Cyklus ČT Vltava v obrazech na videokazetách

radiotv221Seriál Vltava v obrazech vysílá Česká televize od ledna 2001 a od té doby bylo odvysíláno již téměř 30 dílů. Mezitím ovšem prvních 12 dílů  tohoto známého dokumentárního cyklu o nádherách řeky Vltavy, který připravuje filmový historik Karel Čáslavský spolu s režisérem Pavlem Vantuchem,  vydala Česká televize na videokazetě. Ta podrobně zachycuje úsek od pramenů Vltavy až po Rožmberk. Vodákům i všem milovníkům této řeky připomene plavbu z Lenory do Pěkné, lipenskou přehradu, vodácké závody v Čertových proudech i slavnou plavbu jednoho z posledních vorů z Vyššího Brodu k Rožmberku.
Vltava je národní řeka,“ říká Karel Čáslavský,  „a rozhodně lidi zajímá víc než například Malše. Smetana ostatně taky napsal Vltavu a ne Malši. Na začátku jsme si mysleli, že uděláme tak dva díly, vezmeme to letem světem od pramene po Mělník a  vypořádáme se s tím rázně.  Neměl jsem totiž tušení, kolik filmů o Vltavě existuje. Začal jsem je získávat z různých zdrojů – z České televize, z Krátkého filmu a z našeho Národního filmového archivu, pak se přidali amatéři.“
A kdy dospěje seriál k soutoku Vltavy s Labem? „To bude ještě nějakou dobu trvat. Hodně dlouho se zdržíme v Praze. Bude to  několik pořadů, třeba sport, závody primátorských osmiveslic. Vltava v Praze by měla mít tak sedm osm dílů. Pak už to ale půjde fofrem, protože od Prahy do Mělníka je to kanálem šup šup, maximálně  na dva pořady. My jsme celý tok Vltavy přeletěli a jeli i na člunech, takže  máme řeku zmapovanou ze všech úhlů. Ovšem pro mě je největší radost, že máme potápěčské snímky, které ukážou, jak vypadají dnes pod vodou i některé kdysi zatopené objekty,“ tvrdí Karel Čáslavský. A co pro Karla Čáslavského znamená řeka? Rybaření, romantika,  sport?
„Rybaření nikdy a vodáctví? No, to jsem nedělal a teď toho lituji, protože vidím, že jsem o hodně přišel. Ale mám jeden nezapomenutelný zážitek s Vltavou. Pochází asi z roku 1954. Tehdy jsem studoval filmovou školu v Čimelicích u Zvíkova a chodili jsme se koupat k soutoku Vltavy s Otavou. A tam jsem jel  jednou na voru ze Zvíkova ke Žďákovu, kde nás vyhodili. Ale báli jsme se a řvali jsme na těch jezech hrůzou. Tak to je zážitek. Měl jsem si toho víc vážit.“
Příznivci  národní řeky Vltavy i seriálu Karla Čáslavského, který Česká televize vysílá každou druhou neděli v 17 hod. na ČT1, se mohou těšit na dalších dvanáct dílů Vltavy v obrazech připravených opět na videokazetě.
PhDr. Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .