EastBox Digital zatím vzbuzuje otazníky

radiotv221Nová digitální platforma EastBox Digital má v České republice a na Slovensku konkurovat službě UPC Direct. Počítá s 18 televizními kanály, měsíční poplatek by neměl překročit 300 korun. Zatím ale není jasné, kdo bude tento projekt financovat.

Nová digitální platforma EastBox Digital, která by měla od konce letošního roku konkurovat službě UPC Direct, vzbuzuje spoustu otázek, na které se jen těžko hledají odpovědi. Společnost se sídlem v Brně získala loni v prosinci licenci pro družicové vysílání 18 televizních kanálů. Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by mělo jít o vysílání 24 hodin denně, které bude pokrývat nejen Českou republiku, ale i Slovensko.

Silné napojení na Slovensko

Firmu EastBox Digital, s.r.o. založil v červnu loňského roku slovenský podnikatel Siloš Pohanka. Ten se v roce 1998 „postaral“ o kauzu Markíza, když prodal dřívější pohledávku jejího spolumajitele Pavla Ruska společnosti Gamatex. Pohanka vložil do EastBox Digital 200 tisíc korun, ale 15. října společnost odprodal za stejnou cenu švýcarské firmě New Media Investment S.A. se sídlem ve Fribourgu. Tím však jeho angažmá v tomto projektu nekončí.

Jediným jednatelem EastBox Digital je Aleš Jarý z Brna. Jeho jméno figuruje také u slovenské akciové společnosti TV House, kterou loni v srpnu založil Pohanka, a která se má zabývat výrobou audiovizuálních děl. Sídlem TV House je Bratislava, kde má být také jedna z poboček EastBox Digital. Hlavní sídlo nové digitální platformy bude v Brně, s dalšími pobočkami se počítá v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Banské Bystrici, Banské Štiavnici a Košicích.

Firma má nadhodnocené cíle

Podle internetového deníku Parabola počítají majitelé EastBoxu s 800 tisíci abonenty v obou zemích, což je vzhledem k současnému zájmu o satelitní digitální příjem televize velmi nadsazené číslo. Roční zisk z měsíčního poplatku 300 korun (konkurenční UPC Direct vybírá za nabídku „Rodina“ 512 korun) by měl dosáhnout přibližně 2,9 miliard korun při měsíčních nákladech na šíření signálu okolo 12,5 milionu korun.

Ačkoli za EastBox Digital stojí švýcarský investor, podle Paraboly společnost jedná s dalšími zahraničními partnery, kteří by se měli podílet na financování provozu 18 tematických kanálů. Jejich názvy by měla prozradit po 17. únoru. Narozdíl od společnosti UPC, která svou službu UPC Direct nabízí od konce roku 2000, nebude EastBox Digital od zákazníků vybírat poplatek za pronájem dekodéru digitálního signálu.

Televizní programy, které chce EastBox Digital provozovat:

ČSTV
Zpravodajský kanál se živými vstupy ze studií v Praze a Bratislavě

Comedybox
Program zaměřený na sitcomy, filmové komedie a vlastní zábavné programy

Venkov/Redlinebox
Zpravodajský kanál, na jehož přípravě bude EastBox spolupracovat s regionálními a lokálními televizemi, v noci ho nahradí erotické filmy

Čokoláda
Rodinný kanál zaměřený na magazíny, animované a hrané filmy pro děti

Actionbox
Program složený z akčních filmů a dokumentů o bojových uměních

Shoppingbox
Kanál, jehož program bude tvořit Teleshopping a nabídky pracovních příležitostí

Stadion
Sportovní program zaměřený na zpravodajství, přímé přenosy a záznamy sportovních utkání

Romantik
Ženský kanál zaměřený na filmy, seriály, novely a dokumenty pro ženy

Džus
Hudební, vzdělávací, soutěžní a diskusní program, do kterého budou patřit i seriály a klubové filmy v cizím jazyku

Newsbox
Zpravodajský kanál věnovaný informacím ze zahraničí, doplněný o komentáře a diskuse

Let’s music
Hudební kanál věnovaný populární hudbě

Planeta
Program zaměřený na dokumentární filmy a cestopisy

Scifibox
Program se zaměřením na vědecko-fantastické pořady, filmy a dokumenty

Filmbox
Filmový kanál, jakási obdoba HBO

Klasikbox
Program věnovaný klasické hudbě, jazzu, dramatickým pořadům a divadlu

Tourbox
„Turistický“ program zaměřený na dokumenty, zpravodajství, magazíny a soutěžně-zábavné pořady propagující turisticky zajímavé lokality

Revír
Přírodovědný kanál s aktuální publicistikou a magazíny o lovectví a rybářství

???
Název a programovou náplň 18. kanálu EastBox Digital neuvádí

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .