Galaxie Sport zveřejní vlastnické pozadí investora

radiotv221Belgická společnost Districan investovala do rozjezdu sportovního kanálu 20 miliónů korun. Pomáhala také společnosti RTV Galaxie Martina Kindernaye s obnovením terestrického vysílání v Praze a Hradci Králové.

Do dvou až tří týdnů by měla kabelová a satelitní stanice Galaxie Sport zveřejnit informace o vlastnickém pozadí svého investora, belgické společnosti Districan. Ta televizi poskytla 20 miliónů korun na rozjezd vysílání, a začátkem roku pomohla také firmě RTV Galaxie Martina Kindernaye obnovit terestrické vysílání TV3 a později televize Galaxie v Praze a Hradci Králové. Mezi mediálními odborníky se spekuluje o tom, že peníze pocházejí z České republiky a belgickou firmou sídlící v Bruselu pouze procházejí.

Wimbledon vysílají hned tři Galaxie

„Informaci o investorovi zveřejníme v nejbližší době – buď na tiskové konferenci, nebo formou tiskové zprávy,“ řekl serveru RadioTV majitel a jednatel Galaxie Sport Jiří Hojgr, který ve čtvrtek jednal na Slovensku se zástupci kabelové společnosti Satro a Slovenskou asociací kabelových televizí (SAKT) o zařazení tohoto kanálu do jejich programové nabídky. „Se SAKT už máme uzavřenou rámcovou dohodu, nyní záleží na individuálních smlouvách s jednotlivými kabelovými společnostmi,“ řekl Hojgr.

Galaxie Sport v současné době poskytuje přímé přenosy tenisového Wimbledonu terestrické televizi Galaxie, kterou provozuje její hlavní servisní organizace RTV Galaxie. Podle Hojgra je volné vysílání Wimbledonu z pozemních vysílačů v Praze a Hradci Králové právně ošetřeno a mimo ně je program obou stanic odlišný. V minulosti vysílala terestrická Galaxie větší množství sportovních přenosů, které pro Galaxii Sport nakoupila RTV Galaxie. Hojgr začátkem května v rozhovoru pro RadioTV řekl, že jde o promo aktivitu, která je součástí dohod, a která v nejbližší době skončí.

Intercable zařadí nový kanál od září

„Nemůžeme vysílat přímé přenosy a záznamy utkání, která podléhají přísné licenci. Ano, měli jsme období promo vysílání, kdy to bylo smluvně ošetřeno, toto období ale končí,“ řekl tehdy Hojgr. Sportovní přenosy na terestrické Galaxii mají přilákat zájemce o placený kanál Galaxie Sport. Kabelová společnost TES Media, která jako první ze třech největších českých kabelových operátorů začala Galaxii Sport šířit již v květnu, podle svého zástupce Dušana Jelínka díky novému sportovnímu kanálu zaznamenává příliv nových klientů. V nabídce dvou největších kabelovek, UPC Česká republika a Intercable CZ, však Galaxie Sport dosud není.

Ačkoli obě firmy již požádaly Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o souhlas s rozšířením programové nabídky o nový sportovní kanál, jednání o zařazení Galaxie Sport dosud probíhají. „Se zástupci Intercable CZ budu jednat dnes v Praze. Jako reálný termín zařazení Galaxie Sport do jejich nabídky vidím září, ve formě promo vysílání by to ale mohlo být již v průběhu srpna,“ řekl Hojgr serveru RadioTV. V případě UPC podle něj záleží na postupu vedení společnosti. UPC sice již koncem dubna oznámila, že Galaxii Sport do své nabídky zařadí, dosud se tak ale nestalo. Jasněji by mohlo být již příští týden.

Galaxie Sport bude spolupracovat s Primou

Servisní služby pro Galaxii Sport zajišťují kromě RTV Galaxie také firmy SRAM a Kabel Plus Sport. Jiří Hojgr nevylučuje, že stanice bude určitým způsobem spolupracovat také s televizí Prima, od které by chtěla odebírat některé produkty zaměřené na motoristické sporty. „Jde o to, že Prima nemá možnost odvysílat vše, k čemu nakoupila práva,“ vysvětlil Hojgr. Prima tradičně vysílá přenosy a záznamy závodů formule 1 a mistrovství světa silničních motocyklů. Její servisní organizace TV Produkce nedávno uzavřela dohodu o spolupráci s RTV Galaxií, která spočívá v přípravě pražského zpravodajství pro terestrickou televizi Galaxie.

Z Primy do pražského vysílání terestrické Galaxie minulý týden přešel sportovní moderátor Zpravodajského deníku Martin Pouva. Podle Hojgra nebude kabelová a satelitní Galaxie Sport spolupracovat s TV Produkcí jako terestrická Galaxie – spolupráce by připadala v úvahu pouze v případě nákupu výše zmíněných práv k přenosům a záznamům sportovních událostí. Hojgr však podle svých slov netuší, zda se jím zabývá TV Produkce, nebo přímo společnost FTV Premiéra, která vlastní licenci televize Prima.

Hojgr: Připravujeme expanzi do Ruska

Galaxie Sport se rovněž připravuje na expanzi do několika východoevropských zemích, o které se Hojgr zmínil na dubnové tiskové konferenci. „Prostřednictvím jednoho našeho známého zašleme prezentaci Galaxie Sport několika kabelovým společnostem a chystáme článek v ruskojazyčném časopise, který se zabývá touto problematikou,“ přiblížil Hojgr. Začátkem příštího roku by se měli představitelé Galaxie Sport zúčastnit odborné konference v Moskvě. Zástupci konkurenčního kanálu Eurosport v České republice ale nevidí snahy Galaxie Sport o expanzi na východoevropské trhy jako příliš reálné.

„Ceny vysílacích práv jsou velmi vysoké a na těchto trzích už existují i jiné sportovní kanály,“ míní Alena Blahovcová, ředitelka společnosti Zone Vision Česká republika, která zastupuje Eurosport, CNN a několik dalších zahraničních televizních stanic na tuzemském trhu a na Slovensku. Plán Galaxie Sport je podle ní finančně o to náročnější, že stanice počítá s „národními“ okny, ve kterých by vysílala místní sportovní přenosy. Oproti tomu Eurosport jako panevropská stanice vysílá ve všech evropských zemích s výjimkou Velké Británie stejný program, který komentátoři překládají do národních jazyků.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .