Koncesionářské poplatky se zvýšily, platit bude každý

radiotv22Je pravděpodobně rozhodnuto. Od 1. července se bude platit více za rozhlas a televizi. Poslanci na dnešním jednání schválili zvýšení koncesionářských poplatků. Poplatky přitom budou platit všechny domácnosti bez ohledu na to, zda mají televizi a rozhlas, či nikoli.

Za rozhlas z 37 na 45 korun a za televizi ze 75 na 100 korun.

Sněmovna rovněž omezila České televizi (ČT) podíl reklamy na vysílání. Až dosud mohla ČT vysílat reklamu v rozsahu jednoho procenta vysílacího času. Od 1. ledna 2005 poslanci tuto kvótu snížili na 0,8 procenta. Pro zákon hlasovalo 91 ze 181 přítomných zákonodárců, proti se vyslovilo 87 poslanců. Návrh nyní projedná Senát a musí jej podepsat i prezident.

Zvýšení koncesionářských poplatků přivítala Česká televize. „Je to pro nás řešením, které znamená krok dopředu, ale zároveň nezbavuje ČT nutnosti hledat další úsporná opatření i vyšší výnosy,“ řekl serveru Novinky.cz tiskový mluvčí ČT Martin Krafl.

„Jsme rádi, že k tomu navýšení došlo. Můžeme pokračovat ve zkvalitňování programu vysílání Českého rozhlasu a můžeme naplnit zákon, který nám ukládá budovat nové regionální stanice v nově vzniklých krajích,“ sdělil Novinkám tiskový mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral.

Ztráta z reklamy na ČT podle odhadu 200 mil. ročně

Ztráta ze snížení podílu reklamy na vysílání České televize bude podle Krafla podle odhadu 200 miliónů korun ročně. „Což pro nás znamená, že zbývající čas se budeme snažit využít co nejlépe a budeme se snažit, aby naše pořady byly cílené pro určitý typ diváků,“ uvedl. Jednou z cest, kde hledat další peníze, je podle Krafla další rozvoj podnikatelské činnosti veřejnoprávního média, například nabízení výrobních kapacit televize či publikační činnost.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .