Leo Kirch nepřímo podniká i v ČR

radiotv221Ovlivní krach společnosti KirchMedia český televizní trh? Zástupci jednotlivých televizních stanic si to nemyslí. Leo Kirch však nepřímo podniká i v České republice – a nejde pouze o práva ke sportovním přenosům.Krach německé mediální společnosti KirchMedia magnáta Leo Kircha může ovlivnit i český televizní trh. I když to zástupci jednotlivých televizních stanic veřejně nepřipouštějí, ve hře jsou několikamilionové smlouvy k atraktivním sportovním přenosům, jejichž práva nyní změní majitele. Tato skutečnost se dotkne prakticky všech českých celoplošných televizí, a také nejnovějšího satelitního a kabelového kanálu Galaxie Sport. Ta od Kircha získala vysílací práva k německé fotbalové Bundeslize.
„Práva k přenosům z německé Bundesligy vlastníme do sezóny 2003-2004 pro Českou republiku a Slovensko, podle našich informací nebude mít krach německé mediální společnosti KirchMedia vliv na stávající kontrakt a vysílání Bundesligy na Galaxii není ohroženo,“ řekl RadioTV Marek Kindernay, výkonný ředitel RTV Galaxie, která poskytuje Galaxii Sport servisní služby. Bundesliga je jediným programem, který Galaxie Sport nešíří volně během dubnového zkušebního vysílání na satelitu.
Balvín: ČT se to nijak nedotkne
Pondělní oznámení o nesolventnosti KirchMedia a žádost o ochranu před věřiteli také zasáhne Českou televizi, která od Kircha nakoupila práva pro mistrovství světa ve fotbale a hokeji. „ČT nakoupila od KirchMedia exklusivní vysílací práva na vysílání MS ve fotbalu a ledním hokeji a neočekáváme, že by krach holdingu vážně ohrozil tato práva. Veškeré povinnosti, ke kterým se společnost Leo Kircha ve smlouvě s ČT zavázala, by měla být společností, která převezme závazky, splněna,“ míní mluvčí televize David Jirušek.
Vysílací práva k mistrovství světa ve fotbale na léta 2002 až 2006 Kirch údajně přepsal ještě před vyhlášením bakrotu na svou další společnost KirchSport, která sídlí ve Švýcarsku a není přímo závislá na KirchMedia. Tento krok údajně odsouhlasily věřitelské banky i světová fotbalová federace FIFA. Generální ředitel ČT Jiří Balvín míní, že krach KirchMedia český trh nijak neovlivní. Totéž tvrdí Jiří Závozda, šéfredaktor zpravodajství televize Prima, která od KirchMedia nakupuje práva pro závody Formule 1 a mistrovství světa silničních motocyklů. „Myslím si, že to český trh neovlivní, protože pan Kirch v ČR nic nevlastní,“ míní Závozda.
Leo Kirch v České republice?
Podle Miroslava Jandory ze společnosti Davay se ale Kirchův krach na tuzemském trhu projeví zcela určitě, neboť televize nakupují velkou část zahraniční produkce právě od jeho společností. KirchMedia přitom tvoří střed celého Kirchova mediálního impéria. „Divák to asi nepocítí, ale broadcasteři to určitě poznají. Kirch si za dlouhá léta spolupráce, ještě za minulého režimu vybudoval v naší zemi velmi dobré kontakty a jeho skupina má velmi dobré informace o našem televizním trhu,“ řekl Jandora serveru RadioTV.
Na českém trhu podle Jandory působí společnosti Eurokim s.r.o., které ovládají poměrně obsáhlý balík archívů Kirchovy skupiny. Jde o různé seriály a „béčkové“ filmy, které jsou mezi tuzemskými stanicemi oblíbené pro poměrně nízkou cenu a slušnou sledovanost. „Tato firma také vyrábí české verze – dabing, ve značném rozsahu. Lze říci, že prodává téměř výhradně již nadabované produkty,“ říká Jandora, podle něhož se podobnou činností zabývá také loni založená společnost PROTV s.r.o., která sídlí na Kříženeckém náměstí v Praze, stejně jako televize Nova.
Cesty vedou na Slovensko
„Tyto firmy zde založil František Mojto, bratr jednoho z nejbližších Kirchových spolupracovníků Jana Mojta. Další firmou, která je pod Kirchovým vlivem, či v jeho vlastnictví, je Merchandising Praha, která zde již několik let úspěšně působí a prodává „merchandisingová“ práva na užití různých postav ze seriálů, na výrobcích tuzemského trhu, např. Včelky Máji (viz analýza Milana Šmída z internetového deníku Louč), Ferdy mravence, atd. Změnit se tedy může mnoho,“ míní Jandora.
Generální ředitel televize Nova Vladimír Železný nedávno prohlásil, že Leo Kirch projevil zájem o projekt slovenské televize Joj. Podle mluvčího Novy Martina Chalupského neproběhlo na toto téma žádné konkrétní jednání. „Jednalo se o deklaraci zájmu německé mediální skupiny na spolupráci v oblasti programu,“ řekl mluvčí. O Kirchově zájmu se Železný zmínil před slovenskou Radou pro vysílání a retranslaci, když rozhodovala o vstupu České produkční invest do televizní sítě Global (později přejmenované na Joj).
Nova ani Joj se neobávají
„Krize KirchMedia nebude mít vůbec žádný vliv na TV Nova ani na TV Joj,“ míní Chalupský. „Na jednání, které zmínil doktor Železný, byl potvrzen oboustranný zájem na prodeji a nákupu akvizičních pořadů, které už tradičně patří do programové nabídky takřka všech českých i slovenských televizí,“ dodal s tím, že jde především o populární německé kriminální seriály a filmy. „Vzhledem k uzákonění tzv. Televize bez hranic je samozřejmě německá tvorba, která je u diváků TV Nova velmi oblíbena, v popředí našeho zájmu. Ne jinak je tomu i v případě slovenské TV Joj.“
Obě televize však mají podle Chalupského většinu akvizic nasmlouvánu dlouhodobě, proto prý není důvod se obávat dopadu kritické situace KirchMedia na český a slovenský trh. „Ani do budoucna nepředpokládáme nějaké komplikace, protože bez ohledu na krach Leo Kircha, trvá v Německu boom filmové a televizní tvorby od nezávislých producentů,“ řekl Chalupský serveru RadioTV. Otázka zůstává nad vysílacími právy ke sportovním přenosům, Nova však v současné době žádnou větší sportovní akci vysílat nebude.
Kircha potopil kanál Premiere
Problémy KirchMedia odstartoval placený filmový kanál Premiere World, společná aktivita Leo Kircha a australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten od Kircha koupil podíl v Premiere pod podmínkou, že do roku 2002 si stanici musí předplatit 3,5 milionu diváků, jinak se měl podíl vrátit Kirchovi a ten měl Murdochovi vyplatit zpět vložené peníze.
Premiere však získal pouze 2,4 milionu abonentů a dosud se mu nepodařilo vyjít ze ztráty. Proti Kirchovi se postavili i další věřitelé.
Celkový dluh mediální skupiny Lea Kircha dosahuje 6,5 miliardy eur. Otazník nyní visí nejen nad budoucností atraktivních vysílacích práv ke sportovním přenosům, ale také nad německými komerčními televizemi ProSieben a Sat-1, které rovněž vlastní Kirchova skupina. Zájem o ně mají minoritní podílníci Kirch Group, Murdochova společnost News Corporation a firma Mediaset italského premiéra Silvia Berlusconiho. Bankrot KirchMedia přivede o práci asi tři až čtyři tisíce lidí, především v Bavorsku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .