Ožívá projekt Regio? GES Holding jednal s TV3 a pomáhá Galaxii

radiotv22Televize Galaxie odbavuje své pražské zpravodajství ze sídla televize Prima na Palmovce, technické zázemí jí poskytuje servisní organizace Primy, společnost TV Produkce. Společný projekt GES Holdingu a TV3 se neuskuteční.

Společnost GES Holding má zájem o bývalé partnery z projektu metropolitní televize TV3 – kabelový a satelitní kanál TV3 cz a královéhradeckou televizi Galaxie. Zatímco s TV3 jednala o společném projektu, který měl být „odlišný od současných celoplošných stanic“, Galaxii pomohl GES pronájmem místnosti v pražském sídle televize Prima, která patří do jeho mediálního portfolia. Z budovy Primy v Praze na Palmovce odbavuje RTV Galaxie pražské vysílání televize Galaxie, které připravuje v Hradci Králové.

Oficiálním poskytovatelem technické podpory televizi Galaxie je servisní organizace Primy, společnost TV Produkce. Podle předsedy představenstva RTV Galaxie Michala Kindernaye jí pomáhá s odbavováním a výrobou pražského regionálního zpravodajství. „K dohodě mezi oběma společnostmi došlo poté, co zkrachovala jednání mezi zástupci společností Argus Capital (investor TV3, pozn. RadioTV) a GES Holding o společném projektu. Jednání probíhala několik měsíců a jejich cílem byl společný televizní projekt všech zúčastněných subjektů,“ uvedl Michal Kindernay.

Nejasné jednání GESu s Argusem

„Přestože se jednání do poslední chvíle vyvíjela slibně, zástupci Argus Capital nakonec na tento záměr rezignovali,“ tvrdí Kindernay. Jeho bratr Martin Kindernay v sobotním vydání deníku Právo informoval o tom, že GES Holding rovněž plnil roli zprostředkovatele při jednání o vstupu Argusu do RTV Galaxie. Šéf představenstva akciové společnosti TV3 Jan Obrman to však popřel s tím, že k žádnému vyjednávání mezi Argusem a TV3 nedocházelo. Martin Kindernay jako stoprocentní vlastník RTV Galaxie nadále deklaruje zájem prodat většinový podíl v této společnosti.

Společnost TV Produkce vlastní zlínský podnikatel Kamil Spáčil, který prostřednictvím společnosti Emurfilm provozuje i stejnojmennou zlínskou regionální televizi. Ta patří mezi stanice, které sdílejí vysílače s FTV Premiérou, licencovanou společností televize Prima, a po většinu dne na nich šíří celoplošný program Primy. Pouze v určených ranních a podvečerních časech se regionální stanice sdružené pod Primou odpojují pro vysílání vlastního zpravodajství a regionální reklamy. Mají také nárok na jednu minutu reklamního času v době večerního prime timu.

TV Produkce nahradila Primu Plus

TV Produkce začala pro Primu pracovat v loňském roce, kdy nahradila několik bývalých servisních organizací této televize, zejména firmu Prima Plus. Tu nechal současný vlastník Primy poslat do konkurzu, protože byla příliš zadlužená. Podobným způsobem se Prima zbavila i dalších servisních organizací, jejichž dluhy bývalé vedení Primy chtělo splatit. Nyní se TV Produkce podílí na výrobě prakticky všech pořadů vlastní výroby, například Prima jízdy, Mňam prima vařečky nebo Receptáře prima nápadů. Společnost sídlí v pražské ulici Na Žertvách, tedy na stejném místě jako televize Prima a několik firem ze skupiny GES Group.

Majitel a ředitel TV Produkce Kamil Spáčil rovněž figuruje v ostravské společnosti Regio TV, která vznikla v lednu loňského roku a svým názvem připomíná projekt, který svého času chystala televize Nova. Regio mělo pospojovat současné regionální televize do sítě, od které by všechny celoplošné televize včetně ČT odebíraly regionální zpravodajství. Nyní se o podobnou věc snaží Prima. Té se podařilo přesvědčit některé stanice, z jejichž vysílačů šíří svůj program, aby v době regionálního vysílání používaly stejnou grafiku jako ona. Počítalo se dokonce s tím, že jim Prima zafinancuje stavbu studií podobných tomu, které sama používá v Praze.

Regio sdružuje několik televizí

Z obchodního rejstříku, který je přístupný na internetu, není zřejmé, kdo je vlastníkem akciové společnosti Regio TV. Akcie jsou na majitele, 100 kusů ve jmenovité hodnotě 10 tisíc korun. Předsedou představenstva firmy je Jaroslav Korytář, spoluvlastník firmy Clipper, která provozuje ostravskou televizi Polar. Ta dodává regionální příspěvky jak Primě, tak Nově. V představenstvu dále sedí Spáčil, o kterém byla řeč výše, a Otakar Frühbauer, člen představenstva liberecké firmy Genus TV, která provozuje stejnojmennou regionální televizi. Ta rovněž dodává zpravodajské příspěvky televizím Nova a Prima (s tou Genus sdílí vysílač).

V dozorčí radě firmy Regio TV sedí mimo jiné Ivo Brabec, spolumajitel a ředitel českobudějovické televize Gimi, a nově také pelhřimovské televize JSC. Obě stanice sdílí vysílače s televizí Prima, které také dodávají regionální příspěvky do Zpravodajského deníku. Participace ostatních regionálních televizí není jasná, každopádně ve firmě figurují zástupci stanic, které spolupracují především s Primou. Mezi ně přibyla i televize Galaxie, která od nedělního večera obnovila celodenní vysílání bez toho, aniž by ho přerušovala titulkem, který oznamuje, že jí TV3 nedodala v souladu s licenčními podmínkami program.

Ve hře je i Česká televize

Naplnit celodenní vysílání nebude pro Galaxii snadné. Už proto, že například v oblasti zpravodajství jí vypověděla spolupráci agentura TVD, od které Galaxie odebírala pražské zprávy. Stanice oficiálně sídlí v Hradci Králové a zde také vyrábí veškerý svůj program. Na pražském zpravodajství se tedy bude podílet TV Produkce, což potvrzuje i Kamil Spáčil: „Společnost TV Produkce (servisní organizace Prima TV) uzavřela smlouvu se společností RTV Galaxie, a.s., na základě které TV Produkce vyrábí a odbavuje zpravodajství RTV Galaxie, a.s.“

Nejasný je zatím podíl televize Nova na obnoveném projektu Regio, stejně jako role veřejnoprávní České televize. Ta má od září rozšířit své regionální zpravodajství o dva dvacetiminutové pořady, které poběží o víkendu. Jeden z nich mají tvořit příspěvky od nezávislých producentů z regionů, tedy současných regionálních televizí. Na dodavatele těchto příspěvků chce televize vypsat konkurz. Již nyní ale ČT spolupracuje s Kindernyovou RTV Galaxií, libereckým Genusem a českobudějovickou televizí Gimi. Tedy se stanicemi, které jsou prostřednictvím svých zástupců sdruženy ve společnosti Regio TV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .