ČNTS neuvažuje o satelitním vysílání

radiotv22Jan Vávra nepředpokládá, že by ČNTS využila satelitní registrace programu TVN, kterou jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila v srpnu 1999, dva týdnu po odchodu CET 21 na Barrandov.

Česká nezávislá televizní společnost v dohledné době nevyužije satelitní registrace programu TVN, kterou získala v srpnu 1999, pouhé dva týdny po odchodu TV Nova na Barrandov. Serveru RadioTV to řekl generální ředitel ČNTS Jan Vávra, podle něhož má bývalá servisní organizace Novy zájem pouze o terestrické celoplošné televizní vysílání. Majitel ČNTS, americká společnost CME, minulý týden oznámila, že vzdala boj o možnost podílet se na vysílání televize Nova a chystá se prodat její bývalé sídlo – Měšťanskou besedu.

Vávra v digitalizaci nevěří

„Vzdali jsme boj o to, podílet se na vysílání TV Nova, lépe řečeno v rozumném horizontu to nevidíme reálné. Pokud budeme mít možnost – a cesty k tomu mohou být různé – chceme v ČR vysílat terestricky. Máme ovšem zájem jen o celoplošné vysílání,“ řekl Vávra. Prezident CME Fred Klinkhammer v tiskové zprávě k prodeji Měšťanské besedy naznačil, že bývalý investor Novy vidí možnost v blížící se digitalizaci televizního vysílání. Ta by měla umožnit start dalším několika celoplošným stanicím. Vávra však digitalizaci vnímá velmi skepticky.

„Budoucnost digitálního vysílání nevidíme jako příliš aktuální. K tomuto skepticismu nás vedou zkušenosti ze světa i Evropy, čeští vysílatelé navíc dělají vše pro to, aby rozjezd digitálního vysílání co možná oddálili,“ vysvětluje šéf ČNTS. Satelitní stanice TVN, která měla vysílat 19 hodin denně plnoformátový program zaměřený na zábavu, zpravodajství a publicistiku, tak nadále zůstává spíše snem než reálným projektem. „Zatím o tom neuvažujeme. Tento trh není příliš rozvinutý a tedy ani podnikatelsky zajímavý,“ vysvětluje Vávra.

ČNTS zatím nemá náhradní sídlo

Krátce po rozchodu CET 21 s ČNTS vysílala bývalá servisní organizace Novy na velkoplošném plátně na Václavském náměstí Televizní noviny ČNTS. Zpravodajská relace se poté přemístila na internet a po několika týdnech se pro finanční náročnost zcela odmlčela. S neúměrně se prodlužujícími spory o exkluzivitu smluv mezi ČNTS a CET 21 musela začít firma propouštět zaměstnance. V současné době jich je asi osm a podle Vávry se nechystá žádné další propuštění. Vedle Měšťanské besedy chce ČNTS rozprodat i veškerou techniku, kterou užívala televize Nova (jeden přenosový vůz již zakoupila ČT).

„ČNTS jako společnost funguje dál, na tom prodej budovy nic nemění. Zatím žádné nové sídlo nemáme. Dáme včas vědět, kam se budeme stěhovat,“ ujišťuje Vávra. Podle mediálního zástupce CME Michala Donatha nelze očekávat, že by prodej budovy proběhl příliš rychle, a tak CME zatím otázku stěhování ČNTS neřeší. Firma se dříve pokoušela navázat spolupráci s televizí Galaxie a uvažovala o expanzi do televizi Prima, v obou případech však plány CME selhaly. Bývalý investor Novy se proto stále více soustředí na slovenskou televizi Markíza, která začíná čelit konkurenci Joj TV, dceřinné stanici TV Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .