpravodajství a odbavování signálu ze sídla Primy na pražské vysílače RTV Galaxie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .