Koncesionářské poplatky a mobily – jak je to jinde?

Televizní a rozhlasové poplatky. Téma tisíckrát ohrané a stále otevřené. Jak je to s koncesionářskými poplatky v ostatních státech Evropy? Jde opravdu o službu veřejnosti? Jak budou postupovat firmy, jež poskytují zaměstnancům …Televizní a rozhlasové poplatky. Téma tisíckrát ohrané a stále otevřené. Jak je to s koncesionářskými poplatky v ostatních státech Evropy? Jde opravdu o službu veřejnosti? Jak budou postupovat firmy, jež poskytují zaměstnancům kvalitní mobilní telefony a počítače s rádiem a TV tunerem? Přestanou platit, nebo své benefity zaměstnancům prostě „zkrouhnou“?

Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize (ČT), žádný s těchto postupů nedoporučuje, cituje pouze obecně známý zákon č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích a dodává: „Televizní vysílání v mobilním telefonu ČT zatím neprovozuje, ale v budoucnu by takové vysílání bylo zpoplatněno. Je to otázka mobilních telefonů třetí generace, které budou považovány za televizní přístroj…“

Ostatní státy Evropy nejsou výjimkou, i když forma a výše koncesionářských poplatků se v různých koutech světa liší. Zvyšování poplatků i zde provázejí nejrůznější debaty, diskutuje se o kvalitě veřejnoprávní služby, o konvergenci médií. Svým způsobem ojedinělý je maďarský model, kde se byly koncesionářské poplatky původně zrušeny a výpadek těchto příjmů nahrazoval stát z rozpočtu (2003). Dnes se jejich roční výše pohybuje podle informací Portálu veřejné správy ČR ve výši 1140 Kč (viz tabulka). V Rusku se raději smíří s větším objemem reklamy ve vysílání, než aby zaváděli nějaké poplatky. Nicméně ani v tomto případě se nevylučuje, že může dojít ke změně.


Roční výše koncesionářských poplatků ve vybraných evropských zemích (v Kč)

Německo – 6500

Francie – 3900

Rakousko – 7370

Itálie – 3000

Maďarsko – 1440

Zdroj: Portál veřejné správy ČR
Je třeba si uvědomit, že kromě výše poplatku ovlivňuje výši celkových příjmů veřejnoprávních televizí také velikost země. Např. Francie má 22 439 tis.
domácností, Velká Británie 22 838 tis.domácností-poplatníků. Česká televize eviduje asi 3 200 tis. domácností. Větší země si mohou dovolit relativně nižší poplatek.


Slováci platí veřejnoprávní televizi měsíčně 100 slovenských korun na domácnost s televizním přijímačem. Koncesionářské poplatky zde musí platit i majitelé mobilních telefonů. „Mobilní telefon je v tomto případě zařízení, které je schopné přijímat rozhlasový signál a dále ho reprodukovat, naplňuje tedy definici, která je uvedena v platném zákoně o koncesionářských poplatcích,“ uvedla pro televizi JOJ ekonomická ředitelka Slovenského rozhlasu (Sro) Hilda Gajdošová. „Podnikatelé a živnostníci musejí platit poplatek 40 Sk za každý mobil, který obsahuje rádio. V praxi to znamená, že pokud koupí podnikatel svým zaměstnancům 100 telefonů s rádiem, zaplatí měsíčně poplatky ve výši 4 tisíce slovenských korun,“ dodává ředitelka s lehkým sarkasmem.

Zajímavá situace je v Británii, kde je veřejný rozhlas a televize spojen v jedné firmě, BBC. Ta vyvíjí jak činnost financovanou z poplatků veřejnosti, tak vlastní podnikatelskou činnost. BBC World Service vysílající do zahraničí je placena ze státního rozpočtu. Z povinných poplatků koncesionářů provozuje BBC osm celostátních televizních stanic, deset národních rozhlasových okruhů, asi 50 regionálních stanic, které vesměs vysílají zcela bez reklam. Koncesionářský poplatek stanoví vláda. V současné době činí 121 liber ročně za barevnou televizi a 40,50 za černobílou. Za rozhlasový přijímač se neplatí. Osoby nad 75 let jsou osvobozené, slevy mají i další skupiny, například slepci.

Za nezaplacení licence hrozí pokuta až tisíc liber. Co se týče mobilů jsou Britové smířeni s tím, že budou platit až osm liber (350 korun) měsíčně. Ukázal to průzkum, který během pokusného čtyřměsíčního vysílání provedla telekomunikační společnost British Telecom (BT), která současně potvrdila svůj záměr spustit digitální televize pro mobilní telefony.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .