Přichází nová éra digitalizace? S přechodem na HD rozlišení mohou mít problém zejména starší diváci

Po vypnutí analogového televizního vysílání a přechodu na terestrickou platformu DVB-T nastává po sedmi letech pozvolný přechod od standardního k vyššímu rozlišení obrazu. Některé televize hodlají v roce 2017 vysílat jen v HD. Netýká se to však nejrozšířenějšího příjmu na běžnou anténu ani kabelových televizí. Tam budou programy ve standardním rozlišení vysílat ještě několik let.

Operátoři se předhánějí v tom, kdo nabídne víc HD kanálů. Co ale můžete dělat, pokud o HD vysílání nemáte zájem? Ilustrační foto - O2TV

Operátoři se předhánějí v tom, kdo nabídne víc HD kanálů. Co ale můžete dělat, pokud o HD vysílání nemáte zájem? Ilustrační foto – O2TV

Nutnost výměny televizního přijímače, ale pouze u některých platforem

Pro část diváků může tato změna znamenat nutnost výměny dosavadního televizního přijímače i set top boxu. Na druhou stranu nelze opomenout, že podíl klasických CRT televizí v českých domácnostech v posledních pěti letech výrazně poklesl. Zatímco v roce 2010 využívalo CRT obrazovku přes 71 procent českých domácností, před rokem bychom ji našli pouze v 35 % domovů. Tvrdí to kontinuální výzkum Asociace televizních organizací, který je nedílnou součástí peoplemetrového projektu.

V této situaci není překvapivé, že některé televize uvažují o vypnutí vysílání v klasickém rozlišení. Jako první z česko-slovenských televizí ohlásila tento revoluční krok slovenská veřejnoprávní instituce RTVS. Ta před několika dny zpřístupnila na satelitu HD verze obou svých programů a stanovila přechodné období 18 měsíců. Do té doby by měl každý divák sledující RTVS přes satelit přejít na HD příjem. Sama RTVS vypne SD distribuci svých programů začátkem roku 2017.

Slovenská RTVS chystá revoluční krok, na satelitu bude vysílat pouze v HD

Co to znamená pro běžného diváka, který prozatím nemá potřebu přecházet na HD? Může i nadále sledovat své programy v klasickém rozlišení, ovšem v některých případech pouze na běžnou anténu nebo v nabídce své kabelové společnosti. Právě Slovensko je v tomto směru dosti specifické, jelikož terestrickou platformu DVB-T využívá pouhých deset procent domácností. Nejvíc diváků sleduje slovenské televize přes satelit nebo kabelovku.

Podobně jako v éře analogového televizního vysílání, i nyní má divák na výběr, u které přijímové platformy setrvá. Po přechodu na DVB-T část diváků zarputile odmítala sledování televize přes set top box. Pro tuto skupinu ponechala většina kabelových společností v nabídce i základní programy v analogovém režimu.

Česká televize vysvětluje pojem High Definition – HD

Co to je HD? Současné televizní vysílání je šířeno ve standardním rozlišení SD (Standard Definition), které odpovídá evropské analogové soustavě barevné televize PAL s formátem obrazu 4 : 3 a dvěma proloženými půlsnímky, kterých je za vteřinu 50. SD zobrazuje 414 720 obrazových bodů na 576 horizontálních řádcích, na každém je 720 obdélníkových obrazových bodů s poměrem stran 16 : 15. Jde o formát 576i25.

Oproti tomu plné rozlišení HD (High Definition) skládá obraz z 2 073 600 obrazových bodů (1080 řádků o 1920 bodech). Za vysoké rozlišení se považuje i obraz s rozlišením 921 600 bodů (720 × 1280). Oba systémy již mají čtvercový obrazový bod a formát obrazu 16 : 9. Pro přenos tohoto velkého počtu bodů se používá prokládané řádkování se dvěma půlsnímky („i“ jako interlaced) a postupné řádkování s jedním snímkem („p“ jako progressive). V Evropě se standardně využívá snímkový kmitočet 25 nebo 50 Hz s tím, že u prokládaného řádkování se 25 snímků za vteřinu rozdělí na 50 půlsnímků, aby obraz neblikal. V praxi se tak uplatňují dva formáty, 1080i25 nebo 720p50.

Až pětinásobně vyšší počet obrazových bodů při rozlišení HD umožňuje zobrazovat podstatně větší obrazové detaily než v případě vysílání v kvalitě SD. Obraz tak může být ostřejší, jasnější a rovněž podání barev je podstatně věrnější. Obraz je proto vhodné sledovat i ze vzdálenosti tří výšek obrazu (3H) oproti 6H u standardního rozlišení.

Zdroj: web České televize.

Standardní rozlišení televize můžete i nadále přijímat na běžnou anténu nebo v kabelu

Podobný postup lze očekávat i pokud jde o postupný přechod od SD k HD vysílání. Standardní rozlišení zdaleka nevymizí a většina programů bude i nadále dostupná tímto způsobem. Právě dominantní terestrická platforma, která v České republice stále oslovuje přes padesát procent televizních diváků, zůstane i v příštích letech „SD pozitivní“.

Pokud jde o kabelové společnosti, ty se budou předhánět v tom, která nabízí víc HD programů. Žádný kabelový operátor si však v nejbližších pěti letech nedovolí vyřadit z nabídky standardní rozlišení. Riskoval by totiž ztrátu klíčové části platících abonentů, kteří upřednostňují právě televizní služby. V tomto směru se tedy diváci rozhodně nemusí bát, že by přišli o své programy tak, jak je znají.

Satelitní divácí obecně nemají problém s HD příjmem

Krok Rozhlasu a televize Slovenska lze vnímat pouze jako posun k modernější technologické platformě zacílený na tu skupinu diváků, která už má k dispozici příjem HD vysílání. Právě v oblasti satelitního příjmu je dnes už HD přijímač nutností a to nejen z důvodu vyššího rozlišení ale i z důvodu přechodu operátorů na úspornější standard MPEG-4. Kanály v tomto standardu lze sledovat jen v přijímačích s podporou HD.

Tato skupina diváků navíc požaduje stále mnohem víc programů v HD rozlišení z důvodu lepšího diváckého zážitku. Za dané situace je logické, že žádná z televizí nechce dlouhodobě platit za souběžné HD i SD vysílání.

Na druhou stranu, nejsledovanější české televize prozatím přechod výhradně k HD rozlišení nechystají. Na satelitu je sice k dispozici většina tuzemských programů i ve vysokém rozlišení, jejich standardní verze ale prozatím nemají stanovený termín vypnutí. Klidně je tedy můžeme sledovat ještě několik dalších let.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .