Kdo vlastní SuperStar aneb o tom, co ještě nevíte

radiotv22Soutěžní reality show Česko hledá SuperStar je licencovaným produktem společnosti FremantleMedia. Málokdo ale ví, o jakou firmu se jedná a co všechno produkuje. RadioTV vás zve na prohlídku, která vám vysvětlí, čím se takový podnik živí a co prodává.

FremantleMedia je největší televizní produkční společnost v Evropě a zároveň celosvětovou nadnárodní firmou. FremantleMedia produkuje přes 260 programů ve 36 zemích a teritoriích po celém světě. Mezi nejznámější klienty jsou televizní kanály z Velké Británie, Německa, USA, Austrálie, Francie, Itálie, Španělska, Portugalska, Skandinávie, Latinské Ameriky a Asie. Nejnověji i Česko se Slovenskem.

FremantleMedia produkuje různé dramatické, zábavné pořady. A programy postavené na reality show. Kupuje od jednotlivých tvůrců nápady a myšlenky, které zrealizuje. Poté je prodává. FremantleMedia se vlastně chová jako developer ve stavebnictví či ve světě realit.

Jednotlivé programy nabízí televizním společnostem po celém světě. Pokud se kanál rozhodne, že chce svou programovou nabídku obohatit o nějaký nový formát – který ale neumí sám vyrobit nebo nemá dostatek peněz na výstavbu pořadu na „zelené louce“ – koupí si licenci. Například v srpnu 2002 FremantleMedia dodala přes 9000 hodin originálního programu provozovatelům televizních stanic na celém světě.

Co je FremantleMedia

FremantleMedia patří známé mediální skupině RTL Group. Ta zase z 90% patří nadnárodnímu kolosu Bertelsmann AG (koncern zábavního průmyslu s vůdčím postavením ve světě médií), se sídlem v malém městečku v Porúří západního Německa.

RTL Group je největší evropská televizní a rozhlasová společnost, která ovládá 23 tv kanálů a 14 rádií v devíti evropských zemích.

FremantleMedia má dvě divize: Worldwide Production a FremantleMedia Enterprises. Tvůrčí týmy mají základny v Londýně, Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Římě, Madridu, Paříži, Los Angeles a Sydney. Spolupracují i s dalšími společnostmi, jako jsou: Grundy, UFA, Thames Television, teamWorx či Talkback and Alomo.

Divize Worldwide Production je vlastník mnoha programových značek. Do jeho portfolia patří třeba takové produkty, jako The Price Is Right, Family Feud. Ale hlavně American Idol: The Search for a Superstar, který vysílala americká celonárodní síť FOX, či Pop Idol (u nás pod názvem Česko hledá SuperStar) vysílaný britskou televizí ITV1.

Ovšem divize vyrábí stále nové a nové pořady. Mezi novinkami je např. Liar (premiérově vysíláno na BBC2), Smart Test (premiérově prezentováno pod názvem La Gym Des Neurones na France 2), Your Face Or Mine (premiérově uvedeno na britském kanálu E4). Divize ovšem zaktualizovala i klasický formát Whammy!, který pod názvem Press Your Luck vysílá americká síť Game Show Network.

To byly čistě zábavné pořady. Nyní si představíme dlouholeté seriály – tzv. dramatickou tvorbu. Této skupině vévodí The Bill. Je to denní seriál vysílaný na britském kanálu ITV1. Ovšem hitem se stal i na kanálech 10 Network v Austrálii nebo BBC1. Pro českého čtenáře jistě je známější studiový seriál Gute Zeiten Schlechte Zeiten vysílaný každý den vpodvečer na německé RTL. Patří sem i Finland’s Salatut Elämät (finská MTV3), Italy’s Un Posto al Sole (italská RAI1) nebo Hungary’s Barátok Közt (maďarský RTL Klub).

Ale divize nevyrábí jen denní seriály, ale i týdenní. Jsou to: Hinter Gittern (RTL), policejní drama Balko (RTL) a SOKO 5113 (ZDF), La Squadra (RAI3). Jiné produkty FremantleMedia vyrábí v produkci se svými partnerskými společnostmi. Třeba UFA produkuje televizní filmy, teamWorx naopak soutěžní hry, jako je třeba Der Tunnel (Sat.1).

Divize se specializuje i na pravé reality show. Zde je nutno připomenout, že Česko hledá SuperStar není klasickou „tvrdou“ reality. Tou pravou je třeba z portfolia FremantleMedia Popstars v Latinské Americe či Extreme Escapades ve Finsku. Zde se uváděla pod místním názvem Suuri Seikkailu. Je to typická adventure and action show, poprvé uvedena na MTV3 v roce 2001. Jinou reality show je formát seznamky. BBC2 nabízí svým divákům například Date Squad.

Druhá divize FremantleMedia Enterprises se specializuje na internetové produkty, merchandising, či na interaktivní televizní prvky. Vyrobila ale také seriály: History of Football: The Beautiful Game, Oliver’s Twist, Mr Bean, Hinter Gittern, The Bill, Neighbours, Baywatch, Benny Hill a Men Behaving Badly.

Příště RadioTV se bude věnovat pouze televiznímu produktu Pop Idol, který u nás známe pod názvem Česko hledá SuperStar. Dozvíte se o této soutěžní reality show opravdu všechno.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .