Galaxii Sport financuje belgická firma Districan

radiotv221Stejného investora získal Martin Kindernay pro obnovení terestrického vysílání televize Galaxie v Praze a Hradci Králové. Také částka, kterou Districan oběma stanicím půjčil, je stejná: 30 miliónů korun.Investorem nové kabelové a satelitní televize Galaxie Sport je belgická společnost Districan, která financuje také provoz terestrické televize Galaxie v Praze a Hradci Králové. Do projektu nového sportovního kanálu letos investuje jeden milión eur (přibližně 30 miliónů korun). Serveru RadioTV to na pondělní tiskové konferenci k zahájení kabelového vysílání Galaxie Sport řekl její majitel a jediný jednatel Jiří Hojgr. Zároveň dodal, že Districan neposkytne celou částku najednou, ale v několika dávkách.
Galaxie Sport by ráda do Ruska
Se splácením úvěru by Galaxie Sport měla začít až koncem roku 2003. Obě strany přitom jednají o podmínce reinvestice, takže splacené peníze by se měly stanici opět vrátit. Další variantou splátky je kapitálový vstup investora do licencované společnosti. Galaxie Sport také jedná o expanzi na Slovensko a reálně uvažuje o vstupu na trh do zemíc bývalého Sovětského svazu – především Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Část programu by byla shodná pro všechny země (pouze s komentováním v různých jazycích), část by tvořilo národní vysílání. S expanzí na východ chce společnost začít na přelomu let 2003/04.
Galaxie Sport v uplynulých dnech podepsala smlouvu s kabelovými společnostmi UPC Česká republika a TES Media. Zatímco většina zákazníků TES Media získala nový program již minulý týden v pátek, UPC spustí kabelové i satelitní vysílání (v rámci služby UPC Direct) této stanice od 1. května. Jednání s druhou největší českou kabelovou společností Intercable CZ ještě probíhají. Podepsání smlouvy však lze podle Hojgra očekávat do dvou týdnů. Provozovatel nového sportovního kanálu podepsal smlouvu také s několika menšími kabelovými společnostmi – např. Elsatem České Budějovice, Kabelovou televizí Třinec a Asociací pro rozvoj kabelovýc společností.
Expanze na Slovensko se pozdrží
Intenzivní jednání probíhají také s kabelovými společnostmi na Slovensku, kde by měla Galaxie Sport zahájit vysílání v létě. Podepsání smluv zde podle Hojgra brání přísná cenová regulace, která kabelovým operátorům znemožňuje přistoupit na finanční podmínky Galaxie Sport. Ta si od českých kabelových společností vyžádala za zařazení nového programu do jejich nabídky osm až devět korun za jednoho koncového uživatele. Galaxie Sport se tak sice stane placeným, ale nikoli prémiovým kanálem jako loni zaniklý Sport 1. Od této stanice Galaxie Sport nakoupila dva interiéry televizních studií a získala některé moderátory.
Satelitní příjem Galaxie Sport bude od 1. května možný především prostřednictvím služby UPC Direct. Nekódované individuální vysílání, které lze – s výjimkou zápasů Bundesligy – přijímat od 1. dubna, stanice dnešním dnem ukončí a zakóduje systémem Irdeto. Výdej dekódovacích karet se podle Hojgra zdržel, ale v nejbližší době si je budou moci zájemci objednat na internetových stránkách Galaxie Sport. Roční poplatek za pronájem karty provozovatel stanovil na 2.650 korun. Do konce roku chce stanice získat 15 až 20 tisíc diváků pro individuální satelitní příjem a 200 až 250 tisíc klientů kabelových společností.
Program dodá i Kabel Plus Sport
Program Galaxie Sport bude ze 70 procent tvořit akvizice, kterou nakupuje pražská společnost ARQ Mond Classic. Patří do ní přenosy kanadsko-americké NHL, německé fotbalové Bundesligy, anglické Premiere Ligue, Wimbledonu a dalších prestižních soutěží. Zbytek programu zaplní vlastní tvorba, kterou pro Galaxii Sport vytvoří tři servisní organizace: RTV Galaxie, která zajišťuje také distribuci signálu a provoz televizního studia Galaxie Sport, Kabel Plus Sport, o němž se nedávno generální ředitel České televize Jiří Balvín zmínil jako o dodavateli programu chystaného kanálu ČT Sport, a marketingová agentura SRAM.
Z jednotlivých druhů sportů chce Galaxie Sport dávat největší prostor hokeji, dále fotbalu a motoristickým sportům. Televize přitom vychází z nedávného internetového průzkumu, kterého se zúčastnilo 900 respondetů. Čtyřicet procent z nich považovalo za nejatraktivnější sport hokej, třicet procent fotbal a pětadvacet procent motoristické sporty. Vlastní živé přenosy českých sportovních utkání Galaxie Sport pro letošní rok nepředpokládá. „Od září bychom ale chtěli zpravodajsky pokrývat regiony a věnovat se menšinovým sportům,“ řekl Hojgr. V rámci vlastní tvorby bude stanice vysílat zpravodajské a publicistické relace zaměřené na sport a různé soutěže.
Hojgr jedná s Novou o fotbale
Předěly mezi jednotlivými pořady a přenosy vyplní také hudební klipy a reklamní bloky zaměřené na sport. Stanice jedná s provozovatelem televize Nova, společností CET 21, o sublicenci na fotbalové přenosy. Podle Hojgra je ale předčasné tato jednání jakkoli komentovat (blíže chystaný rozhovor pro RadioTV). Galaxie Sport patrně také projeví zájem o slovenský fotbal, jehož práva nabízí společnost Šport Progress. Televize Markíza přitom již oznámila, že pro příští sezónu nepočítá s vysíláním první Mars ligy. Slovenský fotbal by mohl Galaxii Sport pomoci při expanzi na Slovensko, kvůli které chce postupně zvýšit podíl slovenštiny ve svém vysílání až na třicet procent.
Galaxie Sport má v současné době pouze 10 zaměstnanců, kteří se věnují především obchodním jednáním a právním otázkám. Hojgr však zatím nechce prozrazovat jejich jména. „Představím je až na zářijové tiskové konferenci,“ vysvětlil. Většinu personálu nového sportovního kanálu tvoří zaměstnanci společnosti RTV Galaxie, kterou vlastní Martin Kidernay. RTV Galaxie byla také původním vlastníkem Galaxie Sport – 15. března ji ale odkoupil její jednatel Jiří Hojgr (cenu RTV Galaxie stanovila na pouhých 105 tisíc korun). Obchodní rejstřík ale tuto změnu dosud nezaznamenal a jako jediného vlastníka Galaxie Sport nadále uvádí RTV Galaxii.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .