Lobster – DAB v mobilu

V České republice je spuštění digitální technologie DAB v nedohlednu. V Anglii funguje již několik let a na konci loňského roku byla spuštěna služba, která prostřednictvím této technologie umožňuje příjem digitálního rozhlasu a televize v mobilních telefonech.

Na podzim loňského roku u nás ožila myšlenka vybudování sítě pro přenos televizního signálu určeného pro mobilní telefony respektive další přenosná zařízení. T-Mobile otestoval v Praze technologii DVB-H, která přenos televizního signálu do mobilních telefonů umožňuje, a předseda Rady ČTÚ přislíbil vypsat v letošním roce licenční řízení na vybudování sítě založené na této technologii. Mezitím v Anglii otestovali a v říjnu úspěšně spustili komerční provoz podobné služby, fungující ale na konkurenční platformě DAB. Službu tam zavedl mobilní operátor Virgin Mobile.


Lobster 700TV
Virgin Mobile zatím nabízí jeden přístroj, který tuto službu podporuje – Lobster 700TV. Na první pohled zaujme velkým displejem a lehce nadprůměrnými rozměry. Pracuje pod operačním systémem Windows Mobile. Vedle komunikace v sítích GSM a 3G a dalších tradičních funkcí mobilního telefonu nabízí rovněž příjem digitálního rozhlasu a televize, které vysílají prostřednictvím technologie DAB/DMB.
Nejedná se o původní službu Virgin Mobile. Ten využívá velkoobchodní nabídku BT Group, který pod značkou BT Movio nabízí příjem digitálního rozhlasu a TV i dalším mobilním operátorům.
Nabídka Virgin Mobile v tuto chvíli obsahuje 18 celoplošných a v závislosti na lokaci až 30 regionálních rozhlasových DAB stanic a čtyři televizní kanály – BBC One, ITV1, E4 a Channel 4. Příjem rozhlasových stanic a BBC One je bezplatný, u ostatních televizních kanálů záleží na typu zákazníka Virgin Mobile. Zákazníci se smlouvou (paušálem) mají zdarma i ostatní kanály, zákazníci bez smlouvy mají přístup ke zbylým kanálům jen po dobu 90 dní od aktivace služby, poté platí 5 liber (asi 205 korun) měsíčně. Vedle rozhlasových a televizních kanálů je uživatelům k dispozici rozsáhlý programový průvodce a interaktivní služby.


Virgin Mobile
Virgin mobile je mobilní operátor působící ve Velké Británii, Austrálii, Kanadě, Jihoafrické republice, USA a Francii. Společnost nebuduje vlastní mobilní sítě, ale pronajímá si jejich kapacitu od ostatních operátorů. To je model podnikání všech „virtuálních operátorů“. Virgin Mobile mezi nimi drží prim, když se v roce 1999 stal vůbec prvním virtuálním mobilním operátorem na světě. U zrodu společnosti tehdy stál známý anglický podnikatel Sir Richard Branson.


BT Movio
Společnost BT Group vznikla privatizací národního britského telecomu British Telecom. Pod značkou BT Movio nabízí mobilním operátorům přístup k vysílání DAB rozhlasových stanic a televizních kanálů prostřednictvím mobilních telefonů. Jakkoli se snaží získat další zákazníky, Virgin Mobile je zatím jediným. Před spuštěním služby si BT ověřil technologii v rozsáhlém pilotním projektu. Ten skončil na začátku roku 2006 a podle slov představitelů BT úspěšně. „Zákazníci jsou žízniví po našich mobilních TV službách,“ tvrdí se v prohlášení BT. Podle průzkumu, který navázal na pilotní provoz, ¾ účastníků jsou ochotny za tuto služby platit, „pokud nebude moc drahá,“v průměru 8 liber měsíčně. Čtyři z deseti by dokonce přešli k jinému operátorovi, kdy jejich současný tyto služby nenabízel.
Ostatní odborníci jsou poněkud skeptičtější a protiargumentují omezenou nabídkou TV kanálů, velkými rozměry přístroje, jeho vysokou hmotností a ne zrovna povedeným designem. Rozpaky budí rovněž kvalita streamu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .