Kupují Rusové české lokální televize?

radiotv222Údajně ruští podnikatelé, kteří nedávno koupili jablonecký hotel Merkur, vstupují i do medií. Spekuluje se, že za fúzí dvou malých lokálních televizí v Liberci a Jablonci nad Nisou stojí právě oni a nikoliv Zdeněk Chlebík, který je vnímán jen jako zprostředkovatel.

V minulých dnech se sloučily dvě místní městské televize, liberecká RTM a TV Jablonec. Jablonecké televize se zbavila firma Unitherm, která v Libereckém kraji vlastní slévárnu a jablonecký Elitex, který se snaží postavit na nohy, aby z něj byla prosperující společnost. Miroslav Bien, šéf Unithermu, připustil, že TV Jablonec byla prodělečným projektem, který musel být dotován. Přitom štědrým sponzorem byla i jablonecká radnice, která využívala televizi k propagaci. Roční obrat podle Biena dělal jeden a půl milionu českých korun. Sousední liberecká televize RTM také prý prodělávala a ze ztráty se dostala až nyní, po dvou a půl letech.

Nová televize, která nyní vznikla, se bude jmenovat RTM TV. Šéfem sloučené televize je právě Chlebík, který chce dokázat, že i malá regionální televize může vydělávat a mít inzerenty. Její vysílání se má z dnešních dvaceti minut rozšířit na celou hodinu. Celý blok má být ještě dvakrát reprízován. Programovou náplní mají být především zprávy z Liberce, Jablonce a okrajově i z celého kraje. Prostor dostanou i diskusní pořady s hosty z regionu, dokumenty nebo publicistika. Tyto změny však musí posvětit Rada RTV, která v současné době není kompletní a nemůže tak pracovat.

Kdo je vlastně kdo

Celý televizní propletenec je skutečně zapeklitý. Pokusíme se ho rozplést a vyjasnit vlastnické vztahy a kdo a kde může vysílat.

TV Jablonec vlastní licencovaná společnost Studio ReVi s.r.o., která je zapsána v Obchodním rejstříku Krajského soudu v Ústí nad Labem dne 8.7.1992 se sídlem v Jablonci nad Nisou. Předmětem podnikání je: Výroba a prodej nenahraných nosičů zvukových nebo zvukově obrazových záznamů a prodej a půjčování nahraných zvukových a zvukově obrazových záznamů a dále provozování televizního vysílání. Jednateli jsou Alena Štorová, Wolfgang Wenzel a Milan Vaniš. Od 28.3.2002 se novým a jediným jednatelem stává Miroslav Bien. Do Studia ReVi majetkově vstupuje Unitherm s.r.o., který získává obchodní podíl ve výši 48,48% a o zbylých 51,52% se rovným dílem dělí Wenzel s Vanišem. Studio ReVi je licencovanou společností, která je držitelem licence k provozování zemského vysílání do 28.6.2006 na 45. kanále ERP 0,030 kW (zkušební provoz se zvýšeným výkonem, který není sdílen s FTV Premiéra, spol. s r.o.) a svým signálem pokryje pouze město Jablonec.

Kdo je Unitherm? Společnost, která vznikla v roce 1991 v Jablonci n.N. a jak název napovídá, od počátku se zabývá měřící a regulační technikou pro teplovodní vytápění a užitkovou vodu, plus dalšími činnostmi spjatými se stavebnictvím. Od roku 1993 je Bien jedním z jednatelů a spoluvlastníků firmy.

Dalším hráčem této malé vlastnické televizní hry je společnost RT Media, s.r.o., jenž je zapsána v rejstříkovém soudu od 30.3.1999. Jednateli jsou Dagmar Hašková, Petr Světinský a Zdeněk Chlebík. Předmětem podnikání kromě mnoha dalších činností je provozování programového kanálu v kabelových rozvodech pro lokality sítě provozovatelů s registrací společnosti KELI, s.r.o., a společnosti Kabel Plus, a.s. Nebo-li RT Media je dodavatelem programu a partnerem licencované společnosti KELI, která vlastní licenci pro televizní vysílání v kabelových rozvodech v Libereckém kraji v obcích Jiřetín pod Bukovou, Noviny pod Ralskem, Příšovice, Rovensko pod Troskami a pro město Liberec. Zde byla udělena licence 7.1.2003 a podle materiálů RRTV dosud nenabyla právní moci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .