Přesně to zde chybělo, míní čtenáři RadioTV o programu Prima ZOOM

prima-zoom-167Nový dokumentární kanál Prima ZOOM si v prvních dnech vysílání získal sympatie mnoha diváků. Do redakční pošty nám přišlo několik děkovných mailů, které chválí nový program skupiny FTV Prima. Zařazení programu do neplacené zemské platformy DVB-T tak přineslo své ovoce.

Do redakční pošty někdy dostáváme různé maily. Mnoho diváků si nás díky vyhledávačům spojuje přímo s provozovateli rozhlasových a televizních stanic. Proto se k nám někdy dostanou i vzkazy těch, kteří by je chtěli adresovat přímo televizním stanicím. Díky tomu se nám sešlo několik děkovných mailů k úspěšnému uvedení produktu Prima ZOOM na český trh.

Vážení, děkuji Vám za TV Prima ZOOM. To zde chybělo. Jste vynikající, vydržte,“ napsal čtenář Josef Seidl. Další pisatel byl o něco sdílnější. „Líbí se mi vynikající dokumenty, které přináší nová televize Zoom. Je fajn, že vysíláte válečné dokumenty nebo pořady o přírodě. Ještě mi u vás chybí ekonomické dokumenty nebo pořady zabývající se zločinem,“ napsal čtenář, který se podepsal jako Honza Novák. Dalších několik mailů bylo už jen stručných, v pozitivním duchu.

I když naše redakce není nijak provázána s provozovatelem programu Prima ZOOM, a před začátkem vysílání jsme k tomuto projektu publikovali kritický názor, děkovné pozdravy diváků alespoň touto formou zveřejňujeme a odevzdáváme kompetentním osobám na Primě.

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. Petr H

    Ano, Prima ZOOM je perfektni program, davaji tam spickove dokumenty (napr. o astronomii, technice) a vse cesky. Koukam na tento program casto. Jine TV tady spousteji nove programy, ktere radeji nezapinam (i kdyz chapu, ze si divaky najdou), ja mam vyssi naroky (a asi i IQ), tak mi ZOOM plne vyhovuje! Doufam, ze v teto podobe zustane…

  2. Barka

    A nejlepší na tomhle kanále je , že nám vysvětlují , co bylo před 200 000 000
    lety. Tady už ani IQ ani Bohnice nepomůžou, ale celkově ho řadím výše než
    zaniklou Pětku. Je to jeden z tisíce světových kanálů, který využívá hloupost
    lidí nad kvalitní knihou. Dostojevskij by se divil, čím lze uspokojit dnešního
    člověka.

  3. Jenda

    Neřekl bych, že Zoom je vyloženě špatný, ale poněkud se tam hraje licitovaný mariáš s fakty a to by u pořadů toho typu být nemělo. Dnes jsem viděl „Poselství katastrof 2“ a to konkrétně epizodu zabývající se železničním neštěstím u Eschede. Pro neznalé tématu: Jedná se o neštěstí, kdy vlivem prasknutí obruče vozového kola, pro zcela konstrukčně špatné řešení odpružení obručí, běžné u pomalých tramvají, nevhodné pro rychlovlaky. Tedy pro tuto chybu došlo k vykolejení rychlíku v rychlosti 160 km/h a nárazu do mostu /silniční nadjezd/ který se na vlak následně zřítil. Více jak 100 mrtvých a rozsáhlé škody. Fakticky /tedy jako věrohodností faktů/ to bylo víceméně správně, ale – zcela podivně vysvětlená chronologie nehodového děje, tedy spíše zásadně špatně. Mechanismus vykolejení jen mlhavě naznačen, respektive téměř nevysvětlen. I to, že se nehodě dalo s jistotou předejít, nebo nemusela být alespoň tak fatální. Vinu na tom měla, ač je to k nevíře, pověstná německá důkladnost. Cestující, vedle jehož sedadla doslova „prostřelila“ stržená obruč podlahu vozu, kterým následně začaly otřásat silné vibrace, se šel zeptat průvodčího, zda něco není v pořádku. Ten mínil, že pokud má zastavit vlak pomocí záchranné brzdy, musí se optat vlakvedoucího. Zachovali tedy sice pověstnou německou subordinaci, ale vlak mezitím urazil dalších pět kilometrů a zbylý díl obruče zaklíněný mezi podlahou a podvozkem vozu poničil a přestavil výměnu pod jedoucím vlakem, před vjezdem do stanice Eschede. Výsledek je známý. Připomíná nám jej pomník vedle trati.

    To bych sice strávil, ani autoři scénáře jistě nepatří mezi železniční fandy a nehltají odbornou literaturu. Ale další epizoda se týkala neštěstí, při vjezdu nebržděného vlaku na obsazenou kolej. Selhání brzd vysvětleno typicky televizně, pro milovníky železnic důvod k pochybám. Ale co bylo zlatým hřebem pořadu, tak byla esej o tom, že pneumatické brzdy se již u moderních rychlovlaků nepoužívají, jsa fatálně nespolehlivé a nyní se brzdí „zcela novou revoluční metodou“ která vůbec nepotřebuje vzduch a také „pochopitelně nikdy nechybuje“. A to funguje nyní tak, že motor hnaný setrvačností bržděného vlaku vyrábí proud, který vrací do trolejové sítě a tím klade mechanický odpor, kterým se vlak zcela zastaví, jak míní autoři. Inu, tedy tzv. rekuperační brždění trakčními motory je jistě věc výborná. Dokonce velmi šetří nejen cennou energii, ale i mechanické díly podvozků. To je pravda, řekli by bořiči mýtů. Ale mimo to že je to skutečně pravda, tak tato metoda je známá už od dob, kdy vůbec elektrická trakce existuje. Dříve se tato získaná energie sice mařila v odporech, kde se měnila v neužitečné teplo, později přišli na to, že i s tou trolejí je to možné. U stejnosměrné trakce pohoda, u střídavé trochu jsou s tím potíže, ale jde to pořešit.

    Ale nelze zapomenout na to, že čím rekuperací brzdící vlak více zpomaluje, rekuperační brzda se stává čím dál tím více neúčinnou. Poklesne li rychlost pod 15 – 10 km/h, ke slovu musí přijít stará dobrá brzda vzduchová. Při nulové rychlosti /třeba nutnosti stání vlaku ve svahu, např. před návěstidlem/, je už zcela k ničemu. Je závislá totiž na pohybu vlaku. Aby totiž motor vyráběl proud, musí se jaksi točit, pokud se točí, vlak musí jet. Jak jednoduché, milý Watsone…

    Resumé:
    Rád se dívám na seriály o leteckých neštěstích, i letecká technika mne zajímá. Ale protože o dopravních letadlech vím prd a pokud autoři těchto pořadů postupují stejně, žiji v blažené nevědomosti.

    Ale abych nebyl tak kritický. Snaha tu je. Pořad lépe než „Ordinace“ a „Dallasy“. Ale co by člověk mohl chtít o televize, že? Možná se budou moci chlapi o tom pohádat v hospodě. Pokud někdo nahodí téma o rekuperaci /třeba se zrovna nechtějí bavit o fotbale/ tak sečtělého štamgasta ihned spolustolovníci utřou; „co kecáš vole, bylo to v televizi? Ne??“

  4. Barka

    O tom, že je Zoom i přes svou naprostou vědeckou labilitu lepší než Dallasy nelze
    než souhlasit. Jenom nevím, k čemu tahle pavěda přispívá. Do kapes určitě.
    Sledoval jsem přednášku jednoho váženého profesora zabývající se částicovou
    fyzikou a byl velmi překvapen , že ještě někdo věří na datování fosilií, o tom,
    že buňka je naprosto primitivní atd. Zoom určitě po vzoru NG , která je účelově
    placená ,vědecké povědomí nepřinese. Spíše naopak. Neni to tak dlouho, co jsme
    se ve škole učili, že Země je stará 18 mld let a jsme potomky nějakého
    pračlověka vykopaného tuším v Německu. Bohužel se s koncem sedláků vytratil i
    selský rozum. Přesto zastávám názor , že dokumenty na Zoom jsou spíše k pláči.
    Bohatě mě stačily údaje z bitev v Západní Evropě. Ta neznalost problému byla
    až zarážející a o faktech ? Opravdu k pláči. Čekám , že až se podívám do
    programu , bude zase něco o tučňácích. Je škoda , že se v TV neobjevují v dokumentach více naši špičkový a vzdělaní učenci. Myslím ty poctivé.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .