Chystá Axel Springer v Polsku bulvární televizi?

radiotv-archivNěmecké vydavatelství Axel Springer, majitel největšího evropského bulvárního deníku Bild, uvažuje o vstupu na polský televizní trh. Koncern už v Polsku vydává velmi úspěšné bulvární noviny Fakt, které krátce po uvedení na trh na podzim předloňského roku předstihly v prodeji dosud nejúspěšnější polský deník Gazeta Wyborcza. Do portfolia Axel Springer Polska patří také polská mutace amerického zpravodajského týdeníku Newsweek a různé motoristické časopisy.
Informaci o tom, že by Axel Springer chtěl v Polsku provozovat televizi, přinesl německý magazín Kontakter. Podle něj by firma chtěla využít značky Fakt k dalším aktivitám. Už nyní například vydává knihy a různé časopisecké speciály. Polský mediální web Medialink.pl k tomu poznamenává, že vydavatel Faktu měl o polský trh s elektronickými médii vždycky velký zájem. „Fakt TV by mohl mít dobrou šanci v době příprav na start pozemního digitálního vysílání,“ míní redaktor Adrian Gabka.

Mluvčí spekulace nevyvrátil

Další polský server Wirtualnemedia.pl upozorňuje, že mluvčí německé centrály Axel Springer nechtěl informaci týdeníku potvrdit, ale ani vyvrátit: „Podle jeho slov koncern sleduje různé zajímavé byznysplány na trhu polských elektronických médií.“ V Polsku zatím žádný z novinových vydavatelů neprovozuje vlastní televizi a obvyklé to není ani v Německu. Tam třeba známý týdeník Der Spiegel připravuje pravidelný publicistický magazín, který ale nevysílá na vlastní stanici.
V Česku vlastní Axel Springer několik motorických titulů, Svět počítačů, Playboy, Popcorn a Top dívky. Předloni si registroval ochrannou známku časopisu Newsweek. Generální ředitel české pobočky firmy Ivan Ševčík tehdy prohlásil, že se vydavatelství nechystá v dohledné době vydávat tento zpravodajský časopis, ale do tří až pěti let se rozhodne, zda tak učiní. V oblasti elektronických médií se ale česká pobočka Axel Springer nikdy nepohybovala a ani se neúčastní licenčního řízení na pozice v prvních televizních multiplexech DVB-T.

V Česku je první vlaštovkou Mafra

Pro Českou republiku také není typické, že by některý vydavatel novin vlastnil televizi. Teprve nedávno získala společnost Mafra, která vydává deník Mladá fronta Dnes a jejíž majitel vlastní také Lidové noviny, kontrolní balík akcií hudebního kanálu Óčko. Mafra provozuje také televizní agenturu TVD, která v minulosti dodávala zpravodajství metropolitní televizi TV3. Propojení s televizním vysíláním má také česká mutace amerického měsíčníku National Geographic – v kabelech a na satelitu vysílá stejnojmenný televizní kanál s českými titulky.
Podobně jako Der Spiegel v minulosti uvažovaly o vlastním televizním magazínu Lidové noviny. Připravovat jej měli někdejší reportéři České televize Marek Vítek a Radan Šprongl. Ti loni založili vlastní televizní agenturu a v současné době natáčejí na zakázku pro českou armádu dokumenty o jejích misích v zahraničí. Firma také spolupracuje na projektu digitální zpravodajské televize Z1, o jejíž licenci žádá slovenská finanční skupina J&T.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .