Prima COOL a Sport 2 odstartovaly, další stanice v češtině se chystají

radiotv22O pozice na televizních ovladačích českých diváků je velká tlačenice. Další a další stanice se pokouší i v ekonomicky neklidné době zaujmout a dostat se na výsluní zájmu tuzemského publika. Už šest dní se o jejich přízeň uchází nové kanály COOL z portfolia TV Prima a Sport 2 z nabídky společnosti Zone Media. Oba míří spíše na cílovou skupinu mužů, ale i ženy by si v blízké budoucnosti mohly přijít na své.
Právě dámám je určena další připravovaná novinková stanice z rodiny TV Prima. O ženském kanálu Prima Club se mluví dlouhou dobu, jeho skutečné spuštění však management z Palmovky definitivně nepotvrdil. Licence k vysílání vyprší v červnu, podle posledních vyjádření generálního ředitele Marka Singera nelze skutečný start stanice do tohoto termínu potvrdit. „Do poloviny dubna budeme promýšlet dva scénáře v závislosti na tom, kolik peněz nám poskytnou investoři z GES Holding a MTG. Samozřejmě je možné, že Prima Club nebude vysílat. Je to padesát na padesát,“ uvedl v ekonomickém deníku E15.

Podobná nejistota provází i přípravy hudebního kanálu, který na základě licence MTV připravuje TV Nova. Stanice Nova Music měla podle prvotních plánů vysílat již v těchto dnech, poté se horizont startu posunul ke konci druhého čtvrtletí. V současné době hovoří generální ředitel TV Nova Petr Dvořák i o možnosti posunout zahájení vysílání až do příštího roku. Důvodem oddalování jsou propočty efektivnosti projektu a návratnosti investic, které se s finanční krizí posledních měsíců jeví méně uspokojivě.

Dalším subjektem, kterému pozvolna končí platnost licence k zahájení vysílání, je společnosti EBD. Patří majiteli Regionální Televizní Agentury (RTA) Jaroslavu Berkovi. Ze zákona měl právo na udělení licence poté, co se zavázal vzdát se analogových kmitočtů svých lokálních televizí, které jsou potřeba pro rozvoj digitálních sítí. V květnu vyprší termín pro spuštění projektu TV 7. Podle dřívějších vyjádření by TV 7 měla vysílat centrální program, který bude v určených blocích přepojován na jednotlivá regionální vysílání. ,,Jsme na 90 procent rozhodnuti spustit vysílání. Ještě si ale musíme ujasnit, jakým způsobem to uděláme,“ citoval deník E15 Berku.

COOL, Prima Club i TV7 by primárně měly vysílat prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Samozřejmě využijí i další formy přenosu svého signálu do domácností svých diváků (satelit, IPTV, kabelovky). A právě prostřednictvím těchto alternativních prostředníků míří za svými diváky další nové tématické kanály. Novinky pro zájemce o vysílání ve vysokém rozlišení přinesl v minulém týdnu satelitní operátor Skylink. Jeho nabídku kanálů vysílajících v kvalitě HD rozšířily dokumentární History Channel HD v české verzi a Discovery HD. Dalším aktuálním přírůstkem je pak filmový kanál Filmbox HD. Do konce letošního roku se ještě objeví v tuzemských vysílacích platformách česká verze dětské stanice Jetix Play.

Velké plány pro tuzemský a slovenský trh má stále distribuční společnost SPI International. I když jí v posledním roce nevyšly projekty erotického kanálu Erox a hudební stanice Revolution TV, nevzdává se a do našeho regionu chce přinést balík nových programů. Ke svým čtyřem stávajícím ( Filmbox, Filmbox Extra, Filmbox HD a Nostalgie) hodlá v blízké budoucnosti připojit další pro různé cílové skupiny.

Mužskému publiku bude určený Action Box, jehož hlavní náplní budou akční filmy a seriály. Protipólem k tomuto kanálu bude dámský Lady Box s romantickým nádechem. Rodinné filmy přinese třetí nová stanice Filmbox Family. V další vlně uvede SPI international hudební retro kanál pro starší publikum Nostalgia Musica TV. Zaměří se na hudební produkci z padesátých až osmdesátých let. Objevit by se měla zejména domácí tvorba v poměru dvě skladby české a jedna slovenská. Portfolio nových stanic SPI pak doplní ještě nepojmenovaný dokumentární kanál a Lady Box HD.

Ve stádiu příprav jsou i další projekty pro pozemní digitální vysílání. Lokální nízkorozpočtovou verzí se stanice TV Pohoda zahřívá pro ostrý start v příštím roce. Projekt ostravského podnikatele Radima Pařízka počítá se zacílením na dětské a teenagerské publikum. Má nárok na udělení kompenzační licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která mu umožní snadnější přístup do pozemních multiplexů. Podobně je na tom i Fero Fenič se svojí Febio TV. O licenci stejně jako Pařízek prozatím nepožádal, ale svůj projekt inteligentní plnoformátové televize ještě nevzdal. Složité je pro něj v době finanční krize získat seriózního investora. V minulých dnech se Fenič objevoval velmi často v médiích v souvislosti s jím pořádaným filmovým festivalem Febiofest. Musel čelit častým otázkám novinářů, které sklouzly právě k projektu Febio TV. Na žádnou z nich, týkající se termínu startu stanice či uzavření dohody s finančními institucemi, však neposkytl konkrétní odpověď.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .