Jaromír Bosák: Sport na ČT šetří, kde se dá

bosakARCHIV RADIOTV (2002) – Exkluzivní rozhovor serveru RadioTV s šéfredaktorem sportu České televize Jaromírem Bosákem o finanční situaci ČT, krachu KirchMedia, sporu s televizí Nova a chystaném výběrovém řízení na jeho funkci. Rozhovor vznikl v dubnu 2002, vedl ho tehdejší šéfredaktor RadioTV Jan Potůček. Jaromír Bosák v té době šéfoval sportovní redakci na Kavčích horách. Pak musel svou funkci nedobrovolně odevzdat, na jeho místo přišel Otakar Černý. Bosák tehdy uvažoval o úplném odchodu z ČT, nakonec v televizi zůstal.

O sportu se v České televizi hovoří stále více. Nejen že zabírá prostor na druhém programu, ale vedení ČT uvažuje o spuštění speciálního sportovního kanálu. Televize si dokonce už zaregistrovala ochrannou známku na název ČT Sport. Laik by předpokládal, že o projektu bude vědět šéfredaktor sportovní redakce. Jaromíra Bosáka ale informace o kanálu ČT Sport překvapila jako řadu jiných lidí z oboru. Rozhovor, který vám teď nabízíme, se ale netýká jenom plánů managementu Jiřího Balvína. Česká televize nedávno vypsala výběrové řízení na šéfredaktora sportu, termín uzávěrky přihlášek stanovila na dnešek. Bosák potvrdil, že se konkurzu zúčastní.

Česká televize nedávno vedla urputná jednání o tom, zda koupí vysílací práva k fotbalovému zápasu Liberce s Dortmundem. Vy jste k tomu ještě dva dny před vysíláním řekl, že peníze nejsou, protože redakce sportu musela už počtvrté od začátku roku škrtat. Co se stalo, že se nakonec peníze našly?

Bylo to trošku komplikované, protože ten zápas, respektive dvojzápas Liberec – Dortmund se prodával dohromady s reprezentačním zápasem ve Walsu, takže se jednalo o tři zápasy najednou. Tím narostla cena, takže nabídku odmítla i Nova. Nakonec jsme ale majitele práv, agenturu ISA, přesvědčili o tom, že chceme jenom dva zápasy s Libercem. O uvolnění peněz rozhodlo vedení televize po jednání ekonomické rady ČT. Peníze se vyškrabaly z posledních rezerv, které existovaly.

Vrátily se televizi zpátky ve formě příjmů z reklamy?

Agentura ISA získala od ČT i reklamní čas, který věnovala svým partnerům. Pravda je, že jsme zkoušeli nalézt vlastního partnera, který by náklady spojené s nákupem práv přes sponzorské vzkazy zaplatil. Jednání vypadala dobře, ale nakonec do toho zasáhla ISA, která si to dobře pohlídala. Nevydělali jsme nic moc. Ale jinak se běžně snažíme, aby sponzoři věnovali přes sponzorské vzkazy peníze, kterými je možné financovat sportovní přenosy.

Jak hodně musíte šetřit?

Strašně. Dnes jsme v situaci, že se už uvažuje, kam vůbec pošleme štáb, kam pojedou dva lidi, nebo jenom jeden člověk. Museli jsme omezit spoustu výdajů. Na Ligu mistrů do Německa nebo Itálie jedním autem, protože to je levnější než letadlo. Je to docela nepříjemné, protože člověk deset, dvanáct hodin řídí, pak se několik hodin vyspí a jde komentovat, takže o přípravě nemůže být ani řeči. Vede nás k tomu ekonomická situace, protože peníze opravdu nejsou. Televize je v takové situaci, že zatím nevidím v rozsahu nejbližších měsíců nějaké výrazné zlepšení.

Diváci programu ČT 2 si často stěžují, že se z jejich oblíbeného kanálu stává sportovní stanice. Považujete současné zastoupení sportu na ČT 2 za vyrovnané?

Byl bych asi špatný šéfredaktor sportu, kdybych řekl, že sportu je tam hodně. Myslím, že v současné podobě je to docela vyvážené. Chápu lidi, kteří nemají rádi sport,  notabene když při velkých sportovních událostech, jako jsou olympijské hry nebo mistrovství světa v hokeji a fotbale, zabere celé vysílání ČT 2. Ale filosofický náhled na sport se mění. Možná to překvapí, ale my v současné době vysíláme – když odečtu olympiádu – méně sportu než Maďaři nebo Rakušané. Před třemi týdny jsem sledoval německou veřejnoprávní televizi ARD, a to by někteří naši milovníci kultury asi nepřežili. Sportovní program tam začal ve 12:20 závod sdruženým, pokračoval biatlonem a fotbalem až do 19:20. Tím neříkám, že by to tak mělo být každý den.

Německo se ale nedá s Českou republikou porovnávat.

To určitě ne, Němci jako velký národ mají daleko víc úspěšných sportovců, takže je sledují. Ale myslím si, že je třeba přestat pohlížet na sport jako na něco, co nepatří do kultury. Už staré Řecko o tom hovoří zcela jasně – vyrovnaná porce psychična a fyzična, těla a duše. Ono to má co do sebe i co se týká televizního vysílání, protože když si člověk všimne, jak vypadala programová schémata před pěti šesti lety, a jak vypadají dnes, tak sport přechází do prime timu. A nejen u českých televizí, všude. Proto se hrají Ligy mistrů ve tři čtvrtě na devět, je z toho velké divadlo. Veškeré rozhodující sportovní akce přesouvají do večerních hodin.

Čím to je?

Myslím si, že sport začíná suplovat showbyznys, který se už hodně okoukal. Je pořád o tom samém, nic nového se v něm neděje. Není to žádné překvapení. Kdežto sport probíhá ve chvíli, kdy divák sleduje televizi, je to na živo. Probíhají v něm obrovské emoce, je tam napětí. Divák neví, jak to skončí, což se u show říct nedá.

Jenže zábavné pořady přitahují především ženy, a ty se o sport příliš nezajímají.

Možná byste se divil, kolik žen sleduje sport. A nejde přitom jenom o krasobruslení, bývá to hokej nebo fotbal. Troufám si tvrdit, že ve většině míst civilizovaného světa sport skutečně přejímá úkoly a atributy, které nosí hlavní večerní program.

Generální ředitel ČT Jiří Balvín v nedávném rozhovoru pro deník Právo řekl, že ČT připravuje vlastní sportovní kanál. Vy jste řekl, že o tomto projektu nic nevíte. Jak je to možné?

O tom projektu vím v podstatě to, co jsem si přečetl v Právu a poté jsme o tom měli pohovor i s ředitelem zpravodajství Zbyňkem Honysem. Hovoří se o tom, že by mělo jít kabelovou stanici, případně satelitní. Já bych se spíš přikláněl k tomu, aby ČT napnula síly k digitalizaci, protože pak by to bylo mnohem jednodušší. V digitální multiplexu se počítá s jedním ryze sportovním, nebo sportovně-publicistickým kanálem. Digitalizace je ovšem otázka peněz, a při současné finanční situaci ČT ji nevidím dříve než v horizontu dvou let. Takže start sportovního kanálu ČT v příštím roce.

… je asi předčasný.

Popravdě řečeno si to nedovedu představit. Protože to by znamenalo zvýšení výroby, zvýšení objemu peněz a rozšíření redakce. Loňských 1.300 hodin sportovního vysílání zajišťovalo 27 lidí, z toho 11 nebo 12 redaktorů. Sport přitom zabírá zdaleka největší podíl výroby ČT. Za současného stavu si nedokážu představit, že bych jim ještě řekl, aby zvýšili výkony o dalších 50 procent. To prostě nejde, navíc je tu Zákoník práce. Pro mě je ta představa zatím neuchopitelná, a souvisí s ní celá řada dalších problémů. Většina přenosových práv, na které má ČT podepsané smlouvy, zní na terestrické vysílání. Znamenalo by to tedy revokaci smluv se všemi partnery a jejich rozšíření na kabelová a satelitní práva.

Neexistuje představa, že by se čistě sportovním kanálem stal program ČT 2?

To by asi nebylo dobré. Teď možná trochu mluvím proti sobě, ale ČT má ze zákona spoustu povinností a musí je naplňovat. Jeden kanál na to nestačí. ČT potřebuje dva kanály, jeden pro širokou diváckou obec, který by jí vydělával, a druhý pro minority. Ale to by nemělo znamenat, že půjde jenom o vysílání pro nejmenší menšiny. Třeba sportovní divák není menšina, přenosy sleduje polovina z deseti milionů lidí. Někoho zajímá to, jiného tamto.

Vrátím se ještě k projektu sportovního kanálu. ČT si minulý týden nechala zaregistrovat ochrannou známku na název ČT Sport. Informace o chystaném sportovním kanálu se objevila dva týdny poté, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila kabelovou a satelitní licenci stanici Galaxie Sport. Myslíte si, že to může mít nějakou souvislost – že veřejnoprávní televize reaguje na poptávku po čistě sportovním kanálu?

Bylo by to vlastně dobře, kdyby se snažila tyto stanice dohnat. Sport má jedno obrovské specifikum oproti ostatním žánrům – dá se na něm vydělat. Nejen z reklamy, ale i ze sponzoringu. Jenom na něm vydělala redakce sportu ČT za loňský rok zhruba 50 miliónů korun. Sportovní kanál je ale do určité míry také ekonomická úvaha. Nesmí se nastavit tak, jako to udělal Sport 1, který začal s velkou pompou, ale nasadil nekřesťanské ceny – a to hned dvakrát: lidem, kteří si ho chtěli předplatit, a směrem k vlastníkům vysílacích práv. Tím zcela zkazil trh, protože nabízel trojnásobek i čtyřnásobek cen, které se normálně platí. Žádná s televizí s nimi za takových podmínek samozřejmě nemohla soutěžit, takže třeba kvalifikační zápasy pro mistrovství světa ve fotbale sledovalo jenom několik tisíc lidí, kteří měli Sport 1, protože platit 100 tisíc dolarů za zápas nám přišlo zvrhlé. Ten kanál prostě musel zkrachovat.

Řada lidí ale Sport 1 považovala za kvalitní televizní kanál.

Profesně to dělali velmi dobře, ale od začátku do konce měli špatný marketing. Velmi dobré byly jejich přenosy z české fotbalové ligy, které si sami připravovali. Nám by přímá konkurence svým způsobem pomohla, protože nemůžeme odvysílat všechno a divák by byl spokojený. Sport 1 zaniknul a teď je otázka, co vznikne s prostorem, který tady po něm zůstal.

Je evidentní, že Galaxie Sport chce tento prostor využít.

Snaha Galaxie Sport je jednoznačná: pochopili, že stavět něco jako TV3, která moc nevydělávala, je nesmysl, a začali znovu se sportem. Nevím, jestli jsou to ti samí lidé, do toho nevidím. Je tu ale otázka, pro jak velké území budou vysílat a kolik peněz mají na nákup práv, aby nedopadli v malém jako Kirch. Česká televize má výhodu v tom, že by (snad) neměla nikdy zkrachovat. Může proto stavět na trochu pevnějších základech. Ale je to taky o tom, že by měla mít na investice do nového programu, což se bojím, že v tuto chvíli nemá.

Měl by tedy vzniknout sportovní kanál České televize?

Divák si může vybrat – má právo si vybrat – a je to tak dobře. Vůbec by mi nevadilo, kdyby jeden sportovní kanál byl i pod hlavičkou ČT. Teď je jenom otázka mít na to a řešit, jestli jít na kabel a satelit – já bych počkal na digitalizaci.

Zmínil jste Leo Kircha. Jeho společnost KirchMedia požádala minulý týden o ochranu před věřiteli. ČT nakupovala od KirchMedia práva ke sportovním přenosům. Můžete říci, o jaká práva šlo v poslední době a zda není ohroženo vysílání těchto přenosů?

V poslední době jsme od „Kirchů“ nakupovali mistrovství světa v kopané 2002, smlouva podepisovala loni. Zároveň jsme prodlužovali smlouvu na mistrovství světa v hokeji na léta 2004 a 2006. Zajímal nás hlavně rok 2004, kdy by se měl šampionát konat v Praze – pokud se podaří postavit halu. Díky těmto jednáním jsme se seznámili se situací v KirchMedia. Práva na hokej prodává firma CWL, kterou Kirch prakticky absorboval. Zajímalo nás, jak se bude situace okolo Kircha vyvíjet, ale myslím si, že na naše teritorium to nebude mít žádný dopad. Rozhodně ne v tom, že by lidé neviděli mistrovství světa ve fotbale, protože je zaplacené a smlouvy jsou podepsány, takže jakákoli nástupnická organizace je musí převzít.

A mistrovství světa v hokeji?

Smlouva na šampionát v roce 2003 je v plnění, platíme průběžně. Jde o tak velké částky, že se to nedá platit najednou. Jediný problém může nastat u hokejového šampionátu 2004 a 2006, ale upřímně řečeno zatím nevím jaký, protože jestli dobře čtu noviny a rozumím tomu, co čtu, všichni v Německu dělají všechno pro to, aby Kirchovo impérium nepadlo. Krach by totiž nepostihnul jenom sportovní kluby, ale i spoustu dalších subjektů a celkově by ohrozil hospodářství.

Jak by to tam mohlo dopadnout?

Je jasné, že Berlusconiho si Němci k sobě nepustí, otázka je u Murdocha. Proti němu by mohl zasáhnout nějaký antimonopolní úřad Evropské unie, protože ovládá Británii a další části Evropy. I když není problém vytvořit dceřinnou společnost. Odhaduji, že tak nějak by to mohlo dopadnout. Kirchovo impérium samo o sobě se nezhroutí, spíš si myslím, že se rozloží.
Otázka je, jestli budou dál fungovat placené kanály jako Premiere, která vysílá Formuli 1, Bundesligu a další fotbalové ligy.

Televize Nova loni odkoupila vysílací práva pro domácí fotbalové ligy a přátelské zápasy na území České republiky pro následující dvě sezóny. Nastal tu určitý problém s pořadem Dohráno na ČT, o kterém Nova tvrdí, že není zpravodajský a tudíž by jí ČT měla za příspěvky v něm platit.

Jde o dlouhodobý problém. Je fakt, že ČT byla ve hře a mohla získat práva na I. fotbalovou Gambrinus ligu, ale nakonec nedošlo k dohodě a byli jsme trošku použiti jako klín, aby cena na druhé straně trošku narostla. Ale to patří k věci, taková je branže. Co se týká pořadu Dohráno, tak vzhledem k tomu, že je považuji za to nejlepší, co se v tom žánru na obrazovkách českých televizí objevuje, uděláme všechno pro to, abychom ho mohli vysílat dál.

Jak?

Druhá strana tvrdí, že to není zpravodajský pořad, my tvrdíme, že ano. Tam je kámen úrazu. Na zpravodajství je nárok ze zákona. Pokud by se prokázalo, že jde o publicistiku, jak tvrdí Nova, neměl by šanci na přežití. Ale z mého pohledu je to jednoznačně zpravodajská záležitost, protože v Dohráno jsou reportáže ze zápasů a rozhovory s hráči, což je podle mě tak čisté zpravodajství, že to lze těžko napadnout.

Nova ale tvrdí, že vysíláte reportáže o zápasech, které proběhly třeba před týdnem.

Jestli jde o zápas, který se hrál v pátek a vysíláme o něm v neděli, tak tam nevidím problém, protože i v hlavních zpravodajských relacích – Událostech a Televizních novinách – se informuje o události, která se stala přede dvěma dny a měla nějaký vývoj. Jednoznačně trváme na tom, že pořad Dohráno je zpravodajský.

Jak vlastně takový spor probíhá? Ví se o něm už půl roku. Dochází k jednáním na úrovni právních zástupců, nebo jak probíhá komunikace mezi Novou a ČT?

Určitá výhoda je v tom, že se znám s Pavlem Zunou ještě z doby, kdy působil v ČT. Občas spolu hrajeme fotbal. Když máme nějaký problém, vykomunikujeme ho, a zatím se nám daří to hrát „na férovku“. Žádný větší konflikt tedy zatím nehrozí. Ale začne hrozit asi ve chvíli, kdy se do toho vloží Prima, která získala od Novy sublicenci na fotbal. V téhle sezóně Prima odvysílá ještě dva fotbalové zápasy, v příští sezóně toho bude asi daleko víc. Právě na Primě by měl běžet fotbalový magazín. Je otázka, v kolik hodin, ale určitě to nebude ve 23:00, kam se teď přesunul pořad Dohráno. Když se Dohráno vysílalo okolo desáté hodiny, sledovalo ho daleko víc diváků. Lidi chodí druhý den do práce, do škol.

Jak vás může Prima v tomhle ohrozit?

Když Prima přijde s magazínem, vznikne obrovský tlak, abychom si nekonkurovali – protože si myslím, že naše redakce to dělá opravdu dobře. Pokud nepůjde vyhrát ten boj kvalitou, bude třeba nás dostat z trhu. Je to taková schizofrenní situace pro sponzory a fotbalový svaz, který by byl nejradši, kdyby se o fotbalu vysílalo co nejvíce. Svaz nás příliš nekritizuje, ale ve chvíli, kdy je k tomu bude Nova jako majitel práv tlačit, můžeme se možná dočkat nějakých soubojů a verdiktů. Bude mě docela zajímat, kdo v konečné instanci rozhodne, co je zpravodajské, a co ne. Bude to asi dost složité, protože budeme hrát proti dvěma televizím najednou. Asi nikdo už nepochybuje o tom, že Nova s Primou spolupracují.

Jak je to s hokejem? Tam je na tom Česká televize asi mnohem lépe.

Práva jsou podepsána do roku 2004 s opcí na hokejovou extraligu. V tuto chvíli nehrozí žádná změna, hokej by se neměl dostat na žádnou jinou stanici. Otázka zní, jak ta soutěž bude vypadat za několik let, protože nejlepší hráči odešli do zahraničí. Klesá návštěvnost na stadionech i sledovanost. Musíme se s lidmi z BPA, kteří vlastní práva, po sezóně sejít a říci si, co bude dál, jak vylepšit image hokeje a jak něco zlepšit i z naší strany. I když myslím, že pro propagaci hokeje tato redakce dělá dost – třeba pořad Buly je docela dobrou vizitkou.

Galaxie Sport údajně nakoupila exkluzivní práva pro Wimbledon. Česká televize o ně neměla zájem?

To ani nevím, ale vzhledem k tomu, že bychom je ani nemohli koupit, protože to koliduje s termínem fotbalového mistrovství světa, a stojí to dost peněz, bychom do toho stejně nešli. Pokud je to tak, je to vlastně dobře, protože český divák nebude muset ladit RTL nebo jinou zahraniční stanici, a uvidí Wimbledon i s českým komentářem.

Česká televize spolupracuje s Eurosportem.

S Eurosportem, který je členem evropské asociace veřejnoprávních televizí EBU.

Jiří Balvín zmínil v rozhovoru o sportovním kanálu také společnost Kabel Plus Sport (dnes KPS Media – poznámka RadioTV), kterou vlastní Sazka. Existuje nějaká spolupráce již nyní?

O žádné nevím. Dostali jsme od této společnosti soupis dvaceti nebo třiceti pořadů, které vyrobila s tím, že by byla ráda, kdyby se objevily ve vysílání. Žánrově ani zaměřením to ale nebylo nic pro nás.

Proč? Šlo o nějaké okrajové sporty, u kterých se nedala předpokládat rozumná sledovanost?

Velmi okrajové. Od sumo až po nevím kam. Ale je to logické, protože velké sporty děláme my a Nova, případně Prima, takže na vlastní výrobu zbývají menšinové sporty.

Zmínil jste, že vám zákon určuje, které světové sportovní události musí ČT odvysílat. Aktuálně se to týká mistrovství světa v kopané, kterého se česká reprezentace nezúčastní, navíc se koná v Japonsku a Koreji, takže časový posun zápasy zařadí do neatraktivních vysílacích časů. Máte vůbec o takové přenosy zájem?

Rozhodně. Na světě existují čtyři největší sportovní akce – zimní a letní olympijské hry, mistrovství světa ve fotbale a závody Formule 1. Nemyslím si, že by vysílací časy mistrovství byly tak nevýhodné. Samozřejmě, že až se bude za čtyři roky hrát v Německu, budeme vysílat přenosy v „lidštějších“ časech od 16 a 20 hodin. Letos to bude ráno v devět, okolo poledne a brzy odpoledne. Bude červen, takže počítám, že si fotbaloví fanoušci budou brát dovolenou, nebo budou ČT sledovat třeba v práci. Každý den okolo 23:00 chystáme reprízu jednoho zápasu.

Jak hodně vadí, že se na mistrovství nedostala naše reprezentace?

Je to problém. Sledovanost by byla vyšší, stejně jako výtěžnost z reklamy a sponzoringu. Pamatuji si mistrovství Evropy v roce 1996, kde byli naši druzí. ČT tehdy na reklamě a sponzoringu de facto vydělala víc, než kolik jí stála vysílací práva. Teď se to nestane, protože naši na mistrovství nejsou. Ale třeba hokejové zápasy v Salt Lake City, kde už nehrál český tým, sledovalo půl milionu lidí. U semifinále a finále to bylo ještě daleko víc. Myslím, že u fotbalu to půjde podobnou cestou. Samozřejmě že u zápasu Čína – Turecko neočekáváme návaly u obrazovek, ale nakoupili jsme práva na kompletní šampionát, tak je třeba odvysílat všechny zápasy.

Letos to nebude poprvé, co budou Češi na mistrovství chybět.

Bohužel jsme si už zvykli, že naše reprezentace na mistrovství světa nejezdí. Naposledy tam byli v roce 1990. Počítali jsme i s touto variantou. Některé televize čekaly s podpisem smlouvy do poslední chvíle, a když jejich týmy nepostoupily, od dohody ustoupily. Myslím, že v České republice takovou akci nemůže nabídnout nikdo jiný než veřejnoprávní televize. Nedovedu si představit, že by pokrytí tak velké akce zajišťovala televize s jedním kanálem, jako je Nova nebo Prima – i  když Nova byla dost dlouho ve hře.

Jak dlouho jste vyjednávali?

Jednání probíhala déle než rok, a byla hodně složitá. Naší výhodou bylo, že lidi z KirchMedia dobře známe, jsme pro ně seriózní partner a díky tomu jsme dokázali dosáhnout velmi výrazné slevy. Najednou jsme zjistili, že nás to stojí o milión dolarů méně, protože s nimi jednáme v dobré atmosféře a poněkolikáté. Osobní kontakty jsou strašně důležité.

Zmínil jste Formuli 1, ke které nakupuje práva pro Českou republiku televize Prima. Není snahou ČT jí tyto přenosy přebrat?

Nejsou na to peníze. Jde o několik milionů, problém je i se zařazením jednotlivých přenosů do programu. Někdy se jede v Brazílii, jindy v Japonsku, střídají se časová pásma a nedá se najít pravidelné okno ve schématu. I když to asi není ten hlavní problém, spíš jde o finance. Prima formuli nedělá špatně, zvyšuje jí sledovanost. Je to jeden z jejích nejúspěšnějších pořadů, takže je vidět, že formule má u nás obrovskou diváckou obec. Samozřejmě více lidí formuli sledovalo v době, kdy v ní jezdil Tomáš Enge, který teď jezdí jiné závody.

Přenosy ale Prima vysílá docela málo, většinou jde o záznamy.

Z Evropy jsou to přenosy, mimoevropské závody Prima záznamuje a vysílá třeba po zprávách. Ale jak říkám, program by se dal vždycky upravit, i když nás tady kvůli tomu mají na programovém oddělení všichni moc „rádi“, když jim pořád bouráme schéma. Tu se koupí fotbal, tu volejbalový šampionát… Chápu, že jim přiděláváme problémy, ale tak už to ve sportu chodí.

Česká televize vypsala na vaši funkci výběrové řízení. Zúčastníte se ho?

Původně jsem se hodně rozmýšlel. Po poradě se svými spolupracovníky, jsem se rozhodl, že ano. Vytáhnu zase lustrační osvědčení a půjdu do boje. Ale jak to bude vypadat, těžko říci.

Víte o nějakých dalších kandidátech?

Je to hrozně zábavná situace, protože vzduchem létá řada jmen.

Účast údajně zvažuje Jiří Baumruk a Jiří Mejstřík.

Denně slyším tak 12 jmen, i lidi přímo z redakce. Nepřikládám tomu žádnou váhu, protože každý má právo se do konkurzu přihlásit. Rozhodně se nebudu dívat skrz prsty na někoho ze spolupracovníků, když si to půjde zkusit. Taky nemusím mít ty vředy sám (smích). Je ale zábavné, jak mi z různých stran volají různí lidé, že určitě vyhraje ten nebo ten. Přitom já ty informace vůbec nechci. Někdo to dělá ze zlomyslnosti, jiný chce pomoct. Mírný problém mám s tím, že jsem vždycky říkal, že do žádného konkurzu nepůjdu. A nešel bych. Protože buď moji nadřízení vědí, co umím, a chtějí mě, a nebo když se jim nezdám, tak se jim nezdám.

Zbyněk Honys vás mohl ve funkci potvrdit bez výběrového řízení.

Zatím jsem nezaznamenal žádné vážné výtky směrem k práci redakce a jejímu fungování, spíš naopak. Ale do toho já mluvit nemůžu.

Jaké jsou vlastně vaše vztahy s panem Honysem? Pamatuji si tiskovou konferenci, na které pan Balvín představoval nového ředitele zpravodajství a kde jste se společně s tehdejším šéfem zpravodajství Bohumilem Klepetkem vyjádřili v tom smyslu, že vám tato funkce připadá úplně zbytečná.

Na svém názoru k organizačního uspořádání v budově zpravodajství jsem nic nezměnil. Vztahy s panem Honysem jsou na normální, standardní úrovni.

O nadcházejícím konkurzu se mezi novináři mluví jako o hotové věci, která už má svého vítěze. Nemyslíte, že vám vedení televize zamlčením plánů s kanálem ČT Sport vlastně dává najevo, že s vámi už nepočítá?

O myšlence toho kanálu jsem věděl už v zimě, kdy mi o ní řekl Zbyněk Honys. Bylo to na nějakém fóru, a spíš se to neslo v duchu, že by to chtělo nějaký sportovní kanál. V principu se sportovním kanálem souhlasím, ale asi se neshodneme v tom, jestli to má být kabelem, nebo počkat na digitalizaci. Že o tom nevím nic víc, a jestli mě to diskvalifikuje nebo nediskvalifikuje, je spíš otázka na někoho jiného. Není mi úplně jedno, že se tu povídá o sportovním kanálu a já vím jenom hrubé obrysy. Navíc když padla věta, že by se to mělo spustit někdy v příštím roce.

Asi by už muselo být připravené programové schéma.

Určitě. Ale hlavně vyjednávání smluv, které vypadá marginálně, ale je to základ. Ve chvíli, kdy nemáte smlouvy –  a otevírání uzavřených smluv není práce na týden – jsou jakékoli plány se sportovním kanálem předčasné.

Obligátní otázka na konec: víte, co budete dělat, když to nevyjde? Zůstanete v České televizi?

Přemýšlím o tom, kudy chodím. Ne že bych měl strach, že se neuživím. Možná to zní hrozně sebevědomě, ale už jsem se uživil jako myč oken, pomocný dělník, kopáč, tak se nebojím, že bych se neuživil i teď. No a přinejhorším si zase půjdu lehnout na nádraží jako kdysi.

Kamže?

Na nádraží. Tam jsem skončil, když jsem odešel z první vysoké školy, filosofické fakulty, protože mě to tam nebavilo. Napsal jsem proděkanovi, že dále nereflektuji na jeho služby a odešel jsem do praktického života. Musel jsem odejít z koleje, táta mě vydědil a vyhodil z domu, tak jsem šel hrdě bydlet na nádraží.

To bych do vás nikdy neřekl.

Byla to dobrá životní zkušenost. Takže vím, že jsou horší věci, než skončit s touto funkcí. Vždyť jsem jí taky třikrát odmítnul. Nakonec mě po dlouhém přemlouvání přesvědčil pan Chmelíček. Nabídku jsem ale dostal už za Puchalského. Pokud bych ale měl z ČT odejít, bude mě mrzet jedna věc: nastartovali jsme spoustu dobrých projektů, redakce se profesionálně zlepšila, a člověk by u toho chtěl být dál. Hodně by ale záleželo na osobě nového šéfredaktora, pokud bych to nebyl já. Pak bych zvažoval, zda v ČT zůstanu jako externista.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .