ČT si přes svátky polepšila, Nově klesla sledovanost

radiotv22Poslední týden loňského roku se strhla bitva o diváka. Nejlépe si v ní vedla televize Nova, i když její podíl na sledovanosti oproti předchozím týdnům klesnul. Polepšila si ČT i Prima.

Sváteční televizní program přilákal diváky nejvíce k televizi Nova, i když v porovnání s minulými týdny si Nova pohoršila. Naopak oba programy veřejnoprávní České televize o svátcích podíl na sledovanosti zvýšily, a mírně si polepšila i televize Prima. Vyplývá z výsledků peoplemetrového projektu společnosti Taylor Nelson Sofres, které dnes zveřejnila Asociace televizních organizací.

Nově se o svátcích příliš nedařilo

Nova zaznamenala téměř čtyřprocentní pokles podílu na sledovanosti, když dosáhla „pouze“ 46,06 procenta (v předchozím týdnu to bylo 49,87 procenta). V hlavním vysílacím čase od 19 do 23 hodin si však polepšila na 49,35 procenta. Nejsilnější diváckou skupinou byly ženy starší 15 let, i když i v jejich případě Nova oproti předchozímu týdnu ztratila. Největší propad Nova zaznamenala u divácké skupiny dětí od čtyř do 14 let.

Nejsledovanějším svátečním pořadem TV Nova bylo Politické harašení aneb s politiky netančíme na druhý svátek vánoční, které dosáhlo podílu 40,9 procenta. Následují Televizní noviny v ten samý den s podílem 40,7 procenta a hlavní zpravodajská relace na první svátek vánoční s podílem 39,5 procenta. V žebříčku 20 nejsledovanějších pořadů všech televizních stanic Nova získala 19 pozic, ovšem unikla jí ta nejvyšší – tu získala ČT.

Princezna ze mlejna vynesla ČT před Novu

České televizi se o svátcích dařilo. Podíl na sledovanosti stoupnul na obou kanálech: program ČT1 dosáhnul 23,13 procenta (nárůst téměř o dvě procenta), program ČT2 zase 7,55 procenta (nárůst o 1,5 procenta). V prime timu dosáhnul ČT1 podílu 26,25 procenta a ČT2 pouze 3,28 procenta. První program veřejnoprávní televize nejčastěji sledovaly děti ve věku od čtyř do 14 let, program ČT2 muži starší 15 let.

Velký úspěch zaznamenala ČT s premiérou pohádky Princezna ze mlejna II., o jejíž uvedení ve formě seriálu se pře s televizí Nova. Na Štědrý večer na ČT1 dosáhla podílu 41,1 procenta a několikanásobně tak ve sledovanosti předstihla Novu. Následuje pohádky Tři oříšky pro Popelku na první svátek vánoční s podílem 29,0 procenta a páteční film S tebou mě baví svět s podílem 21,9 procenta. Program ČT2 zcela ovládlo hokejové mistrovství světa juniorů. Nejsledovanější byla třetí třetina nedělního zápasu ČR – Švédsko (10,3 procenta), následovaná druhou třetinou stejného zápasu a druhou třetinou čtvrtečního zápasu se Slovenskem, které dosáhly shodného podílu 9,6 procenta.

Prima bodovala předčasným Silvestrem

Sváteční vysílání přineslo body také televizi Prima, která si oproti předchozímu týdnu polepšila o půl procenta na 18,40 procenta. V hlavním vysílacím čase ovšem její podíl klesnul na 17,94 procenta. Nejsilnější diváckou skupinou Primy byly i o svátcích ženy starší 15 let. Je zajímavé, že právě v této skupině si ale Prima oproti předsvátečnímu týdnu pohoršila, zatímco muže a děti její program zaujal více než před svátky.

Nejlépe si vedla „silvestrovská“ talk show Jiřího Krampola Nikdo není dokonalý, kterou Prima uvedla v neděli 30. prosince, kdy předčasně oslavila Silvestra. Pořad dosáhnul slušného podílu na sledovanosti: 21,8 procenta. Druhou příčku obsadil Zpravodajský deník o prvním svátku vánočním s podílem 19,3 procenta a nedělní zábavná show Martina Dejdara Na scénu s podílem 19,1 procenta.

Děti utekly od kabelu k České televizi

Výsledky sledovanosti metropolitní televize TV3, která vysílá dvojí program pro diváky s terestrickým příjmem signálu (Kindernayova RTV Galaxie) a ty, co ji přijímají prostřednictvím kabelu a satelitu (Martinkova TV3, a.s.), nejsou od začátku prosince k dispozici. Kabelové a satelitní televize podíl na sledovanosti mírně zvýšily na 4,86 procenta. Zajímavá je ale jejich ztráta u nejsilnější divácké skupiny dětí od čtyř do 14 let, která dosáhla čtyř procent. Většina malých diváků o svátcích přešla k České televizi.

Podrobné výsledky peoplemetrového projektu za 52. týden roku 2001 včetně deseti nejsledovanějších pořadů ČT1, ČT2, Novy a Primy (kliknutím na číselný údaj o sledovanosti ve skupině dospělých diváků 15+) naleznete v sekci Sledovanost

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .