Telefónica O2 přinese Českou televizi v HDTV rozlišení

Červenec nepřinese pouze rozšíření pozemního digitálního vysílání do severních Čech, ale pro část diváků také televizní vysílání prvního programu České televize v kvalitnějším obrazovém formátu High Definition (HDTV). Uvedl to dnes mluvčí společnosti Telefónica 02 Martin Žabka. Novinka se týká klientů společnosti Telefónica O2, kteří využívají její službu O2TV, což je kabelová televize přenášená internetovými protokolem po telefonních linkách.

O2 nabídne v HD kvalitě program České televize (ČT1), která se na vývoji a implementaci vysílání ve vysoké kvalitě také podílí. „V HD kvalitě bude přenášeno kompletní programové schéma, přičemž část obsahu bude na vyšší kvalitu konvertována a část vznikne přímo ve formátu HD, moderní nahrávací technikou s HD technologií,“ řekl Žabka s tím, že vysílání v HDTV bude zahájeno v pondělí 2. července.


 „Přechod k formátu HD vysílání je jedním z nejzřetelnějších trendů posledních let,“ uvedl k tomu výkonný ředitel pro marketing domácností Telefóniky O2 v ČR Simon Burckhardt a dodal: „Pro naše zákazníky to bude obrovský kvalitativní posun a další důkaz, že naše společnost je s velkým náskokem leaderem technologických inovací trhu“


Projekt navazuje na zkušební HD vysílání, které O2 spolu s Českou televizí zkoušela na podzim loňského roku v Brně a které bylo možné vyzkoušet na veletrhu Invex. „Na rozdíl od tohoto omezeného provozu bude současné vysílání možné přijímat pomocí digitální televize O2TV a v lokalitách pokrytých digitální pozemní televizí (DVB-T) v digitální síti společnosti Telefónica O2,“ upozornil Žabka. Pozemní digitální vysílání České televize v HDTV nemá pro diváky valný význam, protože DVB-T multiplex C, který má Telefónica O2 provozovat, vysílá pouze přechodně a pokrývá malou část Prahy.


Cílem projektu je podle Žabky především otestovat a vyladit technické parametry služby před uvedením do běžného provozu. Vysílání budou moci přijímat zákazníci, kteří mají set-top boxy od O2. Těm bude během několika měsíců aktualizován firmware, který umožní signál přehrát ve standardu 1080i na televizních obrazovkách. Současný standard PAL nabízí rozlišení 720 x 576 a poskytuje tak pouze 414.720 obrazových bodů, zatímco formát 1080i jich na obrazovce vykreslí přes dva miliony.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .