Politikům v televizi překáží fotbal a chybí poezie. Ředitelka musí pryč

rtvs_logo_velke_perexGLOSA – Argumenty pro odvolání generálního ředitele veřejnoprávní instituce mohou nabýt až absurdních rozměrů. Iniciátor odvolání ředitelky Rozhlasu a televize Slovenska například postrádá v televizním vysílání poezii a vadí mu fotbalové přenosy z EURO 2012 na dvou programech současně. Co všechno vyčítají politici ředitelce?

Chybí poezie, fotbalu je moc, nová grafika je zbytečná a diskusní pořad známého publicisty Štefana Hríba je potřeba „jinak nastavit“. I to jsou některé z výhrad předsedy slovenského parlamentního výboru pro kulturu a média. Dušan Jarjabek, politk, který se stal známý díky straně HZDS Vladimíra Mečiara nyní ovlivňuje dění z pozice poslance jediné vládní strany SMER-SD. A jelikož se dlouhodobě vyjadřuje k mediální problematice, je potřeba jeho názory brát v potaz.

Problém je, když se poslanec posouvá do role člověka, který chce ovlivňovat program televize. Že mu chybí na obrazovce poezie? Že se mu nelíbí jeden diskusní pořad? Že mu vyloženě překáží, že Slovenská televize v době konání fotbalového šampionátu vysílá dva zápasy současně na obou svých kanálech? Co na tom, že jde o výjimečnou situaci, k niž došlo dvakrát za celé trvání šampionátu? A ta grafika – proč ji vůbec televize objednala když nemá peníze? Nemohla by radši vysílat bez upoutávek, když ji stejně nikdo nesleduje?

Dušan Jarjabek má specifickou představu o fungování televize a rádia veřejné služby. Je to dáno tím, že on sám je umělec a do jisté míry intelektuál. I proto má pocit, že na obrazovce je málo poezie a náročnějších žánrů a zřejmě by uvítal jiné portfolio pořadů. Co kdyby ale jiný poslanec zastupoval myslivce nebo rybaře a chyběl by mu jiný specifický magazín? Byl by to důvod k odvolání generální ředitelky? I v situaci, kdy se podobné magazíny dají najít na specializovaných kabelových kanálech, konkrétně na F&H?

Dění nejen na Slovensku ukazuje, jak nezávislost médií veřejné služby funguje v praxi. Řadový poslanec má pocit, že může mluvit do programové skladby a profilace jednotlivých pořadů jen díky tomu, že je poslancem. Pokud mu ředitel nevyhoví, měl by skončit. Ano, tak to funguje v některých jiných zemích. Dotyčné země ale jen stěží můžeme označit za svobodné.

Abychom ale byli spravedliví – samozřejmě rozumíme tomu, že v případě odvolání generální ředitelky RTVS jde jen o politický a mocenský boj mezi stranou SMER-SD a bývalými vládními stranami. Až teď se ukazuje, jak bylo spojení Slovenského rozhlasu a Slovenské televize v jeden celek nepromyšlené. Vládní strana s pohodlnou většinou v parlamentu může díky tomu odvolat kohokoliv v čele veřejnoprávního média, kdo se jí znelíbí. Opoziční politici nyní zbytečně kritizují odvolávání generální ředitelky Miloslavy Zemkové. Tuto situaci nepřímo sami způsobili.

rtvs_banner_2

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,