Kindernayův odchod: Snaha pomoci Galaxii Sport k licenci?

radiotv22Martin Kindernay se chystá nadobro opustit televizní byznys. Začal prodejem společnosti Galaxie Sport, nyní chce požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o souhlas s prodejem RTV Galaxie.

Martin Kindernay se údajně chystá nadobro opustit televizní byznys. Minulý týden v pátek nechal přepsat Galaxii Sport, která byla dceřinnou společností jeho firmy RTV Galaxie, na jejího jednatele Jiřího Hojgra. Ten v minulosti vedl jednání s kabelovými společnostmi o zařazení budoucího kanálu Galaxie Sport do jejich programové nabídky. V rozhovoru pro RadioTV Kindernay dále připustil, že se chystá požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o souhlas s prodejem samotné RTV Galaxie.

Kindernay popírá sám sebe

„Pověřil jsem své spolupracovníky z RTV Galaxie, aby hledali zájemce o stoprocentní vstup do RTV Galaxie,“ řekl Kindernay. Stoprocentní vstup přitom fakticky znamená převod licence, který zákon umožňuje nejdříve dva roky po udělení licence. Televize Galaxie sice získala licence v Praze a Hradci Králové v letech 1996 a 1998, sám Kindernay ale dříve v souvislosti se zájmem TV3 stát se stoprocentním vlastníkem RTV Galaxie tvrdil, že se tato lhůta počítá od chvíle, kdy licence získala RTV Galaxie, tedy od října loňského roku.

Do loňského října vlastnil licence TV Galaxie v Praze a Hradci Králové přímo Kindernay jako fyzická osoba. Jejich převod na RTV Galaxii odstartoval spor mezi Kindernayem a investorem TV3, lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Ta původně chtěla, aby Kindernay licence převedl na jím vlastněnou firmu KTV se sídlem v Lucembursku, do které poté měla vstoupit EMV a získat tak kontrolu nad veškerým vysíláním tehdejší TV3. Po několikaměsíčním sporu se Kindernay rozhodnul na frekvencích RTV Galaxie obnovit vysílání královéhradecké televize Galaxie.

Velké gesto před jednáním o licenci?

„Rozhodl jsem se zcela opustit televizní podnikání. Jsem zklamán ze současné situace kolem RTV Galaxie, a.s. a TV3, a.s. Vím, že moje osoba je chápána velice kontroverzně a doufám, že můj odchod může přinést dohodu s TV3, kterou si od začátku sporu přeji,“ vysvětlil Kindernay v tiskovém prohlášení, které včera rozeslal médiím. Za neúspěch TV3 podle něj mohou manažeři této společnosti. „Důsledky svého podnikatelského neúspěchu je vedly k rozpoutání placené mediální kampaně proti mé osobě,“ tvrdí Kindernay, který je podle svých slov unaven a chce odejít.

Odchod Martina Kindernaye však může mít docela prozaičtější důvod. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dnes bude znovu projednávat žádost Galaxie Sport o licenci pro kabelové a satelitní vysílání. Jednání o licenci se oproti představám žadatele protáhlo – zjevně i díky napojení Galaxie Sport na RTV Galaxii a jejího kontroverzního majitele. Jednatel a nynější majitel Galaxie Sport Jiří Hojgr počítal s tím, že Rada žádosti vyhoví již na minulém zasedání 5. března, to se však nestalo. Galaxie Sport poté oznámila změny ve vlastnické struktuře, díky nimž si Rada pozvala její zástupce k dalšímu slyšení na dnešek.

Galaxie nemá reklamu. Kdo ji platí?

Galaxie Sport je v podstatě připravena k vysílání: společnost se předběžně dohodla se všemi kabelovými společnostmi o zařazení sportovního kanálu do rozšířené programové nabídky. Za jednoho klienta chce inkasovat osm až devět korun měsíčně. Vše ale závisí na tom, zda skutečně získá licenci. Vzhledem k tomu, že firma v minulosti nakoupila vysílací práva k celé řadě atraktivních sportovních přenosů, potřebuje prostor k jejich odvysílání. Některé se sice objevují na obrazovce terestrické televize Galaxie, ta však kvůli licenční podmínce šířit v určených časech program TV3 přes polovinu dne vysílá pouhý titulek.

V patové situaci se nachází také RTV Galaxie, která sice vysílá, ale nemá prakticky žádné příjmy. „Žádný inzerent nemá zájem o reklamní čas v televizi, která přes půl dne vysílá titulek,“ vysvětluje Kindernay. Galaxii nedávno vypověděla smlouvu televizní agentura TVD, která jí dodávala zpravodajství z Prahy. To si nyní Galaxie zajišťuje sama, čemuž odpovídá výsledek. Aby Galaxie vůbec mohla začít z Hradce Králové vysílat, půjčila si 30 milionů korun od belgické společnosti Districan, která za to měla získat 34-procentní podíl v RTV Galaxii. Rada ale převod neschválila. Schválí připravovanou žádost o převod 100 procent RTV Galaxie? A kdo by je měl získat?

Záhadný belgický investor

Podle Kindernaye je otázka budoucího vlastníka společnosti otevřená. Vyloučil však, že by o stoprocentním vstupu jednal s Districanem. Na neprůhledné vlastnické pozadí belgického investora nedávno upozornily Lidové noviny, podle nichž není vyloučeno, že peníze určené na rozjezd televize Galaxie pochází z České republiky. V této souvislosti se nejvíce spekuluje o agentuře Cepra, která mediálně zastupuje televizi Nova. S jejím šéfem Jaroslavem Berkou se Martin Kindernay sešel v době vypuknutí sporů s TV3. Veškeré otázky spojené s financováním vysílání RTV Galaxie přechází mlčením.

Server RadioTV zaslal před týdnem Martinu Kindernayovi dotazy, které se týkaly vypořádání se společností Districan poté, co Rada odmítla jeho vstup do RTV Galaxie. Přestože Kindernay odpovědi krátce nato přislíbil, RTV Galaxie na ně dosud neodpověděla. „Odpovědi na vaše dotazy zpracovává Ervín Perthen, který vám je zašle za dvacet minut,“ reagoval Kindernay na včerejší urgenci (odpovědi dorazily po zveřejnění tohoto článku). Perthen je místopředsedou představenstva RTV Galaxie a podle všeho má nahradit samotného Kindernaye.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .