Digitální signál v kapse a všude na světě

Televizní vysílání, které si mohou diváci sami navolit a sledovat podle možností kdekoli a hlavně kdykoli se jim zlíbí, se stává přirozenou záležitostí všude na světě. Multimediální služby se rozšiřují i na oblast digitálního vysílání a to nejen v Evropě, ale i ve Vietnamu či na Kypru.


Multimediální služby firem Motorola a Nokia se rozšířily i na oblast digitálního vysílání. Oba výrobci budou společně vyvíjet komponenty umožňující příjem DVB-H, včetně síťových prvků. Podporována budou taková řešení, která budou vycházet z otevřeného standardu DVB-IPDC. Uvádí to tiskové zpráva uvedených společností. K dispozici jsou rovněž analytické studie společnosti Informa a Strategy Analytics, které hovoří o rozvoji digitalizace ve světě.  


 Nové mobilní trendy  


Nový digitální trend televizní miniatrurizace potvrzuje rovněž analýza společnosti Informa, která odhaduje, že v roce 2010 bude mobilní televizi sledovat přibližně 50 milionů lidí.  Operátoři po celém světě zhodnotili mobilní televizi jako zcela novou službu, kterou mohou nabídnout svým zákazníkům – a součinnost bude hrát klíčovou roli pro rychlé nasazení této služby na trh…,“ píše se v jejich zprávě.


Výrobci mobilních telefonů tuto tezi podporují a hledají nová technologická řešení. Podle informací z tiskové zprávy Motorola a Nokia je nutné ošetřit především to, aby sledování televizního vysílání na displeji telefonu neblokovalo používání ostatních služeb, tedy telefonování, nebo prohlížení webových stránek. Důležité je rovněž zajistit nové nároky na baterii mobilu. Výrobci proto hledají spolupracující přenosná zařízení a systémy a společně vyvíjejí nejen komponenty umožňující příjem DVB-H, ale také nosné síťové prvky, které zaručí šíření signálu od operátorů k zákazníkům. V případě Motorola a Nokia se to podařilo.


 


Potenciál digitální televize sílí 


Další z analytických studií Strategy Analytics si všímá, kolik evropských domácností přejde v tomto roce na příjem digitálních programů přes satelit, kabelovou televizi, DVB-T. Zhruba 10 miliónů Evropanů přejde letos na příjem digitální pozemní televize (DVB-T). IPTV hraje v tomto roce menší roli ale do roku 2010 bude přijímat nabídku TV programů přes internet 16 miliónů evropských domácností. 75 miliónů (47 %) všech evropských TV domácností bude přijímat do konce roku digitální signály. V roce 2010 se počet domácností připojených na digitální příjem zvýší na 127 miliónů (77 %),“ píše se ve studii.


Statistika dále uvádí, kolik domácností v jednotlivých zemích bude do konce roku přijímat digitální signály. Ve Velké Británii to bude 79,8 % domovů, ve Švédsku 53,3 %, ve Finsku 52,7 %, v Irsku 48,9 %, ve Francii 48,3 %, ve Španělsku 47,8 %, ve Švýcarsku 39,8 %, v Itálii 39,7 %, v Německu 38,1 %, v Norsku 37,3 %, v Dánsku 34,6 %, v Rakousku 31,4 %, v Nizozemí 27,4 % a v Portugalsku 14,7 %.


 


Mobil v Hanoji i na Kypru


Podle posledních zpráv se Nokia dohodla s Vietnamskou multimediální společností (VTC) a ve dvou největších městech Vietnamu by chtěla uvést DVB-H do komerčního provozu ještě letos. Jihoasijský stát bude první asijskou oblastí, kde bude Nokia DVB-H testovat. Obyvatelé Hanoje a Ho-Či Minova města budou mít k dispozici sedm digitálních stanic, provozovaných VTC, a také video na přání. Pokud se vše osvědčí, mohl by signál DVB-H pokrývat do dvou let celý Vietnam. Nejnověji mohou televizní vysílání v mobilních sítích naladit uživatelé na Kypru. Zákazníci mobilního operátora Areeba mají na výběr ze tří televizních programů.


 


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .