Mediální komise PSP ČR k poplatkům: Máme nové návrhy

radiotv22Nečekané zvraty a nenadálé novinky. Tak se vyvíjelo večerní zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky dolní komory Parlamentu ČR. Ačkoliv nakonec těsným hlasováním prošel návrh poslankyně Evy Novákové (ČSSD), o rozruch se postaral Ivan Langer (ODS).

Poslanci Eva Nováková ze sociální demokracie a Petr Pleva z občanských demokratů navrhli ostatním kolegům z mediální komise novelu zákona o výši tzv. uživatelského/koncesionářského poplatku pro veřejnoprávní Českou televizi (ČT). Stalo se tak poté, kdy během jednání Poslanecké sněmovny ministr kultury Pavel Dostál vystoupil s návrhem na stažení vládního návrhu novely zákona č. 483/1991 Sb. o České televizi z programu jednání sněmovny.

Z přítomných 170 hlasovalo pro Dostálův návrh 110 poslanců. S vyřazením zákona o ČT souhlasili poslanci vládních stran ČSSD a KDU-ČSL společně s KSČM a Petrem Plevou (ODS). Naopak vládní US-DEU spolu s ODS (s výjimkou Plevy) stažení zákona nepodpořila.

Autoři nového návrhu – Nováková, Pleva – chtějí toto: Koncesionářský poplatek za televizi zvýšit okamžitě na stovku, postupné navýšení až do roku 2010 na 155 Kč, útlum reklamy a teleshoppingu v ČT z 1 procenta k nule v roce 2010, zpřísnění výběru poplatků, který bude povinně platit každá domácnost a poplatek se může ještě zvýšit, pokud inflace překročí 3 procenta.

Tento návrh byl nakonec mediální komisí schválen poměrem hlasů 7:5. Neznamená to ale, že totéž schválí i sněmovna, protože se objevují stále nové verze, jak veřejnoprávní média financovat. Zatím není jisté ani to, že dolní komora poplatky vůbec zvýší.

S novým, dalším, návrhem přispěchal i Ivan Langer. Ten uplatnil nové pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 252/1994 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění zákona č. 309/2002 Sb. a zákon č. 588/1992 Sb. o DPH ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č.274).

Langrovy návrhy letos počítají s dosavadní výši poplatků (ČRo 37 Kč, ČT 75 Kč) a navýšením o 25 Kč od 1.1.2005. Dále o částku 20 Kč k 1.1.2007 a 15 Kč k 1.1.2010. Rozhlasový poplatek by se měl zvýšit od 1.1.2005 o 10 Kč a od 1.1.2010 o dalších 5 Kč.

Provozovatelé vysílání ze zákona by současně nesměly vysílat reklamu a teleshopping kromě reklamy, která je součástí vysílacích práv k přenosům ze sportovních a kulturních událostí. Langer odebírá reklamu i Českému rozhlasu (ČRo). Návrh rovněž počítá se sníženou sazbou DPH v případě služeb spojených s televizním a rozhlasovým vysíláním a přenosem rozhlasového a televizního signálu.

Svůj návrh předložila i Táňa Fischerová (US-DEU) a ještě další i Petr Pleva. Stejně jako v případě Langerova návrhu, k hlasování o návrzích nedošlo, protože se stačila schválit novela Novákové a Plevy.

Dostálová: Jsme zaskočeni; Janeček: Aspoň něco

Kateřina Dostálová prohlásila, že nejde o návrh klubu ODS. Langerova iniciativa tak podle ní zaskočila nejen koaliční poslance, ale je nová i pro ni. Pleva řekl, že jemu se Langerův návrh líbí. Zcela ho ale nezavrhl ani poslanec ČSSD Ladislav Skopal. „Já bych ho úplně nazamítal,“ řekl na dotaz agentury ČTK.

Zástupci České televize, přítomni na jednání komise, jsou rádi, že ČT získá pro svůj nedostačující rozpočet letos alespoň něco. „Je to o krapánek lepší, než byl návrh předložený na středečním jednání kulturního výboru. Ale stále je to málo. Pro představu, v roce 2006 na tom budeme v ČT z hlediska příjmů stejně jako v roce 1998,“ řekl deníku Právo po skončení jednání generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .