Eurosport nemá Galaxii Sport za konkurenci

radiotv222„Eurosport je panevropský kanál a zaměřuje se na jiné druhy sportu než Galaxie Sport,“ míní Alena Blahovcová, ředitelka společnosti Zone Vision Czech, která v České republice zastupuje kabelový a satelitní kanál Eurosport.

Veskrze pozitivně prý přijalo vedení francouzské stanice Eurosport, která je součástí programové nabídky většiny českých kabelových společností, informaci o vzniku nového českého sportovního kanálu Galaxie Sport. Podle Aleny Blahovcové, ředitelky společnosti Zone Vision Czech, která Eurosport na českém trhu zastupuje, totiž představitelé Eurosportu nepovažují Galaxii Sport za přímou konkurenci.

„První reakce byla „fajn“, to je dobře, že něco takového vzniká,“ řekla Blahovcová serveru RadioTV. „Zaměření Galaxie Sport je totiž poněkud odlišné od zaměření Eurosportu, který se nemůže obracet pouze na českého diváka,“ dodala. Eurosport je podle Blahovcové panevropský kanál, který se zaměřuje na ty druhy sportu, které jsou atraktivní pro většinu evropských národů. Proto se například nezajímá o kanadsko-americkou hokejovou NHL, jejíž vysílací práva nakoupila Galaxie Sport.

Konkurence přesto existuje

„Hokej je mezi českými diváky velmi populární, ale například ve Francii nebo v Itálii je daleko zajímavější fotbal,“ vysvětlila Blahovcová, podle níž se Eurosport většinou snaží zaměřit na ta sportovní utkání, která nenabízejí jiné stanice. V případě mistrovství světa ve fotbale jsou to například kvalifikační utkání, zatímco samotný šampionát Eurosport nevysílá. Právě fotbal je jednou z oblastí, ve které se záběr Galaxie Sport s Eurosportem překrývá.

Galaxie Sport nakoupila práva k zápasům německé Bundesligy, anglické Premiere League a dalších národních fotbalových soutěží, z nichž část přináší také Eurosport. V oblasti tenisu se Galaxii Sport dokonce podařilo získat vysílací práva na nejvyšší soutěž – Wimbledon. Eurosport vysílá další tři nejvyšší turnaje v řadě – Australian, French a US Open. „Wimbledon se Eurosportu bohužel do rozpočtu už nevešel,“ řekla Blahovcová. Galaxie Sport získala většinu práv od loni zaniklé stanice Sport 1.

Otazníky okolo expanze na východ

Nový sportovní kanál by měl být podle Blahovcové úspěšný na národní úrovni, určitou skepsi však projevuje ke snaze Galaxie Sport o expanzi na východoevropské trhy – do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. „Ceny vysílacích práv jsou velmi vysoké a na těchto trzích už existují i jiné sportovní kanály,“ říká šéfka Zone Vision, která má s východoevropskými trhy vlastní zkušenost. Plán Galaxie Sport je podle ní finančně o to náročnější, že počítá s „národními“ okny, ve kterých by vysílala místní sportovní přenosy.

Eurosport, který má vlastní centrálu ve Francii, funguje na bázi společného vysílání pro všechny evropské země, ve kterých operuje. V jednotlivých státech si pak najímá pouze komentátory a překladatele. „Speciální verze Eurosportu existuje pouze ve Velké Británii, tam je to ale dáno odlišným trhem,“ vysvětluje Blahovcová, podle níž i přes výrazné snižování nákladů musí stanice každoročně řešit problém, jaká práva si bude moci dovolit nakoupit. Finačně nejnáročnější jsou přitom tradičně olympijské hry, jejichž vysílání je klíčové pro kabelové společnosti.

Práva na olympiádu jsou jedna z nejdražších

„Každoročně se ptáme kabelových operátorů, zda by pro ně byl velký problém, kdyby Eurosport nevysílal olympiádu. Pokaždé jsme ujištěni, že bez olympiády by nebyl důvod pro zařazení Eurosportu do programové nabídky,“ přiblížila Blahovcová, podle níž programing Eurosportu tvoří šest hlavních pilířů: cyklistika, tenis, fotbal, motoristické sporty, olmypjské hry a zimní sporty. Stanice nakupuje práva prostřednictvím evropské asociace veřejnoprávních televizí EBU, jejímž je členem. Právě prostřednictvím EBU se dostávají některé záběry Eurosportu také na obrazovku České televize, byť žádná přímá spolupráce mezi oběma stanicemi neexistuje.

Z hlediska atraktivity a jednání s kabelovými společnostmi jsou na tom Eurosport a Galaxie Sport stejně – první a  třetí největší kabelový operátor (počítáme-li kromě TES Media také UPC, která však zatím smlouvu s Galaxií Sport neuzavřela) obě stanice zařazuje do rozšířené nabídky, za kterou si musí divák připlatit, neexistují však jako prémiové kanály, kterým byl zkrachovalý Sport 1. Kabelové společnosti pak platí provozovatelům těchto kanálů určitý měsíční poplatek za jednoho koncového uživatele. V případě Galaxie Sport je to osm korun za jednu domácnost s programovou nabídkou Klasik. Eurosport je v programové nabídce všech tří hlavních kabelových společností, tedy i Intercable CZ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .