Intercable CZ a TES Media lákají investora

radiotv221Fúze druhé a třetí největší kabelové společnosti v České republice povede k ovládnutí třetiny trhu a má jediný cíl: přilákat zahraničního investora, který by kapitálově vstoupil do nové společnosti.Na trhu českých kabelových společností se schyluje k fúzi, která by měla spojit druhého a třetího největšího hráče v oblasti kabelových operátorů – firmy Intercable CZ a TES Media. Cílem jejich spojení má být lepší vyjednávací pozice pro vstup případného zahraničního investora. Zájem o koupi takové společnosti má podle informací serveru RadioTV obchodní a poradenská společnost J. P. Morgan, která je poradcem vlády pro prodej Českého Telecomu a se současným vlastníkem TES Media provozuje službu NetConnect – bezdrátové připojení k internetu.
„Naše společnost je na prodej již čtyři roky. V této době projevily desítky investorů, ať již strategických, či finančních, svůj zájem, který u některých z nich stále trvá. Dosud však s žádnou ze zainteresovaných stran nebyla ukončena jednání,“ řekl koncem března Lidovým novinám generální ředitel Intercable CZ Luboš Řežábek. Společnost TES Media nechce informace o fúzi a případném vstupu investora komentovat. „K otázkám ohledně fúze se v současné době nevyjadřujeme,“ řekl serveru RadioTV obchodní ředitel společnosti Dušan Jelínek.
Kabelovky o fúzi mlčí
Fúzí Intercable CZ a TES Media by vznikla firma, která by se velikostí blížila lídrovi tuzemského trhu, společnosti UPC Česká republika. Počet jejích zákazníků by dosáhnul minimálně 270 tisíc (UPC měla v roce 2000 včetně svých dceřinných společností Dattelkabel a Kabel Net 390 tisíc klientů). Všechny tři největší české kabelové společnosti dosud vykazují ztrátu. Lidové noviny uvedly, že zájem o koupi TES Media a Intercable CZ projevilo blíže nespecifikované konsorcium zahraničních bank, přičemž cena za jednoho převzatého klienta těchto kabelových společností by se měla pohybovat okolo 300 dolarů.
Zájem společnosti J.P.Morgan o vstup do zfúzovaného podniku kabelové společnosti nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. Kabeloví operátoři se přitom stále více zabývají poskytováním dalších služeb – internetu po kabelu nebo telefonních linek (např. UPC provozuje na základě výjimky ministerstva dopravy a spojů zhruba čtyři tisíce telefonních linek v Liberci), obecně tedy telekomunikačními službami. Ve spojení s Českým Telecomem, pro kterého J.P.Morgan vybírá vhodného majitele, by případný nový majitel TES Media a Intercable CZ získal kontrolu nad trhem s elektronickou komunikací v České republice.
Intercable sdružila šest společností
Původně plzeňská společnost Intercable sdružila v loňském roce firmy Pilskabel TV a.s., Intes a.s., Intercable Moravia, s.r.o., Intercable Bohemia, s.r.o., Kabelová televize Ostrava, s.r.o. a Kabelová televize Ostrava – Jih, s.r.o. Kabelová síť Intercable CZ je v současné době dostupná 350 tisíci domácnostem v Plzni, Rokycanech, Chebu, Sokolově, Žatci, Chomutově, Jirkově, Mostu, Teplicích, Duchcově, Ústí nad Labem, Pardubicích, Přelouči, Litomyšli, Brně, Ostravě, Zlínu, Frenštátu pod Radhoštěm, Otrokovicích a Veselí nad Moravou.
Jediným majitelem Intercable CZ je společnost Vision Networks Tsjechie Holding B.V., která patří do holandské obchodní skupiny KPN. V roce 2000 společnost spustila pilotní projekt připojení k internetu prostřednictvím kabelové sítě (obdoba služby Mistral společnosti UPC) a jakmile to dovolí liberalizace trhu, chystá se na poskytování dalších interaktivních datových služeb. Intercable na svých internetových stránkách uvádí, že v blízké budoucnosti plánuje rekonstrukci a výstavbu přibližně 400 tisíc kabelových přípojek.
TES už s Morgany spolupracuje
Společnost TES Media vznikla v roce 1989 a je nejstarší soukromou kabelovou společností v České republice. Působí téměř ve třiceti městech, kde má 85 tisíc zákazníků. Původně šlo o litvínovskou firmu, která nabízela kabelovou televizi v lokalitě severozápadních Čech. Vlastní ji česká společnost Central Europe Cable Holdings, kterou ovládá holandská firma Baring Communications Equity z investiční skupiny ING. Ta založila společně s J.P. Morgan Partners firmu TES Wireless, která provozuje v devíti českých městech včetně Prahy službu NetConnet, bezdrátové připojení k internetu.
Také TES Media se kromě kabelové televize věnuje poskytování telekomunikačních služeb, bezdrátového připojení k internetu, apod. Za svou hlavní konkurenční výhodu považuje vlastnictví tzv. „poslední míle“ telekomunikačních sítí v řadě lokalit severních Čech. Právě vlastnictví „poslední míle“ bude klíčové pro rozvoj telekomunikačních služeb a poskytování elektronické komunikace po zrušení monopolu Českého Telecomu. Další zásadní vliv bude mít úprava legislativy, protože zatím není jasné, tyto služby budou spadat pod nový telekomunikační zákon, nebo novelizovaný zákon o rozhlasovém a televizním vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .