Šéfka ITV Brno: Mrzí mě, jak se Nova zachovala, ale necítím se ukřivděná

Říká v rozhovoru pro RadioTV majitelka brněnského televizního studia ITV Dana Mervatová, s níž Nova neprodloužila smlouvu na vysílání regionální zpravodajské relace Právě teď. Od Nového roku ji místo ITV produkuje jihomoravská televize Fatem…Říká v rozhovoru pro RadioTV majitelka brněnského televizního studia ITV Dana Mervartová, s níž Nova neprodloužila smlouvu na vysílání regionální zpravodajské relace Právě teď. Od Nového roku ji místo ITV produkuje jihomoravská televize Fatem, která je součástí Regionální televizní agentury Jaroslava Berky, majitele internetového serveru a agentury Česká média.


Kdy jste se dozvěděli, že s vámi Nova letos nepočítá pro vysílání regionální zpravodajské relace Právě teď?

Oficiálním dopisem v prosinci.


Jaké vám Nova sdělila důvody?

Dopis byl přímo od generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka a bylo v něm napsáno, že probíhala dlouhá jednání, že se Nova rozhodla jít jinou cestou, že mají jinou koncepci a z tohoto důvodu po velice těžkých rozhodováních s námi už neobnoví smlouvu na výrobu Právě teď pro rok 2005.


Neoficiálně jste ale tu informaci měli dříve. Jak dlouho a odkud jste ji získali?

Neoficiálně jsme ty informace měli od října nebo listopadu. Přinesli je mí zaměstnanci, kterým někdo řekl, že vysílání z Brna bude zajišťovat Fatem. Potom někdo přišel s tím, že vysílání bude mít úplně jiná společnost v Brně, potom zase kolovala informace, že regiony na Nově vůbec nebudou. Samozřejmě jsme tomu kladli určitou váhu, obávali jsme se toho, ale čekali jsme, co nám k tomu řekne náš partner. Podobné fámy v předchozích letech nekolovaly, takže jsme věděli, že se něco děje. Proto jsme po Nově žádali vyjádření a obnovení smlouvy na další rok o něco dříve než obvykle.


Jak hodně dříve? Kdy?

Žádost na Novu jsem psala někdy v říjnu, společně s dopisem, že bych ráda po té dlouhé spolupráci věděla, zda pokračujeme a že už potřebuji v listopadu a prosinci uzavírat smlouvy na reklamu. A že pokud mají nějakou změnu programu, nebo nějakou novou koncepci, že bych se o ní ráda pobavila a pokud to bude možné, i nadále spolupracovala.


Co vám Nova odpověděla?

Odpověď jsem žádnou nedostala. Samozřejmě jsem mluvila se zaměstnanci Novy, kteří mi říkali různé neoficiální informace. Byla jsem tam i osobně. Řekli, že pokud nebude nějaké jiné rozhodnutí přímo z vedení Novy, tak se uzavřou smlouvy se stávajícími studii. Ale neslíbili mi žádnou spolupráci. Potom už jenom říkali, že se uvažuje o tom nebo o onom, ale že to jsou zatím neoficiální informace. To pro nás samozřejmě bylo svým způsobem určitým impulsem, ale musím se přiznat, že jsem si trošku naivně říkala, že pokud by se něco měnilo, určitě by nám dala Nova vědět již dříve vzhledem k předchozí spolupráci.


Co to znamená pro ITV? Budete muset omezovat náklady, případně propouštět?

ITV má čtrnáct zaměstnanců. Vysílání Právě teď bylo naší hlavní náplní, společně s dodáváním příspěvků do zpravodajství. Nechci říct, že jsme nerozvíjeli další aktivity, to určitě ano, ale byla to naše hlavní zakázka. Redaktoři se starali hlavně o Právě teď a o příspěvky pro zpravodajství Novy, které na ně navazovalo, a obchodní zástupci hlavně prodeji reklamy pro region. A pokud měli klienti zájem, i pro celou Novu. V současné době region nemáme, ale pokud bychom se o tom dozvěděli tři čtyři měsíce dopředu, tak bychom dokázali podniknout kroky pro to, abychom už dnes měli jiné aktivity. Ale protože jsme si skoro do konce roku mysleli, že Nova smlouvu na další rok obnoví a neměli jsme k tomu žádné oficiální vyjádření, obchodníci uzavírali smlouvy na letošní rok.


Proč?

Nemohli jsme si dovolit najednou vypustit, protože kdyby s námi Nova smlouvu uzavřela, neměli bychom najednou na leden a únor nasmlouvanou reklamu a to by byl problém. Teď se chováme jako reklamní agentura a nabíráme od našich klientů reklamu, kterou odvysílá studio Fatem. Náklady samozřejmě snížit musíme, ale s tím týmem lidí, které mám, se nebojím pustit do nových projektů. A pokud by s nějakými přišla Nova, určitě bychom se na nich zase rádi podíleli.


Říkala jste, že vaši obchodníci nabírali reklamu na leden a únor. Co s ní teď děláte?

ITV se v letošním roce chová jako reklamní agentura, což jsme byli i v minulosti. Uzavírali jsme obchody třeba i pro rádio, pokud měl klient zájem. Oslovili jsme nového producenta Právě teď, studio Fatem.


Je ta spolupráce nějak časově omezená?

Řekla bych, že teď na začátku jsme měly obě strany trošku problém, protože ta změna proběhla poměrně narychlo. Kdybychom to věděli tak měsíc dva dopředu, stačili bychom si ty časy zarezervovat. Fatem má dost reklamního prostoru, takže jsem nemusela žádného klienta odříct. A do budoucna se domluvíme tak, že pokud budeme mít klienta, zavolám do Fatemu a pokud budou mít volný vysílací čas a stopáž, o které budu mít zájem, myslím si, že nám spot odvysílají.


Nechce si ale Fatem prodávat kompletně reklamu sám?

Myslím si, že pokud budou vyrábět Právě teď a mají obchodního zástupce, budou se stejně jako my snažit prodat reklamní časy sami. Ale pokud přijde agentura jako je ITV nebo kdokoli jiný, a pokud budou mít prostor, určitě jejich klienty vezmou. ITV se určitě nebude chovat tak, že by jenom hledala reklamu. My už nejsme výrobci tohoto pořadu, není to naší hlavní činností, takže musíme najít jiné činnosti.


Kdy ITV naposledy vysílala Právě teď a jak toto vysílání vypadá nyní?

Naposledy jsme vysílali v pátek 17. prosince. Mezi svátky se regiony nevysílají. Bylo to klasické vysílání, moderátor na závěr popřál krásné svátky a řekl divákům, že se 3. ledna opět můžou podívat na regionální zprávy. 3. ledna ale regiony nebyly a 4. ledna je už odvysílalo nové studio. Znělky zůstaly, ty patří CET 21, a jinak je to úplně jiné. Dole na obrazu mají lištu, kde běží zprávy. Ze začátky byly ty zprávy celé čtené a na obraze byla buď moderátorka, která je četla, anebo nějaké záběry. Je to jiný styl.


Zůstala vám smlouva na dodávání příspěvků pro Televizní noviny. Pro jaké další pořady Novy připravujete příspěvky?

Zůstaly nám Televizní a Sportovní noviny, Snídaně s Novou a dále dodáváme materiály do Střepin, a pokud je potřeba, pro Volejte Novu nebo pro nějaké mimořádné pořady. To se nezměnilo.


Nejsou nějaké snahy převést tuto spolupráci taky jenom na Fatem?

Zatím je nepociťuji.


ITV je jediným dodavatelem příspěvků pro Televizní noviny z Brna?

Nejsme jediní, jsou tu i další společnosti. Myslím, že dalším dodavatelem bude i Fatem.


Nebylo chybou uzavírat s Novou smlouvu bez výpovědní lhůty?

Nevím, jestli se to dá nazvat chybou. Nova nemá povinnost vysílat regiony a my jsme s ní dlouho spolupracovali bez problémů. Vždycky se ta smlouva obnovovala. Jestliže partner řekne, že má nějaké podmínky a máte-li o ně zájem… Když se nad tím člověk zamyslí, určitě je výhodnější nějaká smlouva, kde je tříměsíční čtyřměsíční výpovědní lhůta, nebo je na deset let, ale myslím si, že jsme měli jasně dané podmínky a buď jsme na ně přistoupili, nebo ne. ITV na ně přistoupilo.


Víte ještě o nějakých dalších studiích, která se dostala do podobné situace?

Vím o Hradci Králové a společnosti GRTS. Myslím si, že v Českých Budějovicích skončilo ATV. Nevím, jak je to s pražským studiem Grip, které vyrábělo region i pro střední Čechy. Na severní Moravě zůstalo původní studio, jak je to jinde moc nevím.


Máte informace o tom, jak to řeší oni?

Dozvěděla jsem se jenom, že se snaží najít nějakou jinou práci a několik lidí od nich přešlo ke konkurenci. Snaží se vydat jiným směrem a hledají jiný podnikatelský záměr. Rozhodně si nemyslím, že by nějak ztráceli hlavu nebo se cítili být ukřivdění. Každý to asi bere tak, že obchodní partner se rozhodl jinak a my se tomu tudíž musíme přizpůsobit a jít dál. Pokud mluvím za sebe, budeme dál s Novou spolupracovat na zpravodajství a pokud budou nějaké nové možnosti, jako třeba nový pořad nebo nějaká nová možnost spolupráce, určitě jí využijeme. Chci to studio, které mám, udržet.


A udržíte je?

Těžko říct. Stát se může cokoli, ale když budete přemýšlet nad tím, že se stane něco hrozného, tak se to určitě stane. Kdybych seděla a většina lidí mi odešla a já přemýšlela, co s tou firmou dál, hlavu v dlaních, asi bych si nevěděla rady. Ale těm lidem, které mám, věřím a myslím si, že ta důvěra je vzájemná. Oni sami mají o tu práci takový zájem, mají elán, sami dokáží přijít s nápadem a nečekají, až jim někdo řekne, kam mají jít a co natočit, že se o naši budoucnost doufám společně postaráme.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .