Nově vyšla sázka na ověřené projekty, Prima ztrácí s novinkami

robin1 Tuzemské televizní stanice vstoupily do silné části jarní sezóny. Co první březnové týdny ukazují? TV Nova jako lídr trhu vsadila na prověřené pořady, na které se diváci dlouhodobě rádi dívají. Prima TV odvážně přináší větší porci novinek původní tvorby, nicméně vytvořit si u publika silný divácký návyk na ně se jí nedaří. TV Barrandov po malých krůčcích stoupá k vysněnému tržnímu podílu, který by na konci tohoto roku měl dosáhnout úrovně šesti procent.

Žádné nejisté experimentování – to je krédem programových plánů na Nově. Konzervativní plán vychází. Úplných novinek ve schématu mnoho není a stabilní sledovanost stálic zajišťuje dlouhodobé jedničce neohrožené místo v čele peletonu. Slabý výkon Kobry 11 během lednových a únorových pondělních večerů nahradila druhá řada domácí Kriminálky Anděl a s téměř dvojnásobnou sledovaností. Oproti německé sérii se vrátila na čísla, která generovala její první řada (1,8 milionu diváků). Podobně velké publikum zaujal návrat Pojišťovny štěstí, která svojí závěrečnou pátou řadou obsadila nedělní večery. Nova zaznamenala příliv diváků v už tak výtečný úterní a čtvrteční prime time poté, co Prima vyklidila pozice ukončením telenovely Velmi křehké vztahy. Ordinace v růžové zahradě tak oslovuje neskutečných 2,3 milionu diváků. Primácké úterní Přešlapy, ani čtvrteční seznamka Rande naslepo zatím nedokázaly nalákat celé devítisettisícové publikum VKVéček zpět.

Hledat výrazné úspěchy na Primě je v poslední době úkol velmi obtížný. Dobře se etabloval bulvární Top Star magazín, diváci neztrácejí zájem ani o Zdeňka Pohlreicha v reality show Ano, šéfe!. S novinkami to tak růžové není. Sice jich tuzemská komerční dvojka přináší z privátních televizí nejvíc, ale mnohé z nich nemají sílu dosáhnout ani na současný podíl Primy na trhu. Jak informoval server Digizone.cz, úvodní díl castingové show Robin Hood – Cesta ke slávě zaujal pouze 283 tisíc lidí (sedmiprocentní podíl na trhu), druhý díl na tom nebyl o moc lépe. Katastrofální číslo dopředu masivně propagovaného formátu by se mohlo postupně zvýšit nástupem živě vysílaných vyřazovacích kol a mediální spoluprací s nejčtenějším tuzemským deníkem Blesk. Druhým top titulem pro letošní jaro na Primě je vztahový seriál Zázraky života, který začal v pondělí večer. Bohužel je nasazen do stejného slotu jako Kriminálka Anděl a to až týden po jejím úspěšném startu. Pozici v tomto souboji tak má ztíženou od začátku a musí spoléhat na to, že odloudí část ženského publika, které dá přednost romantice před detektivkou.

Trochu nenápadně, ale o to víc překvapivě, boduje třetí plnoformátová stanice TV Barrandov. V souboji o diváky se snaží pro jednotlivé sloty najít alternativní formáty a u mnohých z nich se jí to daří. Úspěšně se uvedla premiéra úterní talkshow Mazec (téměř šest a půl procenta podílu ve skupině 15+), do prime time se dostaly retro seriály Bylo nás šest (středa) a Dynastie Nováků (pátky od 20.05 od dubna), které si část diváků oblíbila a zatím je jich dost na pokrytí barrandovských ambic, které jsou deklarovány číslovkou šesti procent podílu na konci tohoto roku.

Hlavní jarní sezóna je stále na svém začátku, je možné, že se dočkáme v programování jednotlivých stanic některých změn, nicméně tak jak jsou nyní rozdány divácké karty, tak to vypadá na setrvalý stav. Nadvládu Novy doprovází primácké hledání několika programových kotev, které by měly alespoň v nejdůležitějších časech donutit část obecenstva přepnout na ni a barrandovské přidávání cihly k cihle, které v současnosti směřuje ok bsazení třetinového tržního podílu v porovnání s nejbližším konkurentem, kterým je TV Prima.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .