Kindernay ohlásil přejmenování TV3 na televizi Galaxie

radiotv22Změnu ještě neposvětila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. České republice mohou kvůli situaci okolo TV3 teoreticky hrozit dvě mezinárodní arbitráže.

Blíže neurčená belgická společnost z Bruselu poskytla firmě RTV Galaxie úvěr 30 milionů korun na obnovení vysílání metropolitní televize TV3. Na dnešní tiskové konferenci v pražském Jágr´s baru to řekl stoprocentní vlastník RTV Galaxie Martin Kindernay s tím, že televize se v nejbližší době vrátí k původnímu názvu Galaxie. Termín přejmenování však neupřesnil.

Belgický investor po Kindernayovi požaduje 34-procentní podíl v RTV Galaxii. Stejný podíl může podle Kindernaye získat i dosavadní investor TV3, lucemburská společnost European Media Ventures (EMV), která však žádá celých 100 procent. „To by nebyl vstup investora, ale prodej licence, který náš mediální zákon nedovoluje,“ tvrdí Kindernay, podle něhož RTV Galaxie podala na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání dvě žádosti o vstup investora: jednu pro belgickou firmu a druhou pro EMV.

Název Galaxie vlastnila CET 21

Kindernay se dokonce nebrání možnosti, že by do RTV Galaxie vstoupily obě společnosti, nebo že by EMV od belgického partnera poté jeho podíl odkoupila. O „tajemném“ investorovi RTV Galaxie Kindernay řekl, že jde o společnost, která se zabývá metropolitním televizním vysíláním. „S jejími zástupci jsem se seznámil v roce 1998 na bruselském setkání metropolitních televizí,“ přiblížil Kindernay.

Návrat k názvu Galaxie je podle Kindernaye nutný, neboť ochrannou známku na název TV3 má dosavadní investor této stanice. Stejný problém se týká také relací Metropolitní expres nebo Expres dnes. Tyto pořady Galaxie přejmenuje na Pražský expres. Ochrannou známku Galaxie koupila Kindernayova firma od společnosti CET 21, která si ji registrovala již v roce 1998. „Byla to poměrně velká suma, kterou z obchodních důvodů nemůžeme sdělit,“ řekl na dotaz RadioTV Kindernay.

Kindernay chce odstřihnout TV3

Ačkoli Kindernay tvrdí, že ještě může dojít k dohodě s EMV, potvrdil, že původně stažená žádost o změnu licenčních podmínek, kterou se chce RTV Galaxie zbavit povinnosti šířit program TV3 CZ od servisní organizace ovládané EMV, opět leží na radě. Pokud by ji radní schválili, odřízli by dosavadního investora od vysílání a patrně by tím vyvolali mezinárodní arbitráž. O žádosti by měla rada rozhodovat patrně již zítra, na kdy si radní pozvali obě strany sporu o TV3. Jednání začíná v 10 hodin dopoledne.

Zástupci EMV zaslali minulý týden radě dopis, ve kterém upozorňují, že krajním termínem pro dohodu je 18. prosinec. Poté investor přistoupí ke všem právním krokům včetně mezinárodního rozhodčího soudu. Podle Kindernaye by však mohla hrozit ještě jedna arbitráž, a to v případě, že by rada neschválila vstup belgického investora do RTV Galaxie. Fakticky tak hrozí arbitráže dvě.

Televize ani nemusí začít vysílat

Termín zahájení vysílání televize Galaxie podle Kindernaye závisí na radě. Pokud ta neschválí změnu licenčních podmínek včetně názvu stanice a programového schématu, bude muset RTV Galaxie nadále šířit program s názvem TV3, ke kterému nevlastní ochrannou známku. K přejmenování některých sporných pořadů by mělo dojít ještě předtím, než rada rozhodne o přejmenování stanice.

Ve hře je však také možnost odebrání licence RTV Galaxii. Rada již minulý týden společnost upozornila, že stávající správní řízení o kontrole vysílání servisní organizace TV3, a.s., může být rozšířeno na správní řízení o odebrání licence. Důvod však neupřesnila. Podle Kindernaye jej nesdělila ani RTV Galaxii, která se měla k tomuto faktu vyjádřit do dnešního dne.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .