Nova má Zazu, Prima Šikulu, UPC Jupíska

radiotv221Novácký zajíc Zaza inspiroval televizi Prima i největší českou kabelovou společnost UPC. Česká televize žádného maskota nepřipravuje, podle mluvčího Davida Jiruška má důležitější věci na práci.Postavička zajíce Zazy na televizi Nova inspiruje další provozovatele televizního vysílání k vytvoření vlastních maskotů. Koncem loňského roku se na obrazovce televize Prima začal objevovat „kozlík Šikula“. Největší česká kabelová společnost UPC ČR zase připravuje zavedení maskota „dobrého televizního skřítka“ Jupíska. Veřejnoprávní Česká televize, na jejíž obrazovce se v dubnu často objevovala postavička Kuřete – loga akce Pomozte dětem – podle mluvčího Davida Jiruška o podobné aktivitě neuvažuje. „Do budoucna je však jeho vytvoření možné,“ říká.
Novácký Zaza se na obrazovce poprvé objevil loni o Velikonocích, a letos si třemi verzemi promo spotů připomněl první výročí svého vzniku. Dosud se objevuje výhradně v pořadu Volejte řediteli, klubovém časopisu Ano, v podobě sošky na předávání den Anno a „nabourává“ také upoutávky na chystané pořady a filmy. Nova s ním má ale dozajizda další plány, protože si nechala ochrannou známku Zazy zaregistrovat pro téměř 20 různých aktivit. Do budoucna by se mohl objevit v kresleném seriálu, ale také jako hračka ve volném prodeji (pokud ji bude vyrábět CET 21, nepůjde na obrazovce o skrytou reklamu) nebo jako potisk na různých dětských mikinách, školních taškách, apod.
Pes Novák nadobro zmizí
Ostatně, podobné plány měla Nova, nebo spíše její někdejší servisní organizace Česká nezávislá televizní společnost, se psem Novákem. Postavičku pro ni vytvořil kreslíř Adolf Born, a v současné době ji lze vidět už jen na fasádě Měšťanské besedy v centru Prahy, nebo při dobročinných akcích TV Nova. Televize totiž nakoupila zbylé plyšové psy Nováky od ČNTS, aby je mohla rozdávat dětem v dětských domovech nebo mentálně postiženým, na jejichž podporu se Nova dlouhodobě specializuje. Pes Novák ale Měšťanskou besedu v dohledné době opustí, protože ČNTS své sídlo prodává a nový majitel nebude mít důvod udržovat na budově obří malbu s logem TV Nova.
Primácký kozlík Šikula je na obrazovce nejprve objevoval pouze ve znělce a logu pořadu Receptář prima nápadů. Podle mluvčí stanice Jany Malíkové tato figurka vznikla právě jako maskot Receptáře a nemá ambici stát se „Zazou“ televize Prima: „Kozlík Šikula je maskotem výhradně pořadu Receptář prima nápadů.“ Provozovatel stanice, společnost FTV Premiéra, si nechala vyrobit také plyšovou podobu Šikuly. Hračka bývá cenou v nejrůznějších soutěžích, ale diváci si ji mohou také objednat na dobírku přes webové stránky televize Prima. O volném prodeji prý televize neuvažuje.
UPC chystá pro děti Jupíska
Šikula se objevuje také na obálce a v obsahu časopisu Recepty prima nápadů, kvůli kterému se Prima dostala do sporu s vydavatelstvím Reader´s Digest Výběr. Také v něm se objevuje objednávkový kupon ke koupi plyšového maskota televizního Receptáře. Prostřednictvím firemního časopisu chce představit svého maskota také kabelová společnost UPC. Začátkem května se v občasníku Jupí, který zdarma dostávají všichni klienti UPC ČR, poprvé objeví postavička „dobrého televizního skřítka“ Jupíska. Doprovázet ji bude výtvarná soutěž pro děti, které mají namalovat vlastní představu Jupíska.
Česká televize v dohledné době zavedení vlastního maskota nepředpokládá. „V současné době má ČT daleko důležitější úkoly, jako je Kodex, rozpočet, reorganizace, nebo zajištění vlastní výroby,“ vysvětluje mluvčí Jirušek. Ve vysílání ČT pro děti se objevuje celá řada postaviček, které provázejí malé diváky několika konkrétními pořady. V minulosti byli oblíbení například Jů a Hele ze studia Kamarád, postavička zákeřného Mufa nebo Tryskomyšek. Všechny se časem objevily v reálné podobě jako hračky ve volném prodeji.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .